Internetowy serwis informacyjny Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. 2019-12-09
 
 
        Menu Główne

  

Aktualności

  

Świadczenia

  

Druki

  

Wymagane dokumenty

  

Prawo

  

Telefony zaufania

  

Ważne adresy

  

Polecane strony

  

Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny

  

Przetargi i zapytania ofertowe

  

Nabory na stanowiska

  

Sprawozdania

  

EPUAP

  

RODO

  

Kontakt
 
Grudzień 2019

    Aktualności - archiwum
     Powrót do bieżących publikacji (1-17 z 249)

  INFORMACJA

  2019-05-08

  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA STANOWISKO ASYSTENTA RODZINY (na zastępstwo).

  Dołączone pliki:


  1) Informacja o wyniku naboru  Nabór na stanowisko asystenta rodziny (na zastępstwo)

  2019-04-08

  Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ogłasza nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny (na zastępstwo)  Życzenia

  2019-04-08

  logo


  Szanowni Państwo, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
  składamy najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności,
  pogody ducha, wielu radosnych spotkań w gronie najbliższych
  oraz Wesołego Alleluja.

  Kierownik i Pracownicy
  Miejsko-Gminnego Ośrodka
  Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.
  INFORMACJA O WYNIKU NABORU

  2019-04-08

  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA STANOWISKO „ASYSTENT RODZINY”- NA ZASTĘPSTWO

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU  Nabór na stanowisko asystenta rodziny ( na zastępstwo).

  2019-03-22

  Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ogłasza nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny ( na zastępstwo).  DAJ SOBIE SZANSĘ

  2019-02-14

  "DAJ SOBIE SZANSĘ - program profilaktyczny nowotworów głowy i szyi" - szczegóły w załączniku

  Dołączone pliki:


  1) DAJ SOBIE SZANSĘ  Informacja dla mieszkańców

  2019-01-07

  Od 1 stycznia 2019 r. Karta Dużej Rodziny przysługuje również tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.

  Wnioski można składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. lub elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).

  https://www.gov.pl/web/rodzina/jak-zalozyc-kdr  WIECZERZA WIGILIJNA ORGANIZOWANA PRZEZ MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM

  2018-12-21

  W obecnym roku dnia 17 grudnia spotkaliśmy się w siedzibie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. na wieczerzy wigilijnej dla osób samotnych, samotnie mieszkających i Klubu Seniora z terenu miasta i gminy Borek Wlkp.

  Wigilia to najbardziej wyczekiwane święta w Polsce. Jest jedynym niepowtarzalnym dniem, czyniąc nas coraz lepszymi wobec innych.

  Wigilia to czas otwarcia się na drugiego człowieka, na jego potrzeby, czas refleksji nad własnym życiem, spojrzenia dalej, poza własny często zamknięty świat stworzony tylko dla własnych potrzeb i celów. Zbliżające się święta są znakomitą okazją aby pojednać się z bliźnimi, spędzić więcej czasu z rodziną czy przyjaciółmi i cieszyć się miłością innych. Powinniśmy docenić obecność drugiego człowieka. Każdy powinien być obdarowywany ciepłem i dobrym słowem.

  W wieczerzy wigilijnej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek, zastępca burmistrza Jolanta Chudzińska, skarbnik gminy Mirosława Kozłowska, swoją obecnością zaszczycili nas, siostra Marietta, służebniczka Niepokalanego Poczęcia NMP w Borku Wlkp.; dyrektor Powiatowego Banku Spółdzielczego Oddział w Borku Wlkp. Marcin Pawlak, przedstawicielka Parafialnego Zespołu Caritas Renata Ratajczak, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Justyna Chojnacka, pani Zofia Krupczyńska oraz nauczycielka Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borku Wlkp. Regina Kot a także organizatorzy w osobie Dorota Dutkowiak- kierownik, pracownicy socjalni w osobach –Karolina Cieślik, Danuta Frąckowiak, Joanna Hoffmann, Anna Matelska.

  Burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek złożył życzenia świąteczne wszystkim uczestnikom, jednocześnie dziękując za przybycie. Siostra zakonna Marietta odczytała fragment Pisma Świętego z Ewangelii św. Łukasza oraz złożyła życzenia bożonarodzeniowe. Jak każe tradycja, wszyscy uczestnicy wigilii łamali się opłatkiem i składali sobie wzajemnie życzenia. Tradycyjnie podano potrawy wigilijne.

 • więcej ...
   Na spotkanie wigilijne przygotowano program artystyczny o tematyce wigilijnej i świątecznej oraz zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd.

   Akcentem artystycznym wieczerzy wigilijnej był występ zespołu Borkowiacy, występ Zespołu Fantastyczne Śpiewanie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borku Wlkp. pod kierunkiem Pani Lidii Wytykowskiej oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Karolewie „Pod Dębem” z grupy Pszczółki pod kierunkiem pani Karoliny Szperlik.
   Dzieci przedstawiły spektakl pt. „Dziadek do orzechów”. Dziadek do Orzechów jest widowiskiem przypadającym do gustu tym, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji oglądać spektaklu baletowego wykonanego przez dzieci przedszkolne.

   Po oficjalnym występie zespołu Borkowiacy wszyscy wspólnie śpiewali kolędy, wprowadzając tym samym bardzo miły i niezapomniany nastrój.

   Pierwszą część spotkania opłatkowego prowadziła dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Justyna Chojnacka, a drugą część nauczycielka Regina Kot. Należy zaznaczyć, że każdy uczestnik spotkania opłatkowego otrzymał paczkę świąteczną, której fundatorem był Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Parafialny Zespół Caritas współpracując z tut. ośrodkiem, dzięki darczyńcom przekazał wszystkim uczestnikom wigilii paczki żywnościowe.

   Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali arcydzieło świąteczne – własnoręcznie wykonaną przez uczniów klubu wolontariatu Zespołu Szkół w Borku Wlkp. Najstarsza uczestniczka wigilii w 95 lat otrzymała od kierownika MGOPS kwiat świąteczny.

   Warto podkreślić, iż uczestnicy mieli zagwarantowany transport przez tutejszy ośrodek, a środki finansowe na przygotowanie wigilii zostały zabezpieczone w budżecie gminy.

   Serdeczne podziękowania należą się wszystkim , którzy przyczynili się do zorganizowania wigilii.

   Serdecznie dziękujemy za współpracę i pomoc finansową dyrektorowi Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu i Borku Wlkp., parafialnemu Zespołowi Caritas działającemu przy Parafii pw. Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny w Borku Wlkp. za upominki, które zostały przygotowane dzięki darczyńcom, a także właścicielom firmy „MRÓZ” Pani Marii i Wojciechowi Mróz, którzy dołączyli się do paczek przygotowanych przez Caritas przekazując asortyment wędliniarski, panu Władysławowi Hałas dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp., Zespołowi Fantastyczne Śpiewanie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borku Wlkp. pod kierunkiem Pani Lidii Wytykowskiej, pani dyrektor Renacie Matelskiej, przedszkolance p. Karolinie Szperlik i dzieciom z Przedszkola Samorządowego ”Pod Dębem” w Karolewie, pani dyrektor Elżbiecie Figielek, opiekunkom klubu wolontariatu – Renacie Talarskiej, Agnieszce Szymura i uczniom klubu wolontariatu z Zespołu Szkół w Borku Wlkp., Zespołowi „BORKOWIACY”, pani Justynie Chojnackiej dyrektorowi MGOK w Borku Wlkp., za prowadzenie spotkania, udostępnienie sali oraz zagwarantowanie nagłośnienia, Reginie Kot – nauczycielce Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borku Wlkp. za prowadzenie części artystycznej wigilii, współpracownikom MGOPS, panu Piotrowi Kędzia właścicielowi „Pizzeria Apetita” za przygotowanie smacznych potraw wigilijnych i wystrój stołów.

   Wszystkim zebranym uczestnikom towarzyszyła rodzinna i życzliwa atmosfera.

   W imieniu pana burmistrza Marka Rożka i własnym bardzo dziękuję, że skorzystaliście Państwo z zaproszenia by móc z władzami gminy i zaproszonymi gośćmi przeżyć to spotkanie dzieląc się opłatkiem w miłej i sympatycznej atmosferze.

   Kierownik MGOPS
   Dorota Dutkowiak • INFORMACJA

  2018-12-14

  Uprzejmie informuję, że w dniu 24 grudnia 2018r. (Wigilia) Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. będzie nieczynny.

  Kierownik Miejsko-Gminnego
  Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.  Życzenia

  2018-12-12

  logo  Cykl bezpłatnych warsztatów wzmacniających kompetencje opiekuńczo- wychowawcze

  2018-12-04

  W gminie Borek Wielkopolski odbyły się cykliczne bezpłatne warsztaty dla rodziców, wzmacniające kompetencje opiekuńczo-wychowawcze.

  Spotkania odbyły się dwa razy w październiku, tj. 24 i 31 października 2018 r., oraz trzy razy w listopadzie – 7, 14, 21 listopada. Warsztaty były realizowane w godzinach od 17:00 do 19:30 w dwóch lokalach szkolnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borku Wielkopolskim przy ulicy Szkolnej.

  W warsztatach miało uczestniczyć 12 rodziców oraz 21 dzieci w przedziale wiekowym od 1 roku do 13 lat. Podczas zajęć z rodzicami dzieci jednocześnie uczestniczyły w zajęciach socjoterapeutycznych, a także miały zapewnioną opiekę.

  Warsztaty realizowane były przez dyrektora i pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu przy współpracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borku Wlkp.

  Na ostatnim spotkaniu Dorota Dutkowiak, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., w imieniu własnym i Marka Rożka, burmistrza Borku Wlkp., podziękowała za współpracę dyrektorowi i pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów, a rodzicom złożyła gratulacje w związku z ich chęcią pogłębienia wiedzy na rzecz swojej rodziny. Każdy rodzic, który ukończył warsztaty, otrzymał zaświadczenie. Szkoda, że nie wszyscy rodzice, którzy wyrazili chęć udziału w warsztatach, dotrwali do ich ukończenia.  Dzień Pracownika Socjalnego

  2018-12-03

  „Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”. /Jan Paweł II/

  21 listopada jako Dzień Pracownika Socjalnego został wprowadzony nowelizacją Ustawy o pomocy społecznej w1996 r.
  Zawód ten, choć niedoceniany, odgrywa istotne znaczenie dla osób, które potrzebują wsparcia w każdej dziedzinie życia. Wymaga cierpliwości, ale przede wszystkim wrażliwości, jednocześnie odporności, wiedzy i doświadczenia, a także wyrozumiałości i wielkiej empatii, bez której nie można go wykonywać.

  Uroczystość powiatowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbyła się w sali widowiskowej kina „Pod Kopułą” w Gostyniu 29 listopada br. W programie uroczystości przewidziano wystąpienie zaproszonych gości i zaplanowano czas dla każdej z gmin.

  Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mirosław Sobkowiak przywitał zaproszonych gości, złożył życzenia oraz przedstawił, jak ważną rolę odgrywa pracownik socjalny, udzielając wsparcia osobom i rodzinom. Z zaproszonych gości głos zabrali: dyrektor Łukasz Krysztofiak z Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wielkopolskiego w Poznaniu oraz starosta gostyński Robert Marcinkowski.
  W części programowej pracownikom pomocy społecznej z Gminy Borek Wlkp. pani Jolanta Chudzińska, zastępca burmistrza Borku Wlkp., odczytała list gratulacyjny w imieniu burmistrza Marka Rożka oraz wręczyła dyplom i upominki.
  W uroczystości powiatowej uczestniczyli kierownik i troje pracowników.

  Uroczystość zakończył koncert akustyczny duetu: Chuck Frazier – wokalista, kompozytor, gitarzysta bluesowy pochodzący z Houston w Teksasie i Marek Nowak – gitarzysta. Ponadto odbyło się wspólne spotkanie przy kawie.

  Kadra tutejszego ośrodka składa podziękowanie władzom za wyróżnienia.

  Dołączone pliki:


  1) List gratulacyjny  Apel - ZIMA

  2018-11-19

  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
  w Borku Wielkopolskim
  apeluje do mieszkańców miasta i gminy Borek Wielkopolski

  o zwrócenie uwagi oraz przekazywanie informacji o osobach bezdomnych, samotnych, starszych, niepełnosprawnych i innych, które wymagają wsparcia w okresie zimowym, a w szczególności o:

  • zgłaszanie wszelkich przejawów występowania określonych zagrożeń życia i zdrowia osób w okresie zimy,
  • zgłaszanie przypadków osób bezdomnych, które w okresie zimowym przebywają i nocują w miejscach nieogrzewanych, m.in. w altankach, parkach, pustostanach, klatkach schodowych, itp.,
  • sygnalizowanie o osobach starszych, samotnych, niepełnosprawnych, które wymagają wsparcia środowiskowego,
  • udzielanie wsparcia osobom samotnym w starszym wieku, niepełnosprawnym oraz bezdomnym, w miarę własnych możliwości.

  Zbliżający się zimowy okres niskich temperatur stwarza poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

  Informacje, prosimy kierować do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim, ul. Droga Lisia nr 1, osobiście w godzinach pracy MGOPS (poniedziałki w godz. od 8:00 do 16:00, od wtorku do piątku: w godz. 7.00-15.00) lub telefonicznie pod nr tel.: 65 5716112, kom. 665 020 910
  lub telefon alarmowy 112

  WSPÓŁPRACA Z PAŃSTWEM MOŻE MIEĆ DECYDUJĄCE ZNACZENIE DLA WIELU OSÓB W CHWILACH ZAGROŻENIA ZDROWIA A NAWET ŻYCIA.
  Informacja o dostępnych środkach na otwarcie działalności gospodarczej w 2018 roku przez PUP Gostyń. Projekt realizowany jest ze środków unijnych.

  2018-11-06

  Środki na otwarcie działalności gospodarczej w dalszym ciągu dostępne!


  Dołączone pliki:


  1) Informacja o dostępnych środkach na otwarcie działalności gospodarczej w 2018 roku przez PUP Gostyń.  I WIELKOPOLSKI BIEG OPS-ów

  2018-10-02

  Promując instytucję Miejsko-Gminnego
  Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.
  i Gminę Borek Wielkopolski mamy powody do dumy i radości


  I miejsce w kategorii kobiet zajęła Pani Marianna Malicka
  w I Wielkopolskim Biegu OPS- ów.  Pani Marianna Malicka pracownik tutejszego ośrodka uczestniczył
  w I Wielkopolskim Biegu OPS-ów pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna
  „Dziś biegamy, na co dzień pomagamy”.
  Zawody odbyły się w miejscowości Karczma Borowa
  polana Trzech Dębów koło Lesznie
  dnia 22 września 2018r. Dystans biegu 3,1 km.
  Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów i osiągnięć.


  Kierownik i pracownicy
  MGOPS Borek Wlkp.

  Dołączona galeria:
  PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

  2018-09-27

  PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

  Dołączone pliki:


  1) Strona 1
  2) Strona 2
  3) Strona 3
  4) Strona 4
  5) Strona 5
  6) Strona 6  INFORMACJA

  2018-09-14

  Jesteś osobą bezrobotną w wieku 18 – 29 lat?
  chcesz zdobyć lub podnieść swoje kwalifikacje zawodowe
  i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

  Zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu!


  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA - czytaj całość  WIELKOPOLSKA KARTA RODZINY

  2018-09-11

  Gmina Borek Wielkopolski reprezentowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Borek Wlkp. 13.08.2018 roku przystąpiła do Programu „Wielkopolska Karta Rodziny”, który został przyjęty przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego 29 maja 2014 roku, Uchwałą Nr 4705/2014 i jest Programem działań na rzecz rodzin wielodzietnych z województwa wielkopolskiego.

  Komu przysługuje
  Wielkopolska Karta Rodziny przyznawana jest rodzicom/opiekunom prawnym dzieci prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z minimum trojgiem dzieci i dzieciom w wieku do 18 roku życia lub 26 roku życia w przypadku kontynuowania nauki, a bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

  Oferta
  Wielkopolska Karta Rodziny zapewnia rodzinom wielodzietnym korzystanie na preferencyjnych warunkach z katalogu oferty, która jest dostępna na stronie: https://rops.poznan.pl/wielkopolska-karta-rodziny/partnerzy/
  Wydanie Wielkopolskiej Karty Rodziny jest bezpłatne.

  Wniosek
  Wniosek o wydanie Wielkopolskiej Karty Rodziny należy pobrać i złożyć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim ul. Droga Lisia 1 (biuro nr 2) lub pobrać ze strony www.borek.ops.org.pl;
  Osoba do kontaktu: Marianna Malicka, tel. 65 571 61 12.

  Dołączone pliki:


  1) Wniosek o wydanie Wielkopolskiej Karty Rodziny lub wydanie duplikatu  Stypendium szkolne w roku szkolnym 2018/2019

  2018-09-05

  na podstawie:
  • Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457j.t. ),
  • Uchwały nr XXXIII/190/2013 Rady Miejskiej Borku Wlkp. z dnia 23 maja 2013 r.

  W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 WNIOSKI O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO NALEŻY SKŁADAĆ DO 17 WRZEŚNIA 2018 R.

  • stypendium jest skierowane dla uczniów/słuchaczy zamieszkałych w Borku Wlkp.,
  • kompletne wnioski uczniów uczących się w szkołach, dla których organem realizującym jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. należy składać w siedzibie ośrodka przy ulicy Droga Lisia nr 1.

  Stypendium szkolne przysługuje:
  1) uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla
  dorosłych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
  2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu
  ukończenia realizacji obowiązku nauki.

  Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe ( nagła utrata pracy rodzica ,rodziców, nagła choroba lub śmierć członka rodziny , inne zdarzenia losowe – pożar, klęska żywiołowa, zalanie mieszkania.

  Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 514,00 zł. Dochód oblicza się na podstawie art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1508 - j.t. ze zmianami).
  Od 1 października 2018 r. kryterium dochodowe zostanie podniesione do 528,00 zł - wnioskodawcy, których dochód przekracza 514,00 zł i nie przekracza 528,00 zł powinni złożyć wnioski o przyznanie stypendium również do 17 września 2018 r. W takim przypadku stypendium zostanie im przyznane od 1 października 2018 r.

  Stypendium szkolne nie przysługuje uczniom, którzy nie zamieszkują na terenie Miasta i Gminy Borek Wielkopolski oraz wychowankom domów dziecka.

 • więcej ...
   Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:

   1. Rodziców/ opiekuna prawnego ucznia,
   2. pełnoletniego ucznia (rodzic nie może złożyć wniosku w imieniu pełnoletniego ucznia),
   3. dyrektora szkoły.
   Stypendium szkolne jest przyznawane w formie pokrycia poniesionych kosztów na cele edukacyjne:
   1. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału ucznia w zajęciach edukacyjnych lub wyrównawczych, w tym w szczególności kosztów dojazdów oraz kosztów udziału w zajęciach językowych, komputerowych, artystycznych, sportowych oraz w innych płatnych zajęciach edukacyjnych, a także całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów pobytu na tzw. „zielonej szkole”, bądź innych wyjazdach – w tym wycieczkach o charakterze edukacyjnym, obozach naukowych, wyjściach do kin czy teatrów;
   2. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów zakupu pomocy o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników (także używanych), lektur, słowników, tornistrów, przyborów szkolnych, pomocy dydaktycznych, stroju sportowego na zajęcia wychowania fizycznego, względnie innych pomocy naukowych i dydaktycznych poszerzających i pogłębiających wiedzę i zdolności uczniów wg katalogu wydatków podlegających refundacji;
   3. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, w tym w szczególności na dojazdy do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej, zakwaterowanie w bursie, internacie lub na stancji, względnie na żywienie w stołówkach szkolnych i internatu (dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych).
   Z uwagi na fakt, że stypendium szkolne przyznawane jest w formie pokrycia poniesionych kosztów, istnieje konieczność zbierania faktur i imiennych rachunków (wystawionych na wnioskodawcę) za poniesione koszty na cele edukacyjne.
   Data wystawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne powinna zawierać się w okresach:
   1. zakup podręczników oraz pozostałych artykułów wg katalogu wydatków podlegających refundacji – od czerwca do grudnia 2018 r.
   2. Internet oraz bilety autobusowe (dla uczniów szkół ponadpodstawowych) - od września do grudnia 2018 r.

   Do wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć:


   1. zaświadczenie od pracodawcy lub oświadczenie o wysokości dochodów z tytułu zatrudnienia;
   2. zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku);
   3. zaświadczenie lub oświadczenie o otrzymywaniu świadczeń dla bezrobotnych;
   4. oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nieosiąganiu dochodu;
   5. oświadczenie o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych;
   6. zaświadczenie lub decyzja o otrzymywaniu świadczeń takich jak: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy, zaliczka alimentacyjna lub oświadczenie o wysokości otrzymywanych świadczeń;
   7. wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenie komornika o nieściągalności alimentów, ewentualnie oświadczenie o wys. alimentów;
   8. zaświadczenie lub oświadczenie o ilości posiadanych hektarów przeliczeniowych. Przyjmuje się, że z 1 hektara przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 288 zł (od 1 pażdziernika 2018 r. - 308,00 zł);
   9. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uzyskanych dochodach w 2017 r. lub oświadczenie (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych);
   10.zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub oświadczenie zawierające informację o formie opodatkowania, oświadczenie o wysokości dochodu oraz dowód opłacenia składek w ZUS (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne);
   11.odcinek renty / emerytury lub oświadczenie o wysokości otrzymywanych świadczeń.
   Pod oświadczeniami konieczne jest dopisanie klauzuli o następującej treści: "Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
   W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczeń o wysokości dochodów należy złożyć zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z MGOPS.

   Pouczenie:


   1. Otrzymujący stypendium są zobowiązani niezwłocznie powiadomić organ, który przyznaje stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego;
   2. Stypendium szkolne wstrzymuje się lub cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowią podstawę przyznania stypendium szkolnego;
   3. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

   Zasiłek szkolny:

   Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zdarzeniem losowym jest np. śmierć rodzica, pożar, powódź lub klęska żywiołowa. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
   Aby uzyskać pełne informacje oraz otrzymać wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego należy zgłosić się bezpośrednio do MGOPS w Borku Wlkp..

   Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej , ul. Droga Lisia nr 1, biuro nr 2 lub pod numerem telefonu 65 5716 112 pomoc społeczna) . • PCPR zaprasza na program korekcyjno-edukacyjny

  2018-08-21

  Trwa nabór uczestników do programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu informuje, że w okresie od września do grudnia 2018 r. realizowany będzie program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie. Rekrutacja do Programu prowadzona jest od 1.07.2018 r. do 31.08.2018 r.

  PCPR w Gostyniu prowadzi, tak jak w latach poprzednich, program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych "PARTNER". Program ten stanowi ważny element powiatowego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i jest, obok terapii indywidualnej, jedną z form pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie w powiecie gostyńskim.
  Program uzyskał dofinansowanie Wojewody Wielkopolskiego.

 • więcej ...
   Zajęcia odbywają się w siedzibie PCPR w Gostyniu (ul. Wrocławska 8) w poniedziałkowe popołudnia. Program realizowany jest w oparciu o przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Spotkania mają charakter warsztatowy i są adresowane do pełnoletnich osób stosujących przemoc wobec partnerek i dzieci lub nieradzących sobie z kontrolowaniem i opanowywaniem własnych negatywnych emocji. Kandydaci do udziału w Programie muszą być pełnoletni, zdrowi psychicznie oraz zachowywać abstynencję od alkoholu i innych środków odurzających. Do Programu kwalifikowane są:
   - osoby, które same zgłoszą się do uczestnictwa w Programie lub zostaną skierowane przez przedstawicieli służb i instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
   - osoby skazane za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w Programie korekcyjno - edukacyjnym;
   - osoby stosujące przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków.

   Warunkiem przyjęcia do Programu jest przyznanie się osoby do stosowania przemocy domowej.

   Zajęcia prowadzone są przez parę trenerską: kobietę i mężczyznę - w małej maksymalnie 15-osobowej grupie warsztatowej. Obejmują dwie sesje indywidualne: motywującą i podsumowującą udział w Programie oraz piętnaście sesji grupowych. W razie potrzeby prowadzone są w trakcie programu dodatkowe sesje indywidualne.

   Głównym celem programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych jest powstrzymanie zachowań agresywnych u jego uczestników, rozumianych jako działanie intencjonalne. Celem jest też uświadomienie uczestnikom negatywnych norm i wzorców kulturowych wykorzystywanych do wspierania postaw dominacji i zachowań kontrolujących sprawcy wobec ofiary kształtowanie postawy partnerstwa i szacunku wobec kobiet, oraz odpowiedzialności za popełnione czyny, a także rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie. Przyjmuje się założenie, iż sprawca jest odpowiedzialny za czyny, których dokonuje i musi tę odpowiedzialność zaakceptować. Uczestnicy uczą się też nowych umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy. Służą temu miniwykłady oraz ćwiczenia poświęcone między innymi zachowaniom asertywnym, nowym sposobom rozwiązywania problemów, zasadom sprawiedliwej kłótni oraz nauce umiejętności prawidłowej komunikacji. Uczestnicy przechodzą elementy treningu umiejętności aktywnego słuchania i zastępowania agresji tak, by można było kontynuować rozmowę w sposób nieraniący ani fizycznie, ani psychicznie drugiej osoby. Poznają podstawowe zasady negocjacji i właściwego rozwiązywania sporów.
   Dodatkowym elementem jest uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.


   Z A P I S Y:
   Osobiście lub telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -15.00
   (w poniedziałki do 16.00) w PCPR w Gostyniu, ul. Wrocławska 8, tel. 572 75 28.
   Zapisy przyjmuje p. Mirosław Sobkowiak • Informacja skierowana do beneficjentów 300 zł

  2018-07-05

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., informuje, że będzie przesyłał informację o przyznaniu świadczenia „Dobry Start” drogą e-mailową dla beneficjentów.

  W celu zminimalizowania ryzyka podszywania się potencjalnych oszustów pod instytucję publiczną, podajemy poniżej e-mail, z którego będą wysyłane informacje - noreply@borekwlkp.pl

  Ponadto informujemy, że powyższy e-mail będzie jednostronny, w związku z czym nie będzie możliwości odpowiedzi na otrzymanego e-maila.  INFORMACJE OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ - świadczenie wychowawcze (500+), zasiłki rodzinne wraz z dodatkami, fundusz alimentacyjny, Dobry Start (300 zł).

  2018-06-27

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy 2018/2019 dotyczące ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego (500+), zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego, funduszu alimentacyjnego oraz wnioski dotyczące ustalenia prawa do świadczenia Dobry Start (300 zł) można składać drogą elektroniczną od 1 lipca 2018 r. przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: empatia.mpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.

  Wnioski o ustalenie prawa do powyższych świadczeń w wersji tradycyjnej (papierowej) można składać od 1 sierpnia 2018 r.

  Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2018r. w siedzibie tutejszego ośrodka w biurze nr 3 w następujących godzinach:
  – poniedziałek: 8:00 - 16:00
  – od wtorku do piątku: 7:00 – 13:00

  Druki wniosków na wszystkie rodzaje świadczeń na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy 2018/2019 oraz świadczenie „Doby Start” (300 zł) będzie można pobrać osobiście w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. od dnia 1 sierpnia 2018r. lub pobrać ze strony internetowej www.borek.ops.org.pl w zakładce druki .

  Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. w godzinach urzędowania tj. poniedziałek od 8:00 do 16:00, wtorek – piątek od 7:00 do 15:00 oraz pod nr telefonu 65 5716112 wew. 1 lub 2 lub na stronie internetowej www.borek.ops.org.pl w menu głównym; prawo, świadczenia, druki, wymagane dokumenty.

  UWAGA! (300+)
  Informujemy, że świadczenie „Dobry Start” (300 zł) nie będzie przysługiwać na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. zerówka) w szkole lub w przedszkolu.
  Życzenia

  2018-03-30

  logo  INFORMACJA O WYNIKU NABORU

  2018-03-26

  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE „ ds. kadr i płac ” .

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU  INFORMACJA O WYNIKU NABORU

  2018-03-16

  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE „ KSIĘGOWY”

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU  Nabór na stanowisko - stanowisko ds. kadr i płac

  2018-03-07

  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim ogłasza nabór na 1 wolne stanowisko urzędnicze – „stanowisko ds. kadr i płac"

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko - stanowisko ds. kadr i płac
  2) KWESTIONARIUSZ OSOBOWY DLA OSOBY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O ZATRUDNIENE PŁACE I KADRY  Nabór na stanowisko - KSIĘGOWY

  2018-03-02

  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim ogłasza nabór na 1 wolne stanowisko urzędnicze – „KSIĘGOWY” .

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko - KSIĘGOWY
  2) KWESTIONARIUSZ OSOBOWY DLA OSOBY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O ZATRUDNIENIE - KSIĘGOWY  INFORMACJA O WYNIKU NABORU

  2018-03-02

  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE „ GŁÓWNY KSIĘGOWY”

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU  Nabór na stanowisko - GŁÓWNY KSIĘGOWY

  2018-02-12

  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim ogłasza nabór na 1 wolne stanowisko urzędnicze – GŁÓWNY KSIĘGOWY

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko - GŁÓWNY KSIĘGOWY
  2) KWESTIONARIUSZ OSOBOWY DLA OSOBY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O ZATRUDNIENI GŁÓWNY KSIEGOWY  INFORMACJA O WYNIKU NABORU

  2018-02-12

  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE „ GŁÓWNY KSIĘGOWY”

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU  Nabór na stanowisko - GŁÓWNY KSIĘGOWY

  2018-01-17

  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim ogłasza nabór na 1 wolne stanowisko urzędnicze – GŁÓWNY KSIĘGOWY.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko - GŁÓWNY KSIĘGOWY
  2) Kwestionariusz osobowy  WIECZERZA WIGILIJNA

  2018-01-15

  WIECZERZA WIGILIJNA DLA OSÓB SAMOTNYCH I SAMOTNIE MIESZKAJĄCYCH, ORGANIZOWANA PRZEZ MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM.

  „Żyć to znaczy pomagać innym.
  Trzeba się troszczyć o cudze szczęście, by samemu być szczęśliwym”
  Raoul Follereau


  Wigilia to nie tylko spotkanie czy tradycja ale to coś więcej (…).
  Wigilia to czas pojednania, czas odnowy i nadziei. Powinniśmy doceniać obecność drugiego człowieka. Każdy powinien być obdarowany ciepłem i dobrym słowem. Takie działania sprawiają, że świat staje się lepszy i bardziej kolorowy.
  Spotkanie wigilijne dla osób samotnych z gminy Borek odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. Swoją obecnością uświetnili je: siostra Marietta służebniczka Niepokalanego Poczęcia NMP w Borku Wlkp., burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek, zastępca burmistrza Jolanta Chudzińska, skarbnik gminy Mirosława Kozłowska, dyrektor Powiatowego Banku Spółdzielczego Oddział w Borku Wlkp. Marcin Pawlak, przedstawicielka Parafialnego Zespołu Caritas Renata Ratajczak, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Justyna Chojnacka i nauczycielka Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Borku Wlkp. Regina Kot, kierownik i pracownicy socjalni tut. ośrodka.
  Na wstępie burmistrz Marek Rożek złożył życzenia świąteczne wszystkim uczestnikom, jednocześnie dziękując za przybycie, a siostra Marietta odczytała fragment Pisma Świętego z Ewangelii św. Łukasza oraz złożyła życzenia bożonarodzeniowe. Jak każe tradycja, wszyscy uczestnicy wigilii łamali się opłatkiem i składali sobie wzajemnie życzenia. Tradycyjnie podano potrawy wigilijne.

 • więcej ...
   Na spotkanie wigilijne przygotowano program artystyczny o tematyce wigilijnej i świątecznej oraz zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd.
   Akcentem artystycznym wieczerzy wigilijnej był występ zespołu Borkowiacy. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Karolewie „Pod Dębem” z grupy Pszczółki pod kierunkiem Aliny Szczepaniak przedstawiły jasełka. Po oficjalnym występie zespołu Borkowiacy wszyscy wspólnie śpiewali kolędy, wprowadzając tym samym bardzo miły i niezapomniany nastrój.
   Należy zaznaczyć, że każdy uczestnik spotkania opłatkowego otrzymał paczkę świąteczną, które zostały ufundowane przez:
   Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Parafialny Zespół Caritas dzięki darczyńcom mógł przekazać paczki żywnościowe, a członkom Wojskowego Koła Łowieckiego Nr 316 „ŁOŚ” za ufundowanie nagród na losy.
   Ponadto rozdano upominki świąteczne, które zostały przekazane przez:
   MGOK W Borku Wlkp., klub wolontariatu Zespołu Szkół w Borku Wlkp., panią Reginę Kot, Zespół „Borkowiacy”, panią Danutę Poloch, kierownika i pracowników socjalnych tutejszego ośrodka,. Warto podkreślić, iż uczestnicy mieli zagwarantowany transport przez tutejszy ośrodek, a środki finansowe na przygotowanie wigilii zostały zabezpieczone w budżecie gminy.
   Serdecznie dziękujemy za współpracę i pomoc finansową dyrektorowi Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu i Borku Wlkp., parafialnemu Zespołowi Caritas działającemu przy Parafii pw. Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny w Borku Wlkp. za paczki świąteczne, które zostały przygotowane dzięki darczyńcom, a także właścicielom firmy „MRÓZ” Pani Marii i Wojciechowi Mróz, którzy dołączyli się do paczek przygotowanych przez Caritas przekazując asortyment wędliniarski, pani dyrektor Renacie Matelskiej, przedszkolance Alinie Szczepaniak, dzieciom z Przedszkola Samorządowego w Karolewie,pani dyrektor Elżbiecie Figielek oraz opiekunkom klubu wolontariatu – Renacie Talarskiej, Agnieszce Szymura i Marcie Paradysz; uczniom klubu wolontariatu z Zespołu Szkół w Borku Wlkp., panu Piotrowi Kędzia właścicielowi „Pizzeria Apetita” za przygotowanie smacznych potraw wigilijnych i wystrój stołów; a Justynie Chojnackiej dyrektora MGOK w Borku Wlkp., za prowadzenie spotkania, udostępnienie sali oraz zagwarantowanie nagłośnienia a także przekazanie własnoręcznie wykonanych upominków świątecznych, Reginie Kot – nauczycielce Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. za prowadzenie części artystycznej wigilii, właścicielom Przechodni Lekarzy „Zdrowie” za współprace i wytypowanie pielęgniarki Danuty Poloch.
   Wszystkim zebranym uczestnikom towarzyszyła rodzinna i życzliwa atmosfera.

 • Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (40 fot.)
  Życzenia

  2017-12-24

  logo  POMOC DLA POSZKODOWANYCH

  2017-12-08

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku wlkp. udzielił pomocy dla osób i rodzin , których dotknęła nawałnica w m-cu sierpniu br. oraz orkan Ksawery i orkan Grzegorz w m-cu październiku br. przyznając świadczenia pieniężne decyzją administracyjną. Zasiłki z tytułu nawałnicy wypłacone zostały zasiłki na kwotę: 1.255.001,00 zł, z orkanu Ksawery zasiłki na kwotę: 69.377,00 zł, z orkanu Grzegorz zasiłki na kwotę: 3.000,00 zł.
  Przypominamy osobom, które otrzymały pomoc w formie zasiłków celowych na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzeń niosących znamiona klęsk żywiołowych o niezwłoczne dostarczenie rachunków do kwoty przyznanego świadczenia tak jak określała decyzja administracyjna. Prosimy o zapoznanie się z treścią decyzji.  WIECZERZA WIGILIJNA

  2017-12-08

  Wigilia to cudowny i piękny dzień, który zaskakuje nas niezapomnianymi przeżyciami w gronie samorządu.

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. organizuje corocznie „wieczerzę wigilijną dla osób samotnych i samotnie mieszkających z terenu miasta i gminy Borek Wlkp. W obecnym roku spotkanie wigilijne odbędzie się 20 grudnia o godz.12.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. Osoby dla których organizowana jest wieczerza wigilijna, otrzymają imienne zaproszenia. Władze samorządowe, zaproszeni goście, sponsorzy, kierownik i pracownicy socjalni tut. ośrodka będą wspólnie dzielić się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Oprawą artystyczną tegorocznej wigilii będą jasełka zaprezentowana przez dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Dębem” w Karolewie oraz występ zespół „Borkowiacy”. Jak co roku zaskoczą nas niespodzianki Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu, Klubu Wolontariatu Zespołu Szkół im. Powstańców Wlkp. w Borku Wielkopolskim i Parafialnego Zespołu Caritas.  OTWARCI NA POMOC

  2017-12-08

  Przez okres całego roku mieszkańcy naszej gminy z własnej inicjatywy oferowali różnego rodzaju sprzęty, meble, wózki dziecięce itp. Nasza instytucja typowała rodziny, które skorzystały z oferowanej pomocy. Władze samorządowe, kierownik wraz z pracownikami socjalnymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. składają szczególne podziękowania wszystkim osobom, które wyrażały chęć niesienia pomocy potrzebującym z naszej gminy. Podziękowania kieruję również do osób, które indywidualnie starają się pomagać potrzebującym. Wyrażamy głęboką wdzięczność za ofiarowaną pomoc i życzliwość, życzymy jednocześnie powodzenia w realizacji życiowych planów.  TY MOŻESZ ZOSTAŃ ŚWIETYM MIKOŁAJEM

  2017-12-08

  W akcji pod wskazanym tytułem zespół specjalistów przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Borku Wlkp. przekazał do tutejszego ośrodka 40 pozycji różnorodnych artykułów ( książeczki, gry planszowe, zeszyty, puzzle itp.) z przeznaczeniem dla dzieci wytypowanych przez pracowników socjalnych. Ze zbiorki zostaną przygotowane paczki świąteczne i przekazane dzieciom przed świętami Bożego Narodzenia.  MIKOŁAJE 2017

  2017-12-08

  Ośrodek Pomocy Społecznej uczestniczy po raz dziesiąty w akcji powiatowej MIKOŁAJE 2017. Przygotowujemy listę dzieci i osób starszych wymagających wsparcia. Do akcji również włączyły się uczniowie szkół z naszej gminy, którzy przygotują upominki. Dzięki tej akcji przygotowane paczki będą miłym zaskoczeniem dla dzieci, osób starszych samotnych i niepełnosprawnych które nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Pracownicy socjalni zadbają o to, by otrzymane paczki trafiły do wytypowanych osób przed świętami. Bożego Narodzenia.  ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY BOREK WLKP. OD WOJSKOWEGO KOŁA ŁOWIECKIEGO 316 ŁOŚ WARSZAWA.

  2017-12-08

  Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia mobilizuje nas, aby pomóc ludziom potrzebujących, dla których los nie jest zbyt łaskawy. Z inicjatywą pomocy starszym i niepełnosprawnym mieszkańcom naszej gminy wyszli myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego 316 Łoś Warszawa.

  Przygotowali świąteczną zbiórkę, której efekty są imponujące. WKŁ 316 Łoś, które liczy 66 członków zebrało dary o wartości około 10 tys. złotych. Niektórzy wpłacali pieniądze, inni przekazywali dary rzeczowe z zakresu higieny osobistej, chemii gospodarczej, koce, kołdry, poduszki, kapcie, podomki, czapki, dresy, polary, rękawiczki i inne. Paczki przekazano burmistrzowi Markowi Rożkowi, kierownikowi i pracownikom Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dnia 02 grudnia br.

  Chcemy pokazać, że łowiectwo to nie tylko polowania, to także pomoc innym – powiedział prezes zarządu Marek Papuga, przekazując dary dla naszych mieszkańców.

  W imieniu mieszkańców za dary podziękował burmistrz Marek Rożek a także kierownik M-GOPS Dorota Dutkowiak. Przekazane dary trafią do potrzebujących mieszkańców już za kilka dni.  21 listopada ustawowo Dniem Pracownika Socjalnego.

  2017-12-08

  Powiatowa uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbyła się w obecnym roku dnia 21 listopada. W sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Krobi. Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną a następnie po przemówieniach Gospodarzy i zaproszonych Gości zostali nagrodzeni i wyróżnieni pracownicy pomocy społecznej Gmin i Powiatu Gostyńskiego.
  Burmistrza Borku Wlkp. Marka Rożka reprezentowała Pani Alicja Łopatka kierownik referatu organizacyjnego, promocji gminy i oświaty. która wręczyła upominki i róże oraz list gratulacyjny Burmistrza Borku Wlkp. .o treści:” Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składam wyrazy uznania i podziękowania za zaangażowanie w realizowaniu działań na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Życzę, aby kolejne dni przyniosły poczucie zadowolenia i satysfakcji z pracy, a nagrodą za ten trud i wysiłek niech będzie wdzięczność osób, którym pomagacie. Praca socjalna to wielka odpowiedzialność i ciężka służba społeczna, rozumiana jako działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych.
  Z gminy Borek Wlkp. wyróżniono 10 pracowników.
  Uroczystość zakończyła się spotkaniem przy kawie oraz projekcją filmu.
  Kierownik i pracownicy serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi Borku Wlkp.  PRZEMOC DOMOWA

  2017-12-08

  Jeśli doznajesz przemocy lub w Twoim otoczeniu znajduje się rodzina lub osoba, której sytuacja życiowa zaniepokoiła Ciebie i uważasz, że członkowie tej rodziny potrzebują Naszej pomocy, zgłoś się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., który zapewnia obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego w Borku Wlkp.
  Kontakt:
  Godz. otwarcia ośrodka:
  w poniedziałki -8:00 do 16:00 od wtorku do piątku od 7:00 do 15:00
  Telefon: 65 57 16 112

  Szkolenie

  W dniu 24 listopada br. pod patronatem burmistrza Borku Wlkp. i przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego odbyło się szkolenie na temat „Przeciwdziałanie przemocy rodzinie” prowadzone przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu Mirosława Sobkowiaka. Adresatami szkolenia byli pracownicy socjalni tutejszego ośrodka, członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego. Sposób zaprezentowania tak złożonych zagadnień, szczególne w obszarze praktycznych rozwiązań pomocy rodzinie, pozwolił nie tylko wzbogacić wiedzę, ale też doskonalić warsztat pracy na zajmowanych stanowiskach. Liczymy na dalsza współprace ze strony wykładowcy  21 listopada ustawowo Dniem Pracownika Socjalnego.

  2017-11-21

  „Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.”
  Jan Paweł II

  Dołączone pliki:


  1) 21 listopada ustawowo Dniem Pracownika Socjalnego - ŻYCZENIA  „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu w 2017 r.”

  2017-11-10

  PCPR w Gostyniu mając na uwadze jak najszybsze dotarcie do potencjalnych beneficjentów programu „Pomocy osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu w 2017 r.” zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji swoim klientom o możliwości składania wniosków w ramach ww. programu.

  Przypominamy, że adresatami programu mogą być poszkodowane na skutek żywiołu:

  - osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne)

  - dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia zamieszkujące na terenie gmin, których wykaz został określony w załączniku:

  1. a) do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1547, z późn. zm.),
  2. b) do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1583)

  Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych na skutek żywiołu udzielana jest ze środków PFRON:

  - w ramach Modułu I– w formie jednorazowego świadczenia na rehabilitację społeczną w maksymalnej wysokości 2 000 zł. Jest to pomoc doraźna niepodlegająca rozliczeniu wydatkowana zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej. Podopieczny/podopieczni, którego/których dotyczy wniosek w ramach Modułu I musi/muszą zamieszkiwać razem z Wnioskodawcą w obrębie tego samego gospodarstwa domowego (pobyt stały). Pomoc w ramach Modułu I dotyczy tylko tych adresatów programu w odniesieniu, do których przyznany został zasiłek celowy w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) na podstawie art. 40 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 930, z późn.zm.)

  - w ramach Modułu II– w formie jednorazowego świadczenia stanowiącego rekompensatę poniesionych strat i/lub pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy w odniesieniu do sprzętu/urządzenia/środka pomocniczego/przedmiotu ortopedycznego, którego zakup był dofinansowany ze środków PFRON, w tym w ramach programu Rady Nadzorczej PFRON (niezależnie od daty przyznania pomocy)

  Jednocześnie informujemy, że termin zakończenia przyjmowania wniosków upływa z dniem 01.12.2017 r. Druki wniosków dostępne są na stronie internetowej www.gostyn-pcpr.info lub w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu ul. Wrocławska 8 (pokój 206).

  Szczegółowe informacje o zasadach i warunkach pomocy udzielanej w ramach programu znajdują się na witrynie internetowej PFRON: www.pfron.org.pl w zakładce: „O Funduszu” w podzakładce: „Programy i zadania PFRON”. Informacje w powyższej kwestii można uzyskać również na witrynie internetowej realizatora programu www.gostyn-pcpr.info lub pod numerem telefonu 65-572-75-28.

  Załączamy link do treści programu oraz ulotki informacyjnej, którą można przekazać potencjalnym beneficjentom programu.


  TREŚĆ PROGRAMU

  www.pfron.org.pl

  ULOTKA INFORMACYJNA

  www.pfron.org.pl/ulotka_informacyjna  KOMUNIKAT !!!

  2017-10-20

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że decyzje dotyczące przyznania świadczenia wychowawczego (500+) wydawane będą w siedzibie MGOPS (Borek Wlkp., ul. Droga Lisia 1) od poniedziałku 23 października do piątku 27 października w godzinach: od 10:00 do 18:00, a od 30 października w godzinach urzędowania MGOPS, tj. pn. 8:00-16:00, wt.-pt. 7:00-15:00.  POMÓŻMY PRZETRWAĆ ZIMĘ…

  2017-09-26

  Okres zimy, a zwłaszcza utrzymujące się niskie temperatury i obfite opady śniegu stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia osób bezdomnych, samotnych (starszych i niepełnosprawnych) oraz nadużywających alkoholu. Należy więc podjąć wszelkie działania dla ochrony tych osób w celu zapobiegania zamarznięciom.

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. zwraca się do mieszkańców Gminy Borek Wlkp. z apelem, aby nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących i zgłaszali wszystkie przypadki pracownikom socjalnym osobiście w siedzibie ośrodka lub telefonicznie pod numerem (65 5716112), jak również pracownikom innych instytucji zobligowanych do udzielenia pomocy.

  Wyrażamy przekonanie, że społeczna wrażliwość mieszkańców naszej Gminy pozwoli na działania profilaktyczne i osłonowe, jako przejaw troski o najsłabszych i pozwoli uniknąć nieszczęśliwych następstw zimy.  STYPENDIA SZKOLNE – WNIOSKI

  2017-09-04

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., informuje, że wnioski na stypendium szkolne można składać w siedzibie ośrodka przy ul. Droga Lisia nr 1 w godzinach urzędowania od dnia 1 września do 15 września danego roku szkolnego –dotyczy szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz do 15 października danego roku szkolnego –dotyczy słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych.
  W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie tego terminu.  INFORMACJA dla osób składających wnioski o świadczenie wychowawcze (500+), zasiłek rodzinny i fundusz alimentacyjny na nowy okres zasiłkowy (2017/2018)

  2017-07-27

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że wnioski dotyczące ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego (500+), zasiłku rodzinnego i dodatków do niego oraz funduszu alimentacyjnego będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2017 r.
  Rokiem bazowym, z którego będzie obliczany dochód, będzie rok 2016.

 • więcej ...
   1. Wnioski na nowy okres zasiłkowy przyjmowane będą od 1.08.2017 r. do 31.10.2017 r. (500+, fundusz alimentacyjny) oraz w okresie od 1.08.2017 r. do 30.11.2017 r. (zasiłek rodzinny i dodatki do niego)
   2. Wnioski składać można w godzinach pracy MGOPS w Borku Wlkp., tj.: poniedziałek: 8:00¬-16:00, wtorek-piątek 7:00-15:00.
   3. Wnioski przyjmowane będą:
   - zasiłek rodzinny – biuro nr 3
   - 500+ (ustalenie prawa do 500+ na pierwsze dziecko) – biuro nr 3
   - 500+ (ustalenie prawa do 500+ na drugie i kolejne dzieci) – biuro nr 7
   - fundusz alimentacyjny – biuro nr 2
   4. Wnioski złożone przez osoby ubiegające się o prawo do świadczenia wychowawczego (500+) będą rozpatrywane wg następującej kolejności:
   a) Wnioski osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci
   b) Wnioski osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, u których nie nastąpiły zmiany w zatrudnieniu od 1.01.2016 r.
   c) Wnioski osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, u których nastąpiły zmiany w zatrudnieniu po 1.01.2016 r.
   d) Wnioski niekompletne, błędnie wypełnione, z brakami typu: PIT-11, świadectwo pracy itp.
   5. Wnioski o zasiłek rodzinny rozpatrywane będą wg kolejności składania wniosków. Wnioski niekompletne i błędnie wypełnione rozpatrywane będą jako ostatnie.
   6. Wnioski o ustalenie prawa do korzystania z funduszu alimentacyjnego rozpatrywane będą wg kolejności składania wniosków. Wnioski niekompletne i błędnie wypełnione rozpatrywane będą jako ostatnie.
   7. Informacja o przyznaniu decyzją administracyjną zasiłku rodzinnego, świadczenia wychowawczego (500+) oraz funduszu alimentacyjnego przesłana zostanie wnioskodawcy SMS-em.
   8. Wymagane dokumenty, które należy złożyć w przypadku ubiegania się o ww. świadczenia:
   - wniosek,
   - umowy o pracę (jeśli zatrudnienie zostało podjęte w 2016 r. lub 2017 r.),
   - świadectwa pracy i PITy-11 (jeśli zatrudnienie zakończono w 2016 r. lub 2017 r.),
   - umowy-zlecenia i umowy o dzieło, jeśli były zawarte w 2016 r. lub 2017 r.,
   - oświadczenia od pracodawcy, dotyczące wysokości uzyskanego dochodu netto za drugi przepracowany miesiąc (w przypadku osób, które rozpoczęły pracę w 2017 r.),
   - zaświadczenie z KRUS-u o wysokości pobranego zasiłku chorobowego w 2016 r. oraz zaświadczenie z gminy informujące o liczbie hektarów przeliczeniowych za 2016 r. (w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego),
   - zaświadczenie z KRUS-u o wysokości zasiłku macierzyńskiego w 2016 r. (w przypadku osób, których to dotyczy),
   - decyzje z KRUS-u o wysokości zasiłku macierzyńskiego, wydane w 2017 r. (w przypadku osób, które uzyskały zasiłek w 2017 r.),
   - zaświadczenie z ZUS-u lub KRUS-u o wysokości składki zdrowotnej (9%) opłaconej w 2016 r. (dotyczy wyłącznie osób otrzymujących rentę lub emeryturę),
   - decyzje przyznające świadczenia z ZUS-u lub KRUS-u (dotyczy osób, które uzyskały te świadczenia w 2016 r. i 2017 r.),
   - orzeczenia o niepełnosprawności dzieci,
   - PIT-37 i PIT-36 za 2015 r.,
   - wyroki sądu dotyczące rozwodów i zasądzonych alimentów (w przypadku osób, których to dotyczy),
   - zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji alimentów i zaświadczenie o wyegzekwowanych alimentach w 2016 r. (dotyczy osób, które ubiegają się o przyznanie funduszu alimentacyjnego),
   - oświadczenia dotyczące uzyskanego dochodu z działalności gospodarczej za drugi miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej (w przypadku osób, które rozpoczęły działalność gospodarczą w 2017 r.),
   - oświadczenie o uzyskanym dochodzie w 2016 r. w przypadku działalności gospodarczej rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym,
   - zaświadczenia ze szkoły uczniów szkół ponadgimnazjalnych, potwierdzające fakt uczęszczania do szkoły, oraz w przypadku zamieszkiwania w internacie – zaświadczenie o zameldowaniu (dotyczy osób ubiegających się o dodatek do zasiłku rodzinnego). • INFORMACJA O WYNIKU NABORU W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM

  2017-07-26

  NA STANOWISKO: ASYSTENT RODZINY

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM  Nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  2017-07-05

  Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ogłasza nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny.  Uwaga konkurs!

  2017-07-04  Szukasz środków na:

  aktywizację społeczną,
  zdrowotną, edukacyjną,
  zawodową oraz środowiskową

  dla:

  - osób i/lub rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a także osób w ich otoczeniu,
  - środowisk lub lokalnych społeczności zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym?

  Zgłoś projekt włączenia społecznego do konkursu z Poddziałania 7.1.2 Aktywna integracja Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

  Dołączone pliki:


  1) Uwaga konkurs! - plakat
  2) Uwaga konkurs! - ulotka  II Mistrzostwa Wielkopolski Pracowników Pomocy Społecznej w Gostyniu.

  2017-06-07

  I miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Pani Marianna Malicka.
  Promując naszą jednostkę i gminę Borek Wlkp. mamy powody do dumy i radości.


  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że pracownik tutejszego ośrodka uczestniczył w II Mistrzostwach Wielkopolski Pracowników Pomocy Społecznej. Zawody odbyły się w Gostyniu dnia 2 czerwca 2017r. Uczestniczyło 36 zawodników. Dystans biegu 1,5 km.

  Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów i osiągnięć.

  Kierownik i pracownicy
  MGOPS Borek Wlkp.

  Dołączona galeria:
  Dodatek energetyczny

  2017-04-25

  Zmiana wysokości dodatku energetycznego obowiązującego od dnia 1 maja 2017r. do dnia 30 kwietnia 2018r.


  Wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od dnia 1 maja 2017r. do dnia 30 kwietnia 2018r. dla gospodarstwa domowego:

  1) prowadzonego przez osobę samotną wynosi – 11,22 zł/miesiąc;
  2) składającego się z 2 do 4 osób wynosi – 15,58 zł/miesiąc;
  3) składającego się z co najmniej 5 osób wynosi – 18,70 zł/miesiąc.  KAMPANIA INFORMACYJNA

  2017-03-30

  Bezpieczny i Aktywny Senior

  Dołączone pliki:


  1) KAMPANIA INFORMACYJNA - Bezpieczny i Aktywny Senior  Program Pomocy Dzieciom - stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym

  2017-03-17

  Program Pomocy Dzieciom - stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym - informacje w załączniku

  Dołączone pliki:


  1) Program Pomocy Dzieciom - stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym

  Dołączona galeria:
  „Za życiem”

  2017-03-17

  Sprawdź jakie uprawnienia przysługują ci w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

  INFORMATOR W ZAŁĄCZENIU

  Dołączone pliki:


  1) „Za życiem” - INFORMATOR
  2) „Za życiem” - USTAWA  Informacja o podwyższeniu wysokości kwoty świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2017 r.

  2017-01-25

  W dniu 14 listopada 2016 roku w Monitorze Polskim (M.P. z 2016 r. poz. 1103) ukazało się Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2017. Od 1 stycznia 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 1406,00 zł miesięcznie.  Informacja – nowa ustawa „Za Życiem

  2017-01-25

  Od 1 stycznia 2017 r., z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługiwać będzie prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, przyznawanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016, poz. 1860).

  Informator – zasady przyznawania jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. zł na stronie ministerstwa:strona www.mpips.gov.pl  FUNDACJA STWORZENIA PANA SMOLENIA BARANÓWKO 21 62-050 MOSINA

  2017-01-25

  Fundacja na swojej stronie internetowej informuje, że osoby chętne, które są uzyskać materace do łóżek, wózki inwalidzkie, krzesła toaletowe, chodziki , balkoniki mogą uzyskać kontaktując się z Fundacją pod numerami telefonów w godzinach od 9.00 do 16.00 - 601 888790 i 667 515155  WIECZERZA WIGILIJNA

  2016-12-28

  WIECZERZA WIGILIJNA DLA OSÓB SAMOTNYCH I SAMOTNIE MIESZKAJĄCYCH, ORGANIZOWANA PRZEZ MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM.

 • więcej ...
   Przy wigilijnym stole,
   Łamiąc opłatek święty,
   Pomnijcie, że dzień ten radosny
   W miłości jest poczęty
   Jan Kasprowicz


   Okres świąteczny skłania nas do refleksji nad własnym życiem. Zbliżające się święta są znakomitą okazją, aby pojednać się z bliźnimi i cieszyć się miłością innych. Powinniśmy doceniać obecność drugiego człowieka. Każdy powinien być obdarowany ciepłem i dobrym słowem.

   Spotkanie wigilijne dla osób samotnych z gminy Borek odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. Swoją obecnością uświetnili je: siostra Marietta, służebniczka Niepokalanego Poczęcia NMP w Borku Wlkp.; burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek, zastępca burmistrza Jolanta Chudzińska, skarbnik gminy Mirosława Kozłowska, dyrektor Powiatowego Banku Spółdzielczego Oddział w Borku Wlkp. Marcin Pawlak, przedstawicielka Parafialnego Zespołu Caritas oraz właścicielka restauracji „Rida” Renata Ratajczak, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Justyna Chojnacka i nauczycielka Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Borku Wlkp. Regina Kot.

   Na wstępie burmistrz złożył życzenia świąteczne wszystkim uczestnikom, jednocześnie dziękując za przybycie, a siostra Marietta odczytała fragment Pisma Świętego z Ewangelii św. Łukasza oraz złożyła życzenia bożonarodzeniowe. Jak każe tradycja, wszyscy uczestnicy wigilii łamali się opłatkiem i składali sobie wzajemnie życzenia. Tradycyjnie podano potrawy wigilijne.

   Na spotkanie wigilijne przygotowano program artystyczny o tematyce wigilijnej i świątecznej oraz zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd.

   Akcentem artystycznym wieczerzy wigilijnej był występ zespołu RETRO z Borku Wlkp. i zespołu Borkowiacy. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Karolewie „Pod Dębem” z grupy Motylki pod kierunkiem Agnieszki Hasińskiej i Lucyny Ptak przedstawiły też jasełka. Po oficjalnym występie zespołu Borkowiacy wszyscy wspólnie śpiewali kolędy, wprowadzając tym samym bardzo miły i niezapomniany nastrój.

   Pierwszą część spotkania opłatkowego prowadziła dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Justyna Chojnacka, a drugą część nauczycielka Regina Kot. Należy zaznaczyć, że każdy uczestnik spotkania opłatkowego otrzymał paczkę świąteczną, której fundatorem był Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali arcydzieło świąteczne – własnoręcznie wykonaną przez uczniów klubu wolontariatu Zespołu Szkół w Borku Wlkp. laurkę świąteczną. Przez kierownika tutejszego ośrodka została przekazana gwiazda betlejemska, a zespół Borkowiacy ufundował trzy upominki dla najstarszych uczestników wigilii.

   Parafialny Zespół Caritas w obecnym roku przygotował paczki świąteczne, wręczając je uczestnikom wigilii, a siostra zakonna Joela wykonała stroiki i kartki świąteczne, które zostały dołączone do paczek przygotowanych przez zespół Caritas. Zaznaczyć należy, że niespodziankę zrobiła nam 19. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Ignacego Talarczyka, odwiedzając nas na spotkaniu wigilijnym ze światełkiem betlejemskim, które zostało przekazane na ręce burmistrza Marka Rożka. Warto podkreślić, iż uczestnicy mieli zagwarantowany transport przez tutejszy ośrodek, a środki finansowe na przygotowanie wigilii zostały zabezpieczone w budżecie gminy.

   Serdecznie dziękujemy za współpracę dyrekcji Przedszkola Samorządowego w Karolewie, dyrekcji Zespołu Szkół w Borku Wlkp., Reginie Kot, dyrektorowi Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu i Borku Wlkp., restauracji Rida za ufundowanie pieczywa i kawy, pracownikom restauracji Rida za przygotowanie smacznych potraw wigilijnych i wystrój stołów, a dyrektor MGOK w Borku Wlkp. Justynie Chojnackiej za prowadzenie spotkania, udostępnienie sali oraz zagwarantowanie nagłośnienia.

   Przeżyliśmy to spotkanie w prawdziwie wigilijnej atmosferze. • WIECZERZA WIGILIJNA NIEPOWTARZALNA I WYJĄTKOWA

  2016-12-08

  Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, w którym nie powinno zabraknąć życzliwości dla nikogo. Spotykamy się, by w ten dzień szczególny przeżyć na nowo jak co roku wieczerzę wigilijną i radość zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wieczerza wigilijna dla osób samotnych i samotnie mieszkających, organizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., odbędzie się 19 grudnia br. o godzinie 12:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. Akcentem artystycznym wieczerzy wigilijnej będą: jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego w Karolewie „Pod Dębem”, występ zespołu Borkowiacy i zespołu RETRO.  PRZEMOC?

  2016-12-08

  O przemocy możemy mówić wtedy, gdy zostaną spełnione cztery warunki:
  - jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania,
  - jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą,
  - działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej,
  - osoba, wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia i szkód fizycznych i psychicznych.

  Jesteś świadkiem?


  Jeżeli jesteś sąsiadem osób krzywdzonych, a więc: słyszysz awantury, krzyki, płacz dzieci, nietypowe hałasy lub obserwujesz, że np. sąsiadka ma siniaki (lub nagle zaczęła chodzić w słonecznych okularach), możesz pomóc na kilka sposobów.

  Możesz:
  - porozmawiać z osobą krzywdzoną i powiedzieć jej, że domyślasz się, że w jej domu jest przemoc; zapytać, czego by potrzebowała;
  - zaoferować wezwanie policji czy też zaproponować inną pomoc, w zależności od potrzeb osoby krzywdzonej;
  - jeżeli jesteś bardziej odważny – możesz też porozmawiać z osobą stosującą przemoc, informując ją, że wiesz o przemocy i że przemoc jest przestępstwem;
  - jeżeli chcesz pozostać najbardziej neutralny, możesz: wezwać policję (tel. 65 575 83 30 lub 997), zawiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej (tel. 65 571 61 12) lub zadzwonić do „Niebieskiej Linii” (tel. 801 120 002).  ŻYWNOŚĆ UNIJNA

  2016-12-08

  W listopadzie Stowarzyszenie Gedeon rozpoczęło wydawanie żywności unijnej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2016 Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym – FEAD.

  Osoby i rodziny zainteresowane otrzymaniem bezpłatnej żywności unijnej, które korzystają bądź chcą skorzystać z żywności, muszą zgłosić się do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. w celu otrzymania skierowania bądź uzyskania informacji o spełnieniu kryterium dochodowym kwalifikującym do odbioru żywności.

  Kryteria uprawniające do otrzymania żywności :
  - dochód osoby samotnie gospodarującej: 951 zł,
  - dochód rodziny: 771 zł.  Koniecznie przeczytaj, jeśli pobierasz 500+!

  2016-12-08

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. przypomina osobom, które pobierają świadczenie wychowawcze (500+), że wszystkie zmiany w dochodach, które miały miejsce po 2014 r., należy zgłaszać w biurze 500+ boreckiego MGOPS. Dokonanie zgłoszenia w dziale świadczeń rodzinnych nie oznacza uwzględnienia ich w 500+. Niedokonanie zgłoszenia w przypadku przekroczenia dochodu skutkować będzie koniecznością zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami.

  Wyżej wymienione zmiany należy zgłaszać w biurze nr 5 MGOPS (500+).
  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zmian w swojej sytuacji w związku ze świadczeniem 500+, zadzwoń do MGOPS pod numer 665 812 138.  Zmieniasz numer konta bankowego, zgłoś do MGOPS!

  2016-12-08

  Przypominamy też o konieczności niezwłocznego poinformowania Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. o zmianach dotyczących numeru konta w przypadku wypłat świadczenia wychowawczego (500+) i świadczenia rodzinnego na konto osobiste. Brak ww. zgłoszenia skutkuje cofnięciem przelewu bankowego nie tylko dla osoby, która faktu zmiany konta nie zgłosiła, ale dla wszystkich osób pobierających dane świadczenie. Taka sytuacja powoduje przekazanie świadczenia na konto świadczeniobiorców z opóźnieniem.  INFORMACJA

  2016-11-22

  Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. zwraca się z prośbą do osób, które złożyły wnioski w systemie elektronicznym, aby zgłaszały ten fakt osobiście w siedzibie tutejszego ośrodka (biuro nr 3 i 5) bądź też telefonicznie pod numerem telefonu 665 812 138 lub (65) 5715 977 w związku z problemami w zakresie przekazywania wniosków drogą elektroniczną. Zgłoszenie powyższej sprawy jest konieczne by rzetelnie prowadzić postępowanie administracyjne przez tutejszy organ.  List Gratulacyjny dla Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.

  2016-11-22

  List Gratulacyjny - treść w załączniku.

  Dołączone pliki:


  1) List Gratulacyjny dla Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.  DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

  2016-11-21

  „Dopiero wtedy osiąga się wielkość i wtedy się ona ujawnia, kiedy człowiek umie służyć” (Kardynał Stefan Wyszyński)

  Dzień 21 listopada, jako Dzień Pracownika Socjalnego, został wprowadzony nowelizacją ustawy o pomocy społecznej z 1996 roku. Ustanowienie tego dnia przez Parlament w Polsce jest szczególnym wyrazem uznania dla grupy zawodowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

  Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu zawodowym dla wielu pracowników socjalnych, bo jest to uhonorowanie pracy na rzecz drugiego człowieka.

  Uroczystość powiatowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Poniecu w dniu 21 listopada br.

  Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego zostały przygotowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Urząd Miejski w Poniecu i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu.

  W obchodach z Gminy Borek Wlkp. uczestniczy Pan Burmistrz Marek Rożek, kierownik i 4 pracowników.  Przeciwdziałanie negatywnym skutkom zbliżającej się zimy 2016/2017.

  2016-10-25

  Starajmy się Nie bądźmy obojętni …
  Apelujemy do mieszkańców naszej gminy o wrażliwość na los ludzi nie radzących sobie z problemami życia dnia codziennego.


  Z nadejściem zimy pojawiają się problemy, z którymi muszą zmierzyć się nie tylko mieszkańcy naszej gminy. Posiadamy doświadczenie, jednak nigdy do końca nie jesteśmy przewidzieć jakie anomalia pogodowe będą w dany okresie zimowym i jakie czekają nas z tym związane zagrożenia.
  Świadomi faktu musimy być wyczuleni na pomoc dla drugiego człowieka udzielając sobie wzajemnej informacji by skutecznie i szybko zadziałać:
  • zgłaszanie osób, które w okresie zimowym przebywają i nocują w miejscach nieogrzewanych m.in. altanki, park itp.,
  Prosimy wszelkie ważne, niepokojące informacje zgłaszać do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej osobiście lub telefonicznie.
  Tutejszy ośrodek uczestniczy w powiatowym programie pomocowym „Zima 2016/2017” realizowanym w powiecie gostyńskim. Jego celem jest zabezpieczenie potrzeb osób narażonych na działania niskich temperatur.

  Wykaz instytucji udzielającej pomocy i informacji:
  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., ul. Droga Lisia nr 1 , tel. 65 57 16 112,
  Posterunek Policji w Borku Wlkp. ul. Lisia Droga 1, tel. 65 57 58 330

  REJESTR PLACÓWEK UDZIELAJĄCYCH WSPARCIA OSOBOM BEZDOMNYM NA TERENIE WOJ. WIELKOPOLSKIEGO TJ :
  - Ośrodki wsparcia doraźnego dla bezdomnych
  - Schroniska i noclegownie

  Strona internetowa z wykazem placówek:
  www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/bezdomnosc/wykaz-placowek-zapewniajacych-wsparcie-osobom-bezdomnym/wojewodztwo-wielkopolskie/
  lub
  www.borek.ops.org.pl

  Procedura umieszczenia osoby w noclegowni lub schronisku dla osób bezdomnych.

  W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o pomocy społecznej do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy „udzielanie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym”. W związku z powyższym każda osoba, która została pozbawiona lokalu mieszkalnego może otrzymać schronienie w noclegowni w której otrzyma bezpłatną pomoc w postaci posiłku, ubrania, a także noclegu. Po otrzymaniu informacji z noclegowni, pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej sprawdza sytuację osoby bezdomnej, a następnie przeprowadza wywiad środowiskowy, będący podstawą dalszego pobytu na koszt gminy lub na koszt osoby, w przypadku gdy jej dochód przekracza kryterium ustalonego w przepisach ustawy o pomocy społecznej.
  Kryterium ustawowe dla osoby samotnej: 634 zł netto miesięcznie. Kryterium ustawowe na osobę w rodzinie: 514 zł netto miesięcznie.  Reagujmy na przemoc

  2016-09-18

  Nie reagując na przemoc bierzemy na siebie odpowiedzialność za cierpienie drugiego człowieka a być może i jego życie. Dlatego naszym obowiązkiem moralnym jest zgłaszanie odpowiednim służbom przypadków przemocy. Przemoc doznawana ze strony najbliższej osoby jest doświadczeniem traumatycznym, okaleczającym psychikę.
  Burmistrz Borku Wielkopolskiego powołał „ Zespół Interdyscyplinarny„ zarządzeniem 8 lipca 2011r.
  Obowiązek utworzenia Zespołu Interdyscyplinarnego, jako zadania własnego gminy, wynika z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

  Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów z różnych instytucji, łącząca swoją wiedzę, umiejętności oraz możliwości wynikające z instytucji, którą reprezentują. Podejmują współpracę i skoordynowane działania mające na celu niesienie pomocy osobom krzywdzonym oraz przeciwdziałania zjawisku przemocy na terenie gminy Borek Wlkp.

  Zespół w gminie Borek Wlkp. liczy 13 członków. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele:
  • Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.,
  • Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borku Wlkp.,
  • Powiatowej Komendy Policji – Posterunek w Borku Wlkp.,
  • Sądu Rejonowego w Gostyniu,
  • Przechodni Lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej „Zdrowie”,
  • Gimnazjum, Samorządowego Przedszkola, Szkół Podstawowych w Borku Wlkp., Wycisłowie, Zalesiu, Zimnowodzie.
  Interdyscyplinarne podejście daje poczucie skuteczności, kompetencji, że wykorzystało się wszystkie możliwości, jakie gmina posiada, a zaplanowana wspólna, profesjonalna pomoc przyniesie lepsze rezultaty. Osoby doznające przemocy potrzebują zwykle pomocy psychologicznej, prawnej, materialnej, medycznej, a także wsparcia emocjonalnego. Dlatego przeciwdziałanie przemocy w rodzinie nie może opierać się wyłącznie na działalności jednej instytucji, gdyż żadna z nich nie ma wystarczających narzędzi, kompetencji i możliwości rozwiązania wszystkich problemów rodziny.
  Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego zapewnia Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku
  Wlkp. ul. Droga Lisia nr 1, tel. 65 57 16 112.

  Punkt konsultacyjny w gminie.

  Osoby, które zostały dotknięte przemocą w rodzinie, mające problemy z nadużywaniem alkoholu lub potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z psychologa, terapeuty.
  Terminy spotkań z psychologiem lub terapeutą można uzyskać dzwoniąc do pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zarezerwuje termin i godzinę spotkania. Jeżeli chcesz być anonimowy również możesz to uczynić prosząc o rezerwację spotkania. Zważając na udogodnienia mieszkańcom naszej gminy zapisy spotkań z specjalistami są konieczne.
  Telefon kontaktowy ; 65 57 16 112.  ŚWIADCZENIA RODZINNE nowy okres zasiłkowy 2016/2017

  2016-09-18

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. - informuje, że wnioski na nowy okres zasiłkowy, tj. od 1 listopada 2016 r. do 31 października 2017 r. są wydawane i przyjmowane od 1 września 2016 r.
  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada.
  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia.

  Kryterium dochodowe.

  Od dnia 1 listopada 2015 r. do dnia 31 października 2017 r.:
  1)wysokość kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, wynosi 674,00 zł; (kryterium podstawowe)
  2)wysokość kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy, wynosi 764,00 zł. ( w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności,)
  Kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego zostało podniesione do wysokości:
  od dnia 1 listopada 2016 r. do dnia 31 października 2017 r.:
  1)wysokość zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 6 ustawy, miesięcznie wynosić będzie:
  a) 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
  b) 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
  c) 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia;
  2)wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, o którym mowa w art. 11a ustawy, wynosić będzie 193,00 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386,00 zł na wszystkie dzieci;
  3)wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, o którym mowa w art. 12a ustawy, wynosić będzie 95,00 zł miesięcznie na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego;
  4)wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, o którym mowa w art. 13 ustawy, wynosić będzie:
  a) 90,00 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
  b)110,00 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 24. roku życia;
  5)wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, o którym mowa w art. 15 ustawy, wynosić będzie:
  a) 113,00 zł miesięcznie na dziecko w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
  b) 69,00 zł miesięcznie na dziecko w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadgimnazjalnej.  Fundusz alimentacyjny - nowy okres świadczeniowy.

  2016-09-18

  Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są wydawane i przyjmowane od dnia 1 sierpnia.

  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.  Pomoc materialna dla uczniów.

  2016-09-18

  Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego.

  Stypendium szkolne.
  1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe,
  2. Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:
  1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
  2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
  Zakres pomocy materialnej dla uczniów.
  1. Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
  2. Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.
  3. Pomoc materialna przysługuje:
  1) uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
  2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7,ustawy o systemie oświaty a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
  4. Świadczenia pomocy materialnej przysługują również:
  1) uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
  2) słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

  Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.  INFORMACJA O WYNIKU NABORU

  2016-08-03

  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA STANOWISKO ASYSTENT RODZINY.

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU  Nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  2016-07-19

  Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ogłasza nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny - szczegóły  PODZIĘKOWANIE

  2016-05-04

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. serdecznie dziękuje za współpracę dyrekcji, opiekunom i uczniom Klub Wolontariatu działającego przy Zespole Szkół w Borku Wlkp. Z zorganizowanej zbiórki uczniowie dostarczyli do tut. ośrodka środki czystości oraz własnoręcznie wykonane upominki świąteczne. W związku z powyższym pracownicy socjalni wg. potrzeb przekazali osobom i rodzinom potrzebującym.  Wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od dnia 1 maja 2016 r.

  2016-05-04

  Od dnia 1 maja 2016 r. zmieniła się wysokości dodatku energetycznego. Zmiana wysokości kwot podana została w Obwieszczeniu Ministra Energii z dnia 22 kwietnia 2016r.

  Wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od dnia 1 maja 2016 r. do dnia 30 kwietnia 2017 r. dla gospodarstwa domowego:

  1) prowadzonego przez osobę samotną wynosi 11,29 zł/miesiąc;
  2) składającego się z 2 do 4 osób wynosi 15,68 zł/miesiąc;
  3) składającego się z co najmniej 5 osób wynosi 18,81 zł/miesiąc.  Od 16 maja br. rozpoczynamy w naszej gminie prace społecznie użyteczne.

  2016-05-04

  Gmina Borek Wlkp. będzie zawierać porozumienie z Starostą Gostyńskim odnośnie prac społecznie użytecznych . W związku z tym 8 osób bezrobotnych z naszej gminy będzie mogło uzyskać powyższe prace. Osoby będą wykonywały prace społecznie użyteczne od 16 maja 2016r. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia obsługę organizacyjną przy współpracy sołtysów miejscowości w której są wykonywane prace. Prace społecznie użyteczne w naszej gminie są wykonywane corocznie od kilku lat i cieszą się zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych.

 • więcej ...
   Instrument aktywizacji społeczno-zawodowej, którym są prace społecznie użyteczne stanowi istotny element aktywnych form pomocy na rzecz osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, które nie uzyskują zasiłku dla bezrobotnych oraz korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. Prace społecznie użyteczne stanowią pierwszy etap w reintegracji społeczno-zawodowej beneficjentów pomocy społecznej. Prace społecznie użyteczne to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku w szczególności - osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jednocześnie korzystające ze świadczeń pomocy społecznej.
   Do wykonywania prac społecznie użytecznych osoby są kierowane przez Powiatowy Urząd Pracy według listy sporządzonej przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Osoba wykonująca prace społecznie użyteczne jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym (z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej).
   Prace społecznie użyteczne mogą być wykonywane w wymiarze do 10 godzin w tygodniu, nie więcej niż 40 godzin miesięcznie w okresie od poniedziałku do piątku z wyłączeniem prac w godzinach nocnych.
   Osobie wykonującej prace społecznie użyteczne przysługuje świadczenie w wysokości nie niżej niż 8,10 zł za godzinę - 60% tej kwoty pochodzi z Funduszu Pracy, 40% wydatków ponosi Gmina. Świadczenie to podlega waloryzacji, nie jest ono opodatkowane.
   Pomiędzy podmiotem, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne a osobą bezrobotną na podstawie skierowania starosty (urzędu pracy) nie nawiązuje się stosunek pracy oraz nie jest zawierana żadna umowa. Ten rodzaj relacji ma charakter stosunku zobowiązaniowego według prawa cywilnego.

   Zobowiązania gminy lub podmiotu
   • stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania pracy społecznie użytecznej oraz przestrzegania przepisów prawa pracy dotyczących wykonywania przez kobiety prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia,
   • uwzględnienia przy przydziale prac społecznie użytecznych wieku bezrobotnego, stanu jego zdrowia oraz w miarę możliwości posiadanych kwalifikacji,
   • pouczenia osoby bezrobotnej o konieczności przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej porządku i dyscypliny,
   • zapoznania bezrobotnego z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

   Zobowiązania osoby bezrobotnej
   • zobowiązanie wykonywania prac społecznie użytecznych w miejscu, czasie i w sposób wskazany przez gminę lub podmiot, w którym te prace są organizowane,
   • zobowiązanie do przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej porządku, dyscypliny i zasad bezpieczeństwa.
   Za nie stawienie się do pracy lub naruszenie porządku w miejscu pracy podopieczny zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego co za tym idzie nie może wykonywać w tym czasie prac społecznie użytecznych. • Program Rodzina 500+ /informacja/

  2016-05-04

  W związku z realizacją Programu Rodzina 500+ Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że w dniach 1 - 29 kwietnia br. przyjęto 521 wniosków, z czego 34 w wersji elektronicznej.
  Świadczenie wychowawcze wypłacane będzie zgodnie z przyznana decyzją 27 każdego m-ca począwszy od m-ca kwietnia br . Wnioski nie skomplikowane będą rozpatrywane i przyznane decyzją w pierwszej kolejności. Kolejność wniosków liczona jest od daty jego złożenia. Systematycznie będziemy realizować przyznanie świadczenia wychowawczego. Pracownik ośrodka będzie informował osoby, które złożyły wnioski na świadczenie wychowawcze o przyznanym świadczeniu.

  NR TELEFONU
  DOTYCZĄCY OBSŁUGI ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO RODZINA 500+
  TEL 665 812 138 lub stacjonarny 65 5715 977
  BUS 500+ przyjechał do Borku Wlkp. w dniu 29 kwietnia br.

  2016-05-04

  Oddelegowani pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Poznaniu odwiedzili gminę Borek Wlkp. w ramach akcji promocyjno - informacyjno – wspierającej.
  Mieszkańcy mieli możliwość konsultacji od godziny 10- tej w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. W ramach akcji promocyjnej wręczano cukierki i gadżety.  INFORMACJA ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO W BORKU WLKP.

  2016-05-04

  Jeśli doznajesz przemocy lub w Twoim otoczeniu znajduje się rodzina lub osoba, której sytuacja życiowa zaniepokoiła Ciebie i uważasz, że członkowie tej rodziny potrzebują Naszej pomocy, zgłoś się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. przy ulicy Droga Lisia nr 1, który zapewnia obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego.
  • Kontakt: Tel. 65 57 16 112
  • Godz. otwarcia ośrodka w pon.:8:00 - 16:00, od wt. do pt.: 7:00 - 15:00  Dnia 29 kwietnia br. przyjeżdża do Borku Wlkp. BUS 500+

  2016-04-28

  Oddelegowani pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Poznaniu odwiedzą gminę Borek Wlkp. w ramach akcji promocyjno - informacyjno – wspierającej.
  Mieszkańcy będą mieli możliwość konsultacji od godziny 10- tej w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.  ŻYCZENIA WIELKANOCNE

  2016-03-25

  logo  INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE

  2016-03-24

  - REFERENT DS.ŚWIADCZEŃ WYCHOWAWCZYCH

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE  INFORMACJA

  2016-03-11

  Informujemy, że kwota najniższej emerytury od dnia 1 marca 2016 r. wynosi: 882,56 zł.  Program Rodzina 500 +

  2016-03-10

  logo
  Informatory i wniosek w załączeniu.

  Dołączone pliki:


  1) Program Rodzina 500 + informator 1
  2) Program Rodzina 500 + informator 2
  3) WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO WRAZ Z OŚWIADCZENIAMI  Od 1 kwietnia 2016 r. będą przyjmowane wnioski o 500 zł

  2016-03-04

  01 kwietnia 2016 r. wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z ustawą świadczenie wychowawcze przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub opiekunom faktycznym na dziecko do ukończenia 18 roku życia, na drugie i kolejne dzieci w rodzinie w wysokości 500 złotych miesięcznie. Ubiegając się o świadczenie na pierwsze dziecko warunkiem koniecznym jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi 800 zł oraz 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego w rodzinie. Pod uwagę będzie brany dochód uzyskany w roku 2014. Rodzice ubiegający się o świadczenia na drugie i kolejne dzieci nie muszą dokumentować dochodów.

 • więcej ...
   Wnioski o przyznanie świadczenia będą przyjmowane począwszy od dnia 1 kwietnia 2016 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Borku Wielkopolskim, ul. Droga Lisia nr 1. Wnioski będzie można składać osobiście jak również w formie elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny na stronie www.empatia.mpips.gov.pl.

   Osoby chcące skorzystać z Programu 500+ będą miały trzy miesiące na złożenie wniosku tj. od dnia 1 kwietnia 2016r. do 30 czerwca 2016r. W takim przypadku świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone począwszy od momentu obowiązywania ustawy.

   Złożenie wniosku po tym terminie spowoduje spowoduje, iż świadczenie będzie przysługiwać bez spłaty i będzie wypłacane od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.

   Pierwszy okres, na który zostanie ustalone prawo do świadczenia wychowawczego rozpocznie się dnia 1 kwietnia 2016r. a zakończy 30 września 2017 r.

   Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim przede wszystkim do skorzystania z programu. Program ten daje Państwa rodzinom realne finansowe wsparcie, które z pewnością wpłynie na poprawę standardu życiowego oraz daje możliwość rozwoju.

   Druki wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego udostępnione zostaną od dnia 21 marca 2016r. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego www.borekwlkp.pl i ośrodka www.borek.ops.org.pl

   W związku z możliwością składania wniosków o „500 zł” wydłużone zostaną godziny urzędowania w m-cu kwietniu 2016r. we wtorki i czwartki od godziny 7.00 do 17.00 w celu zapewnienia sprawnej obsługi mieszkańców.

   Pozostałe sprawy należące do działalności ośrodka będą rozpatrywane w godzinach urzędowania ośrodka tj. w poniedziałki od 8.00 do 16.00 od wtorku do piątku w godzinach od 7.00.do 15.00.

   Wszelkie informacje udzielane będą pod numerem telefonu: 65 5715 977.


   Jednocześnie informujemy, że klienci tutejszego ośrodka mogą korzystać z parkingu przy parku Miejskim Borku Wielkopolskiego lub z parkingu przy targowisku Miejskim Borku Wielkopolskiego. Wyznaczone zostało przy siedzibie ośrodka jedno miejsce dla osoby niepełnosprawnej. • Ogłoszenie o naborze

  2016-03-02

  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim ogłasza nabór na 1 wolne stanowisko urzędnicze – referent d.s. świadczeń wychowawczych.

  Dołączone pliki:


  1) Ogłoszenie o naborze - szczegóły (AKTUALNA treść z dn. 2016-03-03)
  2) Ogłoszenie o naborze - szczegóły (nieaktualna treść z dn. 2016-03-02)  UCHWAŁA NR XVII / /2015 RADY MIEJSKIEJ BORKU WLKP Z DNIA 26 LISTOPADA 2015 ROKU

  2016-02-11

  w sprawie: przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy
  Borek Wielkopolski na lata 2015- 2020.

  Dołączone pliki:


  1) UCHWAŁA NR XVII / /2015 RADY MIEJSKIEJ BORKU WLKP Z DNIA 26 LISTOPADA 2015 ROKU  INFORMACJA

  2016-01-28

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że z dniem 1 lutego 2016r. zmienia adres siedziby z dotychczasowego na: ul. Droga Lisia 1, 63-810 Borek Wlkp.

  *Numery telefonów oraz adres e-mail pozostają bez zmian.

  Dodatkowo podajemy nr kom. : 665 020 910.  WIECZERZA

  2015-12-23

  KAŻDA WIECZERZA WIGILIJNA JEST NIEPOWTARZALNA I WYJĄTKOWA.

  Dołączone pliki:


  1) WIECZERZA WIGILIJNA 2015  ROZSTRZYGNIĘCIE dot. zapytania ofertowego

  2015-12-23

  Dotyczy zapytania ofertowego na Wykonywanie w 2016r. usług opiekuńczych dla osób z terenu miasta i gminy Borek Wlkp.

  Dołączone pliki:


  1) ROZSTRZYGNIĘCIE dot. zapytania ofertowego  INFORMACJA

  2015-12-15

  Dnia 24.12.2015r. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. będzie nieczynny.

  W sprawach interwencyjnych proszę dzwonić pod numer 112 lub 997.  KARTA DUŻEJ RODZINY

  2015-12-09

  Od m-ca stycznia 2016r. Karta Dużej Rodziny będzie realizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. i w związku z tym formalności należy załatwiać w siedzibie tut. ośrodka przy ul. Rynek nr 13.  Wigilia dla osób samotnych i samotnie mieszkających.

  2015-12-09

  Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
  dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
  Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
  Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski...


  Wzorem lat ubiegłych Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. organizuje w dniu 18.12.2015 r. o godzinie 12.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. przy ul. Powstańców Wlkp., „Wieczerzę Wigilijną” dla osób samotnych i samotnie mieszkających z udziałem władz miasta Borku Wlkp.
  Każdego roku Burmistrz Borku Wlkp. wraz z kierownikiem i pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej pamiętają o tych, którzy mogą spędzić te święta samotnie. Osobom dla których organizowana jest „ Wieczerza Wigilijna” otrzymają zaproszenia.
  Oprawą artystyczną tegorocznej wigilii będzie występ sekcji piosenki przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. pod kierunkiem Lidii Wytykowskiej, jasełka dzieci z Przedszkola Samorządowego pod Dębem w Karolewie, Zespół „Borkowiacy”. Kierownik i pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wielkopolskim
  życzą zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.  NA MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY MOŻNA LICZYĆ BO POMAGAJĄ…

  2015-12-09

  Jeżeli los ofiaruje ci skrzydła nic ci po nich,
  jeżeli nie pragniesz posługiwać się nimi w służbie drugiego człowieka.


  Przez cały rok 2015 mieszkańcy naszej gminy z własnej inicjatywy oferowali różnego rodzaju sprzęty, meble, wózki dziecięce, odzież, obuwie, itp. Nasza instytucja typowała rodziny, które skorzystały z oferowanej pomocy. Podziękowania kierujemy również do osób które indywidualnie starają się pomagać potrzebującym. Władze samorządowe, kierownik wraz z pracownikami socjalnymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. składają szczególne podziękowania wszystkim osobom, które wyrażały chęć niesienia pomocy potrzebującym osobom i rodzinom. Wyrażamy głęboką wdzięczność za pomoc i życzymy jednocześnie powodzenia w realizacji życiowych planów.  DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO PRZYPADA COROCZNIE 21 LISTOPADA.

  2015-12-09

  Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy w działanie.
  Cytat Matki Teresy z Kalkuty


  Uroczystość powiatowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbyła się w Gostyniu w dniu 20 listopada 2015r. w sali kinowej „Pod Kopułą”. Organizatorem tej uroczystości było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu ,Gostyński Ośrodek Kultury ”Hutnik”, Stowarzyszenie „Dziecko”.
  Program uroczystości przebiegał następująco :
  - otwarcie uroczystości ,wystąpienie zaproszonych Gości , wręczenie nagród i wyróżnień zasłużonym pracownikom pomocy społecznej gmin i powiatu , spotkanie przy kawie oraz seans filmowy „listy do M.2 „
  Starosta Robert Marcinkowski powitał wszystkich obecnych i złożył życzenia wszystkim pracownikom pomocy społecznej. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mirosław Sobkowiak przywitał zaproszonych gości złożył życzenia oraz przedstawił jaką ważną rolę ma pracownik socjalny udzielając wsparcia osobom czy rodzinom. Obecnością swoją z władz samorządowych z Borku Wlkp. zaszczycił Pan Burmistrz Marek Rożek, który złożył życzenia i wręczył listy gratulacyjne. Z Gminy Borek Wlkp. wyróżnienia otrzymali kierownik i 5 pracowników z MGOPS Borek Wlkp., kierownik z 2 pracownikami ZAZ Leonów oraz gratulacje otrzymała Pani Dyrektor DPS Zimnowoda..
  Dla pracowników ośrodków i jednostek pomocy społecznej spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz integracji z pracownikami innych placówek, z którymi na co dzień utrzymują kontakty zawodowe. W gminie z władzami miasta pracownicy pomocy społecznej również obchodzili swoje święto. Pan Burmistrz Marek Rożek składając podziękowania i życzenia wręczył upominek. do życzeń dołączyła się Pani z-ca Burmistrza Jolanta Chudzińska, Skarbnik Gminy Mirosława Kozłowska, oraz Pani Alicja Łapatka z działu promocji.  BĄDŹ AKTYWNY W SWOJEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE”

  2015-12-09

  Grupa wolontariuszek „Razem dla Was” z Borku Wlkp. to osoby pracujące w Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. w składzie osobowym Dorota Dutkowiak, Karolina Cieślik, Danuta Frąckowiak, Anna Matelska, Joanna Pluta.

  Wolontariuszki napisały wniosek o dotację w konkursie Program Grantów Społecznych przy instytucji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Projekt otrzymał pozytywną opinię, co wiązało się z uzyskaniem 2 000 zł dotacji na realizację projektu, którego realizacja przypada od m-ca lipca 2015r. do listopada 2015r. Prócz dotacji projekt zakłada również wkład własny. W tym przypadku wkładem jest sponsorowanie przez wolontariuszki ciasta. Ponadto na biesiadę otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Urzędu Miejskiego.

  Celem projektu jest zorganizowanie jednodniowej biesiady integracyjnej pomiędzy wioskami tj. sołectwa Siedmiorogów Drugi i Wycisłowo. Biesiada pogłębi relacje między sąsiadami oraz spowoduje uspołecznianie mieszkańców.

  Dnia 12 września 2015 roku na festynie w Wycisłowie został rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy wioskami. Ponadto były zorganizowane różne atrakcje tj. grillowanie, wspólne śpiewanie, gry, wspólne zabawy taneczno-ruchowe, animacje plastyczne, modelowanie baloników, malowanie twarzy, zajęcia plastyczne zwiększające umiejętności i rozwój dzieci. W programie nie zabrakło muzyki i śpiewu, które dostarczył nam przez swój występ Zespół Ludowy Studzianna. Na koniec zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody, które wręczył Burmistrz Marek Rożek.

  Na biesiadzie mieszkańcy swoją postawą dali się poznać, że potrafią się integrować, bawić i ambitnie rywalizować w sporcie.

  Grupa wolontariuszek „Razem dla Was” z Borku Wlkp. serdecznie dziękuje Panu Marianowi Andrzejak sołtysowi wsi Siedmiorogów Drugi oraz mieszkańcom za zaangażowanie na biesiadzie i tak liczne przybycie, a także Pani Róży Jędrosz sołtysowi wsi Wycisłowo oraz mieszkańcom tego sołectwa za okazaną pomoc i gościnność. Dziękujemy Pani Dyrektor Justynie Chojnackiej i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. tj. Joannie Kowalskiej, Marcie Hojak, Annie Matyszczak, Wiesławie Pierzchała, Mariuszowi Marcianiak za współprace w realizacji projektu. Dziękujemy również Panu Michałowi Szczepaniak za sędziowanie meczy.
  Mieszkańcy wsi starają się upiększać swoją małą ojczyznę w której mieszkają gdyż w przyszłym roku jest planowane by to wieś Siedmiorogów Drugi była gospodarzem biesiady integracyjnej.
  Warto podkreślić , że dzięki mieszkańcom projekt został pomyślnie zrealizowany i dla takich chwil warto się angażować. Nie ukrywamy, że liczymy na dalszą współpracę.  POMOC ŻYWNOŚCIOWA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY BOREK WLKP.

  2015-12-09

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że od m-ca października 2015r. jest realizowany Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej 2014-2020 realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Pomoc w ramach programu jest kierowana do osób o niskich dochodach znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, spełniających przesłanki w art.7 ustawy o pomocy społecznej ( np. bezrobocie, niepełnosprawność, itd.), których dochód nie przekracza 150% odpowiedniego kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.
  W przypadku osoby samotnie gospodarującej dochód nie może przekroczyć kwoty 951 zł netto, natomiast dochód w rodzinie na jednego członka rodziny nie może przekroczyć kwoty 771 zł netto .
  Kwalifikowaniem osób do uczestnictwa w POPŻ zajmują się pracownicy socjalni wydając w tym celu skierowanie ( zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) do organizacji, która zajmuje się dystrybucją żywności. W naszej gminie żywność wydawana jest przez stowarzyszenie „GEDEON”. W poprzednich latach realizowana powyższa forma była przez Parafialny Zespół Caritas. Władze samorządowe, kierownik i pracownicy socjalni serdecznie dziękują organizacją za współpracę w realizowaniu tej formy pomocy w służbie drugiemu człowiekowi.  Zapytanie ofertowe

  2015-12-04

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy w Borku Wielkopolskim zwraca się z prośbą o złożenie oferty na "Wykonanie w 2016 roku usług opiekuńczych dla osób z terenu miasta i gminy Borek Wlkp.”

  Dołączone pliki:


  1) Formularz ofertowy
  2) Zapytanie ofertowe  INFORMACJA

  2015-11-27

  Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Gedeon” informuje, że nadal istnieje możliwość otrzymania żywności unijnej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020. Wnioski otrzymać można w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA - szczegóły w załączniku  Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Gedeon” informuje, że od października 2015 r. do kwietnia 2016 r. bierze udział w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014–2020.

  2015-10-22

  Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Od połowy maja 2015 roku trwa realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014–2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

  Dołączone pliki:


  1) Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014–2020.  Przeciwdziałanie negatywnym skutkom zbliżającej się zimy 2015/2016.

  2015-10-14

  Apelujemy o wrażliwość społeczeństwa na los ludzi nie radzących sobie z problemami życia dnia codziennego.
  Nie bądźmy obojętni …


  Dołączone pliki:


  1) Przeciwdziałanie negatywnym skutkom zbliżającej się zimy 2015/2016.
  2) Lista schronisk Wielkopolska
  3) Ośrodki wsparcia Wielkopolska  BĄDŹ AKTYWNY W SWOJEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE”.

  2015-10-09

  BIESIADA SOŁECTW: SIEDMIOROGÓW DRUGI I WYCISŁOWO.

  Wszystko nam dopisało pogoda, humor, frekwencja i zabawa.


  Grupa wolontariuszek „Razem dla Was” z Borku Wlkp. to osoby pracujące w Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. w składzie osobowym Dorota Dutkowiak, Karolina Cieślik, Danuta Frąckowiak, Anna Matelska, Joanna Pluta.

  Wolontariuszki napisały wniosek o dotację w konkursie Program Grantów Społecznych przy instytucji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Projekt otrzymał pozytywną opinię, co wiązało się z uzyskaniem 2 000 zł dotacji na realizację projektu, którego realizacja przypada od m-ca lipca 2015r. do listopada 2015r. Prócz dotacji projekt zakłada również wkład własny. W tym przypadku wkładem jest sponsorowanie przez wolontariuszek ciasta. Ponadto na biesiadę otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Urzędu Miejskiego.

  Celem projektu jest zorganizowanie jednodniowej biesiady integracyjnej pomiędzy wioskami tj. sołectwa Siedmiorogów Drugi i Wycisłowo. Biesiada pogłębi relacje między sąsiadami oraz spowoduje uspołecznianie mieszkańców.

  Dnia 12 września 2015 roku na festynie w Wycisłowie został rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy wioskami. Ponadto były zorganizowane różne atrakcje tj. wspólne grillowanie, wspólne śpiewanie, gry, wspólne zabawy taneczno-ruchowe, animacje plastyczne, modelowanie baloników, malowanie twarzy, zajęcia plastyczne zwiększające umiejętności i rozwój dzieci. W programie nie zabrakło muzyki i śpiewu, które dostarczył nam przez swój występ Zespół Ludowy Studzianna. Na koniec zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody, które wręczył Burmistrz Marek Rożek.

  Na biesiadzie mieszkańcy swoją postawą dali się poznać, że potrafią się integrować, bawić i ambitnie rywalizować w sporcie.

  Grupa wolontariuszek „Razem dla Was” z Borku Wlkp. serdecznie dziękuje Panu Marianowi Andrzejak sołtysowi wsi Siedmiorogów Drugi oraz mieszkańcom za zaangażowanie na biesiadzie i tak liczne przybycie, a także Pani Róży Jędrosz sołtysowi wsi Wycisłowo oraz mieszkańcom tego sołectwa za okazaną pomoc i gościnność. Dziękujemy Pani Dyrektor Justynie Chojnackiej i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. tj. Joannie Kowalskiej, Marcie Hojak, Annie Matyszczak, Wiesławie Pierzchała, Mriuszowi Marcianiak za współprace w realizacji projektu. Dziękujemy również Panu Michałowi Szczepaniak za sędziowanie meczy.  Informacja o realizacji pomocy żywnościowej.

  2015-10-09

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że w czwartym kwartale 2015r będzie realizowany Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej 2014-2020 realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Pomoc w ramach programu jest kierowana do osób o niskich dochodach znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, spełniających przesłanki w art.7 ustawy o pomocy społecznej ( np. bezrobocie, niepełnosprawność, itd.), których dochód nie przekracza 150% odpowiedniego kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.

  W przypadku osoby samotnie gospodarującej od 1 października 2015r. dochód nie może przekroczyć kwoty 951 zł netto, natomiast dochód w rodzinie na jednego członka rodziny od 1 października 2015r. dochód nie może przekroczyć kwoty 771 zł netto.

  Kwalifikowaniem osób do uczestnictwa w POPŻ zajmują się pracownicy socjalni wydając w tym celu skierowanie ( zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) do organizacji, która zajmuje się dystrybucją żywności.  Zweryfikowane kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 1 października 2015.

  2015-10-09

  Kryteria dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej: 634
  Kryterium dochodowe na osobę w rodzinie: 514
  Maksymalną kwotę zasiłku stałego: 604
  Kwotę dochodu z 1ha przeliczeniowego: 288  Informacja w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych ora

  2015-10-09

  Szczegóły w załączniku

  Dołączone pliki:


  1) Informacja w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych ora  Świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny-informacje o zasadach składania wniosków.

  2015-07-21

  • Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy tj. 2015/2016 będą przyjmowane od dnia 1 września 2015r. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31grudnia.

  • Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy 2015/2016 będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia.
  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.
  Z przepisami można zapoznać się korzystając z naszej strony internetowej: www.borek.ops.org.pl, telefon kontaktowy 65 5715977.  STYPENDIA SZKOLNE- KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ OD WRZEŚNIA 2015R.

  2015-07-21

  Podobnie jak dotychczas, uczniowie z rodzin o niskich dochodach będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2015/2016. (dochód na osobę w rodzinie w rodzinie nie może przekraczać 456 zł). Zasady obliczania dochodu regulują przepisy ustawy o pomocy społecznej.

  Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, zameldowany na terenie gminy Borek Wlkp. dla całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą oraz pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
  Obowiązkiem wnioskodawcy będzie udokumentowanie osiąganych dochodów przez wszystkich członków rodziny, również tych osób, które otrzymują stypendium ze środków publicznych.
  Należy przedkładać zaświadczenia o uzyskanych dochodach:
  - za miesiąc sierpień br., jeżeli wniosek będzie składany w wrześniu 2015 r.
  Wnioski można pobierać od września br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Borku Wlkp., oraz ze strony internetowej www.borek.ops.org.pl
  Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej Borku Wlkp., ul. Rynek nr 13 pokój nr 4 w terminie;
  1) do dnia 15 września 2015 r. – uczniowie szkół wszelkiego typu,
  2) do dnia 15 października 2015 r. – słuchacze kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych.

  W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie powyższego terminu.  “Złotówka za złotówkę”

  2015-07-21

  Rodziny, które przekroczą próg dochodowy nie stracą wsparcia finansowego państwa. Dzięki wprowadzeniu zasady “Złotówka za złotówkę” ich świadczenia będą stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodów.

  Gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), traci prawo do świadczeń rodzinnych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmienia filozofię pomocy rodzinom. Świadczenia nie będą już odbierane po przekroczeniu progu, ale stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu. Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.
  Złotówka za złotówkę” dotyczy świadczeń rodzinnych i dodatków do nich – becikowego, samotnej opieki nad dzieckiem, urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenie i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, nauki dziecka poza miejscem zamieszkania.

  Projekt “Złotówka za złotówkę” ministerstwo przekazało dzisiaj do konsultacji społecznych. Nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone 1 stycznia 2016 r. Jego koszt szacowany jest na 426 mln zł.

  Dzięki nowemu rozwiązaniu łączna kwota zasiłków rodzinnych i dodatków do zasiłku rodzinnego przysługujących danej rodzinie będzie stopniowo obniżana o 1 zł wraz z przekroczeniem o 1 zł kryterium dochodowego dotyczącego łącznego dochodu netto wszystkich członków rodziny.

  Źródło: www.mpips.gov.pl  Wolontariuszki „Razem dla Was” z Borku Wlkp.

  2015-07-21

  „Bądź aktywny w swojej małej ojczyźnie” to tytuł projektu, który napisały wolontariuszki „Razem dla Was” z Borku Wlkp. składając wniosek przez wnioskodawcę posiadającego osobowość prawną tj. MGOK w Borku Wlkp. Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony w ramach Programu Powiatu Gostyńskiego realizowany przez Stowarzyszenie Dziecko w ramach konkursu „Program Grantów Społecznych” dla gmin Borek Wlkp., Krobia, Gostyń, Pępowo, Piski, Pogorzela, Ponic. Wniosek przeszedł pozytywna ocenę i został zatwierdzony do realizacji. Wnioskowana i uzyskana kwota dotacji to 2 000,00 zł. Celem projektu jest aktywizacja społeczna mieszkańców z gminy Borek Wlkp. poprzez zastosowanie instrumentów aktywnej integracji. Projekt będzie polegał na zorganizowaniu biesiady mieszkańców kilku wiosek Cielmic, Siedmiorogowa Drugiego, Wycisłowa. Projekt jest realizowany od miesiąca lipca do listopada br. Łączna kwota projektu systemowego wynosi 3.949,03 zł w tym dofinansowanie projektu stanowi kwotę 2.000,00zł, pozostała kwota stanowi naliczony wolontariat i sponsoring. W projekcie zaplanowano między innymi mecz piłki nożnej, wspólne grillowanie, wspólne śpiewanie, gry i zabawy ruchowe. Biesiada integracyjna odbędzie się 12 września 2015r.

  Wolontariuszki „Razem dla Was”

  Serdecznie zapraszają mieszkańców

  na biesiadę pt. „Bądź aktywny w swojej Małej Ojczyźnie”

  która odbędzie się 12 września 2015 roku od godz. 14°°

  w Wycisłowie (plac przy wigwamie)

  Gramy, dbamy, pomagamy i jeść damy!!!

  Gorąco zapraszamy!

  Mieszkańcy wiosek : CIELMIC SIEDMIOROGOWA DRUGIEGO , WYCISŁOWA

  Z niecierpliwością oczekujemy Twojego przybycia.
  WYPOCZYNEK DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY W SOKOLCU.

  2015-07-20

  Gmina Borek Wlkp. otrzymała 16 darmowych miejsc na obóz sportowo- rekreacyjny, który uwzględnia program profilaktyczny ”Dajmy szansę” Obóz przeznaczony jest dla dzieci z rodzin wymagających wsparcia a w szczególności dla rodzin o niskich dochodach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Bona Fide w Poznaniu we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Wypoczynek został sfinansowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Dzieci z naszej gminy wypoczywać będą w miejscowości Sokolec. W Pensjonacie Sokolec będą przebywały okresie od 21 lipca 2015r. do 03 sierpnia 2015r. Ośrodek Pomocy Społecznej wytypował dzieci na wypoczynek letni uwzględniając między innymi niski dochód i trudna sytuację rodzinną. Organizator zagwarantował również bezpłatny transport. Wyznaczonym miejscem zbiórki dzieci na obóz będzie ul. Rynek w Borku Wlkp.  INFORMACJA O WYNIKU NABORU W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM

  2015-07-03

  NA STANOWISKO: ASYSTENT RODZINY

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM  Nabór na stanowisko

  2015-06-18

  Nabór na stanowisko asystenta rodziny

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny  INFORMACJA O WYNIKU NABORU W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM

  2015-06-12

  NA STANOWISKO: ASYSTENT RODZINY

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM  Nabór na stanowisko asystenta rodziny

  2015-06-03

  Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ogłasza nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny  INFORMACJA O WYNIKU NABORU

  2015-06-03

  informacja o wyniku naboru na stanowisko: asystent rodziny

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O WYNIKU NABORU  WYNIK ZAPYTANIA OFERTOWEGO

  2015-06-01

  WYNIK ZAPYTANIA OFERTOWEGO w załączeniu

  Dołączone pliki:


  1) WYNIK ZAPYTANIA OFERTOWEGO  ZAPYTANIE OFERTOWE

  2015-05-22

  Opracowanie gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych dla Gminy Borek Wlkp. na lata 2015 – 2020.

  Dołączone pliki:


  1) ZAPYTANIE OFERTOWE
  2) Załącznik nr 1
  3) Umowa  Nabór na stanowisko asystenta rodziny

  2015-05-18

  Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ogłasza nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny  25 lat istnienia Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.

  2015-05-18

  Pomoc społeczna umożliwia przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych tym, którzy nie są w stanie sami ich pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczna wspiera ich w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

 • więcej ...
   Zadaniem pomocy społecznej jest także zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym przez podejmowanie działań zmierzających do usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
   Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej (minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, wojewodowie) i samorządowej (marszałkowie województw, starostowie na poziomie powiatów oraz wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) na poziomie gmin. Realizując zadania pomocy społecznej współpracują oni, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
   Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. utworzono 27 kwietnia 1990 roku uchwałą Nr X/52/90 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Borku Wlkp. jako jednostkę budżetową podporządkowaną Radzie Narodowej.
   Siedziba M-GOPS posiadała 2 pomieszczenia biurowe w budynku przy ulicy Rynek nr 13. Ośrodek zatrudniał 3 pracowników w tym; – kierownika.
   Realizowane były zadania wynikające jedynie z ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy mające bezpośrednie z nią powiązanie.
   W roku 2005 zostały wprowadzone nowe zadania do realizacji a mianowicie;
   – ustawę o świadczeniach rodzinnych, postępowania wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczkę alimentacyjną, ustawę o dodatkach mieszkaniowych.
   Od sierpnia 2008r. została wprowadzona do realizacji ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
   Od 2010r. realizujemy kolejne zadanie w zakresie spraw świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym przewidzianym w ustawie o systemie oświaty a także zajmujemy się organizacją i realizacją prac społecznie użytecznych przy współpracy sołectw i Zakładu Usług Komunalnego w Borku Wlkp.
   Przed pracownikami stawiane są co raz to nowe zadania i wyzwania wynikające z kolejnych przepisów prawnych: ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie; rozporządzenie w sprawie procedury „Niebieska karta” realizujemy od 2011r.
   Od roku 2012 została wdrożona do realizacji ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w wyniku której ośrodek zatrudnia asystentów rodziny.
   Od lutego 2014 realizujemy ustawę o dodatku energetycznym, ustawę o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
   Oprócz zadań ustawowych realizujemy szereg innych zadań w ramach współpracy a mianowicie -bierzemy udział w akcji „MIKOŁAJ ” we współpracy z inicjatorami tj. ze Stowarzyszeniem „Dziecko” i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Akcja realizowana jest przez Zespół Szkół w Borku Wlkp. i Zespół Szkół w Zimnowodzie pod nadzorem pedagogów szkolnych. Młodzież szkolna w wyniku zbiórki przygotowuje pięknie zapakowane paczki świąteczne. Przygotowane upominki świąteczne zostają dostarczone do miejsca zamieszkania dzieci przez pracowników socjalnych.
   Od wielu lat współpracujemy z Zespołem Opiekuńczym Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp., który w ramach zbiórki przeprowadzonej wśród uczniów pod hasłem „I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM” przekazuje do tutejszego ośrodka zabawki, które zostały dostarczone dzieciom wytypowane przez tutejszy ośrodek.
   Współpracujemy z Parafialnym Zespołem Caritas w zakresie „Wakacji z Bogiem”, żywności unijnej, paczek świątecznych. Współpracujemy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borku Wlkp. w ramach akcji „Pluszowego Misia” dzięki której mogliśmy pomóc dzieciom. wytypowanym przez naszą jednostkę.. Współpracujemy z Klubem Wolontariatu przy Zespole Szkół w Borku Wlkp., Przedszkolem Samorządowym „Pod Dębem” w Karolewie. Ośrodek współpracuje również z Klubem Integracji Społecznej w Borku Wlkp., w sprawach rodziców i dzieci z rodzin, które mają zasądzony nadzór kuratora pozytywnie układa się współpraca z Kuratorami Sądowymi. W ramach działań interwencyjnych współpracujemy z Policją.
   Tradycją już stały się spotkania wigilijne dla osób samotnych i samotnie mieszkających. Wspólne z uczestnikami śpiewamy kolędy, wprowadza się tym samym bardzo miły i niezapomniany nastrój. Przeżywamy corocznie spotkanie w prawdziwej wigilijnej atmosferze.
   Pracownicy socjalni prowadzą pracę socjalną w oparciu o kontrakt socjalny. Kontrakty dotyczyły prac społeczno- użytecznych, rodzin dysfunkcyjnych, osób, które brały dział w projektach systemowych jak również w ramach projektu Klubu Integracji Społecznej. Indywidualnymi kontraktami socjalnymi objęto osoby, które są gotowe na dokonywanie zmian, chętne do współpracy oraz spełniające wymogi dotyczące grup docelowych w związku z realizacją projektów systemowych. Kontrakt jest pisemną umową pomiędzy osobą korzystającą ze świadczeń pomocy społecznej a pracownikiem socjalnym, który określa sposób współdziałania w rozwiązywaniu problemów osoby znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej.
   Ośrodek prowadzi zbiórkę odzieży używanej, ponadto użycza bezpłatnie na okres potrzeby klientom sprzęt rehabilitacyjny ( wózek inwalidzki, kule ). Staramy się poprzez apele dla mieszkańców uwrażliwiać i zachęcać do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. O wizerunku naszego ośrodka świadczy fakt, iż członkowie społeczności lokalnej z własnej inicjatywy oferują różnego rodzaju sprzęty, meble, odzież itp.
   Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. realizował w roku 2013 i 2013 projekt systemowy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pn."Uśpiony potencjał” dotyczył aktywizacji społeczno-zawodowej nieaktywnych zawodowo, bezrobotnych kobiet w gminie. Projektem objęto 24 kobiety nieaktywne zawodowo.
   Praca socjalna; jednym z głównych zadań pracowników socjalnych w zakresie pomocy społecznej jest wykonywanie pracy socjalnej, która dotyczy niemal każdej rodziny zgłaszającej się po pomoc do ośrodka. Obecnie każdy dzień przynosi nowe wyzwanie, ciągle zmienia się liczba osób i rodzin, które na swej drodze napotykają różnorodne problemy. Rozwiązanie problemów tej grupy osób wymaga dużego zaangażowania, fachowości i współdziałania z różnymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi, oraz stałego kontaktu z ich rodzinami. W związku z tym tutejszy ośrodek poza przyznawaniem i wypłacaniem zasiłków pieniężnych oraz pomocy rzeczowej udzielał szeroko rozumianej pomocy w postaci pracy socjalnej, zmierzającej do poprawienia sytuacji osób i rodzin zamieszkałych na terenie gminy. Jest to jedna z bardzo ważnych i pracochłonnych form pomocy, polegająca przede wszystkim na dotarciu do świadomości klienta, że pracownik socjalny chce i może mu pomóc pod warunkiem, że on sam zaangażuje się w proces zmian.
   Celem pracy socjalnej w wymiarze jednostkowym jest doprowadzenie, przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału osób, których dotyczy, do osiągnięcia stanu, w którym osoby te na miarę własnych możliwości będą mogły funkcjonować w społeczności lokalnej, wypełniać role społeczne i posiadać dostęp do określonych dóbr. Jej ostatecznym celem jest umożliwienie osobom i rodzinom kierowania własnym postępowaniem oraz zdobycie niezależności w zabezpieczeniu warunków niezbędnych do egzystencji godnej człowieka. Pracownicy socjalni wpływają na zmianę życia indywidualnych osób oraz rodzin, którym służą w przypadkach nagłych sytuacji kryzysowych jak i codziennych, osobistych problemów.
   Pracownik socjalny w swojej pracy często bywa po części prawnikiem, pedagogiem, psychologiem, doradcą czy po prostu cierpliwym słuchaczem. Każdy pracownik pracujący w naszej jednostce ma bardzo odpowiedzialną pracę ponieważ pracuje z ludźmi i dla ludzi bezpośrednio lub pośrednio.
   Wraz z nowymi zadaniami pojawili się nowi pracownicy. Obecnie w ośrodka jest zatrudniony kierownik, główny księgowy,4 pracowników socjalnych w tym: jeden na ½ etatu, dwóch asystentów rodziny na ½ etatu, 3 pozostałych pracowników w tym dwóch na ½ etatu.
   Budżet ośrodka na rok 2015 wynosi 2.887.891,- zł w tym: świadczenia rodzinne stanowią kwotę 1.960.077,- zł, który ulega zmianie poprzez pozyskiwanie dotacji.
   Z okazji 25 – lecia istnienia Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. kierownik wraz z pracownikami pragnie bardzo serdecznie podziękować za współpracę z naszej gminy wszystkim jednostkom, instytucjom, stowarzyszeniom, sponsorom, radnym, sołtysom, Siostrom Służebniczkom, osobom indywidualnym z naszej gminy. • APELUJEMY O POMOC…

  2015-05-18

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. zwraca się do mieszkańców Gminy Borek Wlkp. aby zgłaszali sprawy interwencyjne odnośnie osób czy rodzin pracownikom socjalnym osobiście w siedzibie ośrodka lub telefonicznie pod numerem telefonu (65 5716112), jak również pracownikom innych instytucji zobligowanych do udzielenia pomocy. Wyrażamy przekonanie, że społeczna wrażliwość mieszkańców naszej Gminy pozwoli na działania profilaktyczne, jako przejaw troski o najsłabszych i pozwoli uniknąć nieszczęśliwych następstw.
  Kontakt:
  Godz. otwarcia ośrodka
  w pon.:8:00 - 16:00
  od wt. do pt.: 7:00 - 15:00
  Po godzinach urzędowania ośrodka prosimy dzwonić pod numer telefonu 112  PRACE SPOŁECZNIE UŻYTECZNE

  2015-05-18

  Prace społecznie użyteczne to forma wsparcia skierowana do osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku jednocześnie korzystających ze świadczeń pomocy społecznej albo uczestniczących w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego. Prace te odbywają się bez nawiązania stosunku pracy ani umowy o pracę. Organizowane są one przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej. Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego między starostą a gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne będą wykonywane. Starosta refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu. Świadczenie to może być w całości finansowane z budżetu gminy.
  Gmina Borek Wlkp. zawarła w roku 2015 porozumienie z Starostą Gostyńskim odnośnie prac społecznie użytecznych . W związku z tym 9 osób bezrobotnych z naszej gminy mogło uzyskać powyższe prace. Osoby będą wykonywały prace społecznie użyteczne od m-ca maja 2015r. do 30 października2015r. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia obsługę organizacyjną przy współpracy sołtysów miejscowości w której są wykonywane prace oraz Zakładem Usług Komunalnych .
  Prace społecznie użyteczne w naszej gminie są wykonywane corocznie od kilku lat i cieszą się zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych.  ZMIANA WYSOKOŚCI ZRYCZAŁTOWANEGO DODATKU ENERGETYCZNEGO OD 1 MAJA 2015 ROKU

  2015-05-04

  Informujemy, że wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od dnia 1.05.2015r. do dnia 30.04.2016r. dla gospodarstwa domowego:

  1) prowadzonego przez osobę samotną wynosi – 11,09 zł/miesiąc;
  2) składającego się z 2 do 4 osób wynosi – 15,40 zł/miesiąc;
  3) składającego się z co najmniej 5 osób wynosi – 18,48 zł/miesiąc.  OPS BOREK BIEGA

  2015-04-24

  SZEŚCIU PRACOWNIKÓW OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WLKP. UCZESTNICZYŁO W I MISTRZOSTWACH WIELKOPOLSKI , W BIEGU NA 1500 M.

  W dniu 19 kwietnia 2015r. w Gostyniu odbyły się I Mistrzostwa Wielkopolski Pracowników Pomocy Społecznej w Biegu na 1500m organizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu. Zawody odbyły się na stadionie ośrodka Sportu i Rekreacji. Prawo do startu mieli pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Jako pierwsza z naszego ośrodka dobiegła Marianna Malicka, która zajęła II miejsce zdobywając puchar, natomiast każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal.

  Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (9 fot.)
  DODATKI MIESZKANIOWE

  2015-03-03

  Zmiana najniższej emerytury od 01 marca 2015r.

  Jednym z warunków, który uwzględnia się przy wydawaniu decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego jest kwota najniższej emerytury obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Od 01 marca 2015r. według treści komunikatu ogłoszonego przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najniższa emerytura wynosi 880,45 zł. Dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (tj. 1540,79 zł) oraz 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym (tj. 1100,56 zł).  ŚWIADCZENIA RODZINNE

  2015-03-03

  Od 1 stycznia 2015 specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

  1) nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  2) rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej


  - w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
  O przyznaniu prawa do zasiłku decyduje także kryterium dochodowe, które jest jednym z warunków przyznania świadczenia. Łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 664 zł.  Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

  2015-02-17

  Ministerstwo Sprawiedliwości w dniach 23 lutego - 28 lutego 2015r. organizuje "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Osoby pokrzywdzone będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów oraz przedstawicieli wyżej wymienionych środowisk w trakcie dyżurów pełnionych w ww. podmiotach. Dyżury specjalistów będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, natomiast w sobotę w godzinach 10:00-13:00. Lista podmiotów, w których będzie można uzyskać niezbędną informację i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl  INFORMACJA DLA KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH

  2015-02-09

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych informuje, że w roku 2015 nie przewidziano środków przeznaczonych do przekazania gminom na wykonywanie zadań z zakresu pomocy pieniężnej dla kombatantów i innych osób uprawnionych, realizowanej przez kierowników ośrodków pomocy społecznej, wynikającej z art. 19b ust 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1206). Kombatanci i inne osoby uprawnione znajdujące się w trudnej sytuacji mogą zwrócić się o pomoc pieniężną bezpośrednio do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wzór wniosku o przyznanie pomocy pieniężnej ze środków budżetowych będących w dyspozycji Szefa Urzędu oraz szczegółowe informacje dotyczące procedury wnioskowania o pomoc są umieszczone na stronie internetowej Urzędu do Spraw Kombatantów (www.udskior.gov.pl). Ponadto informujemy, że wnioski o pomoc można pobrać także w tutejszym Ośrodku Pomocy Społecznej.  WIECZERZA WIGILIJNA

  2014-12-29

  DLA OSÓB SAMOTNYCH I SAMOTNIE MIESZKAJĄCYCH ORGANIZOWANA PRZEZ MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ ODBYŁA SIĘ W DNIU 12 GRUDNIA 2014R. O GODZINIE 12.30

  Wigilijny chleb– to ikona serca. Zasiąść do Wigilii, to dzielić się sobą, aby z okruchem białego Opłatka, ktoś najbliższy mógł poznać smak ludzkiego serca.

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, w którym nie powinno zabraknąć życzliwości dla nikogo. W dniu 12 grudnia br. odbyła się „Wieczerza wigilijna” z myślą o osobach samotnych i samotnie mieszkających z terenu gminy Borek Wlkp. Spotkaliśmy się by w ten dzień szczególny przeżyć na nowo, jak co roku wieczerzę wigilijną i radość z zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 • więcej ...
   W tym roku gościliśmy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej powitał zaproszonych gości: Burmistrza Borku Wlkp. pana Marka Rożka, V-ce Przewodniczących Rady Miejskiej Boku Wlkp. pana Tomasza Szczepaniaka i pana Romana Gawrońskiego, Proboszcza Parafii pw. Pocieszenia Najświętszej Marii Panny w Borku Wlkp. Daniela Litkowskiego, siostry zakonne Belarminę i Damianę z Domu Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, Wlkp. Skarbnika Gminy panią Mirosławę Kozłowską, Dyrektora Powiatowego Banku Spółdzielczego oddział w Borku Wlkp. pana Marcina Pawlaka, panią Renatę Ratajczak z restauracji „RIDA”, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Justynę Chojnacką, panią Zofię Krupczyńską, panią Reginę Kot nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. oraz pracowników socjalnych w osobach Danutę Frąckowiak, Karolinę Cieślik, Annę Matelską, Joanna Pluta.

   Burmistrz pan Marek Rożek złożył oficjalne życzenia:
   „ Moi drodzy. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym spotkaniu opłatkowym. Wiem, ktoś powie to tylko spotkanie, taka tradycja, ale to coś więcej. Wigilia to czas pojednania, czas odnowy i nadziei. Tak jak przez tysiące lat lud Izraela czekał na zbawiciela Jezusa Chrystusa, który narodził się w Betlejem, tak i My ciągle rok w rok czekamy na to wewnętrzne odrodzenie siebie i swojego otoczenia. Dla Jezusa nie było miejsca w hotelu tamtych czasów, narodził się w stajence, cierpiał i zginął na krzyżu, pokonał to - on jest prawdziwym Królem. Przetrwał wieczność i jest symbolem odrodzenia się człowieka. Pokazał, że nie bogactwo, a człowieczeństwo jest najważniejsze. Życzę, aby nigdy nie zabrakło Wam wiary w drugiego człowieka.”

   Proboszcz Daniel Litkowski odmówił modlitwę oraz złożył życzenia Bożonarodzeniowe. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście. Jak każe tradycja, wszyscy uczestnicy wigilii łamali się wzajemnie opłatkiem i składali sobie wzajemnie życzenia. Tradycyjnie podano potrawy wigilijne.

   Na spotkanie wigilijne przygotowano program artystyczny o tematyce wigilijnej i świątecznej oraz zaplanowano śpiewanie wspólnie kolęd. Akcentem artystycznym wieczerzy wigilijnej był występ sekcji artystycznej przy MGOK w Borku pod kierunkiem pani Lidii Wytykowskiej, przedstawiona jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego
   w Karolewie „Pod Dębem” pod kierunkiem pani Karoliny Busz, zespół „Borkowiacy” zaśpiewał kolędy i pastorałki dla uczestników. Po oficjalnym występie zespół „Borkowiacy” wspólnie z uczestnikami śpiewali kolędy, wprowadzając tym samym bardzo miły i niezapomniany nastrój.

   Spotkanie opłatkowego prowadzili Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury pani Justyna Chojnacka i pani Regina Kot nauczycielka Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. Należy zaznaczyć, że każdy uczestnik spotkania opłatkowego otrzymał paczkę świąteczną, którą przygotowali pracownicy socjalni, a której fundatorem był Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali kartki świąteczne, które zostały wykonane przez uczniów klubu wolontariatu Zespołu Szkół w Borku Wlkp. Na spotkaniu nie zabrakło „mikołaja”, który też przyniósł upominki a co najważniejsze angażując się pomysłowością umilał spotkanie.
   Niespodzianką na wigilii było po raz pierwszy koło fortuny. Każdy uczestnik w asyście dwóch śnieżynek (uczennice Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp.) zakręcając kołem losował nagrodę. Losy ufundowane zostały przez kierownika i pracowników socjalnych tutejszego ośrodka. Ponadto liczną część nagród ufundowano przez uczestników Klubu Integracji Społeczne w Borku Wlkp., którzy wykonali ręczne arcydzieła o charakterze świątecznym. Warto podkreślić, iż uczestnicy mieli zagwarantowany transport przez tutejszy ośrodek, a środki finansowe na przygotowanie wigilii zostały zabezpieczone
   w budżecie gminy.

   Serdecznie dziękujemy za współpracę przedszkolance pani Karolinie Busz, dzieciom Przedszkola Samorządowego w Karolewie, panią opiekunkom klubu wolontariatu – pani Renacie Talarskiej, pani Agnieszce Szymura, pani Marcie Paradysz, oraz uczniom Zespołu Szkół w Borku Wlkp., pani Reginie Kot nauczycielce Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp., dyrektorowi Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu i Borku Wlkp., restauracji Rida za ufundowanie pieczywa i kawy, pracownikom restauracji Rida za przygotowanie smacznych potraw wigilijnych i wystrój stołów, pani dyrektor Justynie Chojnackiej MGOK w Borku Wlkp. za prowadzenie spotkania udostępnienie sali oraz zagwarantowanie nagłośnienia, które obsługiwał pan Tomasz Moryson.

   Zachęcamy za rok do wzięcia udziału w wieczerzy wigilijnej, a zwłaszcza tych którzy z różnych powodów nie uczestniczyli w tegorocznym spotkaniu. Wszystkim zebranym uczestnikom towarzyszyła rodzinna i życzliwa atmosfera. Przeżyliśmy to spotkanie w prawdziwej wigilijnej atmosferze.

 • Dołączona galeria:

  Zobacz pełną galerię (124 fot.)
  Protokół wyboru oferty

  2014-12-23

  Protokół wyboru oferty - dot. zamówienia na „Wykonywanie w 2015 roku usług opiekuńczych dla osób z terenu miasta i gminy Borek Wlkp.”

  Dołączone pliki:


  1) Protokół wyboru oferty  ZAPYTANIE OFERTOWE

  2014-12-16

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy w Borku Wielkopolskim zwraca się z prośbą o złożenie oferty na „Wykonywanie w 2015 roku usług opiekuńczych dla osób z terenu miasta i gminy Borek Wlkp.”

  Dołączone pliki:


  1) ZAPYTANIE OFERTOWE
  2) Załącznik nr 1
  3) Załącznik nr 2  Rodzina w komplecie

  2014-11-27

  „Rodzina w komplecie” to nazwa ogłoszonego w dniu 7 listopada konkursu literackiego, zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Konkurs skierowany jest do wszystkich rodzin wielodzietnych, posiadających czworo dzieci i więcej, zameldowanych i zamieszkujących na terenie archidiecezji poznańskiej.
  Więcej informacji na stronie http://www.caritaspoznan.pl/aktualnosci.php/2/1091  Uroczystość powiatowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

  2014-11-15

  Uroczystość powiatowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbyła się w Borku Wlkp. dnia 13 listopada 2014r. Powiatowa uroczystość w związku z zbliżającym się Dniem Pracownika Socjalnego odbyła się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. Patronat nad uroczystością przyjął Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Organizatorem tej uroczystości było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu we współpracy z Urzędem Miejskim Borku Wlkp., Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury , Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.

 • więcej ...
   Program uroczystości przebiegał następująco :
   - otwarcie uroczystości ,koncert duetu „Michał & Wojtek” wystąpienie zaproszonych Gości , wręczenie nagród i wyróżnień zasłużonym pracownikom pomocy społecznej , spotkanie przy kawie.

   Na powyższą uroczystość przybyli Starosta Robert Marcinkowski, Wicestarosta Janusz Sikora, Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, członkowie Zarządu Powiatu Kazimierz Musielak, Skarbnik Powiatu Eleonora Gościniak, Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, Burmistrz Borku Wlkp. Marian Jańczak, Sekretarz Gminy Elżbieta Pawlak, Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, Wiceburmistrz Ponieca Eugeniusz Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi Ireneusz Jóźwiak, reprezentujący wójta Pępowa Radny Józef Śląski. Obecnością swoją w Borku Wlkp. również zaszczycili kierownicy, dyrektorzy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo wychowawczych, ośrodka interwencji kryzysowej, środowiskowych domów samopomocy, domów dziennego pobytu, świetlic środowiskowych, warsztatów terapii zajęciowej, punktów wsparcia, zakładu aktywności zawodowej w Leonowie, spółdzielni socjalnych, klubu Integracji Społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie.
   Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mirosław Sobkowiak przywitał zaproszonych gości złożył życzenia oraz przedstawił jaką ważną rolę ma pracownik socjalny udzielając wsparcia osobom czy rodzinom.
   Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski oraz Burmistrz Borku Wlkp. Marian Jańczak oprócz podziękowań złożyli wszystkim pracownikom życzenia.
   W czasie uroczystości włodarze gmin i powiatu uhonorowali wyróżnionych pracowników. Z Gminy Borek Wlkp. wyróżnienia otrzymali kierownik i 3 pracowników.
   Dla wszystkich pracowników ośrodków i jednostek pomocy społecznej spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz integracji z pracownikami innych placówek, z którymi na co dzień utrzymują kontakty zawodowe.
   Muzyczna oprawę uroczystości zapewniła wspaniałą atmosferę. Bardzo podobał się koncert uczestnikom. Spotkanie odbyło się przy kawie.

   Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć na stronie urzędu miejskiego Borku Wlkp. www.borekwlkp.pl

 • Dołączone pliki:


  1) Uroczystość powiatowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego  PILNE!

  2014-10-28

  M-GOPS w Borku Wlkp. poszukuje jakichkolwiek materiałów potrzebnych do pokrycia dachu(stodoły).
  Np. płyty, dachówki, blachy, blachodachówki, itp.

  Tel. kontaktowy: (65) 571-61-12.  Komunikat w sprawie pomocy pieniężnej przeznaczonej dla kombatantów i innych osób uprawnionych

  2014-10-16

  W związku z pojawiającymi się zapytaniami dot. przyznawania pomocy pieniężnej dla kombatantów przez ośrodki pomocy społecznej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uprzejmie informuje, iż uchwalona w dniu 14 marca 2014 roku ustawa o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 496) nie wprowadza żadnych zasadniczych zmian w zakresie udzielania kombatantom i innym osobom uprawnionym pomocy pieniężnej ze środków budżetowych będących w dyspozycji Szefa Urzędu. Dodane nowelizacją art. 19a-19f ustawy kombatanckiej nie wprowadzają żadnej nowej procedury przyznawania pomocy pieniężnej, odmiennej od dotychczas obowiązującej, zaś ich dodanie stanowi jedynie odpowiednie przeniesienie treści dotychczas obowiązujących przepisów wykonawczych bezpośrednio do ustawy kombatanckiej.

 • więcej ...
   Z uwagi natomiast na fakt, iż Urząd dysponując ograniczonym budżetem nie jest w stanie przekazywać gminom wystarczających środków na pomoc pieniężną przeznaczoną dla kombatantów i innych osób uprawnionych, wnioski o przyznanie pomocy pieniężnej – wzorem przyjętego w latach ubiegłych trybu postępowania – traktowane są jako szczególnie uzasadnione i rozpatrywane bezpośrednio przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w trybie art. 19d ustawy kombatanckiej.

   Stąd osoby, które składają wnioski do ośrodków pomocy społecznej winny być informowane, że pomoc w trybie art. 19 ustawy kombatanckiej udzielana jest wyłącznie przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, do którego należy składać wniosek.

   Szczegółowe informacje o trybie przyznawania pomocy pieniężnej przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych można znaleźć pod poniższym adresem:

   http://www.udskior.gov.pl/Pomoc,Pieniezna,39.html#content • PILNIE POTRZEBNE !!!

  2014-09-25

  Zwracamy się z uprzejmą prośbą ludzi dobrej woli o zbiórkę sprzętu potrzebnego do umeblowania mieszkania :

  - meble kuchenne(szafki górne i dolne, stół + krzesła)

  - meble pokojowe(łóżko,komoda)

  - wszelkiego rodzaju sprzęty RTV i AGD (kuchenka gazowa, pralka)

  - itp.

  Tel. kontaktowy: (65) 571-61-12.  Asystenci rodziny pomagają rodzinom z naszej gminy.

  2014-09-25

  Gmina Borek Wlkp. od roku 2012 realizuje Resortowy Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej. W roku 2014 Gmina Borek Wlkp. ponownie wystąpiła z ofertą konkursową w ramach Resortowego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na rok 2014 pod nazwą "ASYSTENT RODZINY" uzyskując w ten sposób możliwość dofinansowania zadania na wynagrodzenia dla dwóch asystentów na ½ etatu.

  Celem programu jest wsparcie samorządu gminnego w budowie systemu wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo wychowawczych.

  Ustawa określa między innymi obowiązki i uprawnienia asystenta rodziny, który służy pomocą rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

  Asystent rodziny w swojej pracy ma pełnić rolę edukatora, doradcy oraz wspierać i mobilizować rodziny do zmiany swojej sytuacji.
  Kompleksowa pomoc rodzinie w środowisku ma doprowadzić do poprawy jej funkcjonowania, która umożliwi pozostanie dziecka w rodzinie lub pozwoli na jak najszybszy powrót umieszczonego w pieczy zastępczej dziecka do rodziców.
  Liczba rodzin, z którymi asystent rodziny będzie pracował nie może przekroczyć 20.  INFORMACJA O NOWELIZACJI USTAWY O KOMBATANTACH.

  2014-09-25

  W dniu 18 maja 2014r. weszła w życie ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2014 r., poz. 496). Nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy o kombatantach w wyniku, których m.in.:

  Kombatantom i innym osobom uprawnionym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych, może być przyznana pomoc pieniężna (m.in na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych, dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa oraz opłacanie pomocy pielęgnacyjnej.)

  Ustalanie prawa i wypłata pomocy pieniężnej należy do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez gminę.

  Wniosek o przyznanie pomocy pieniężnej składa się w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osób, o których mowa w art. 19 ust. 1 i 4 ustawy . W przypadkach osób pobierających rentę inwalidy wojennego wniosek składa się w Związku Inwalidów Wojennych RP.  Nowe kryteria dochodowe do świadczeń rodzinnych od 1-go listopada br.

  2014-09-25

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę do ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych, od 1 listopada 2014 r. podwyższone zostaną kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych.

  Kwoty kryteriów dochodowych będą wynosić od dnia 1 listopada 2014 r.
  - 574 zł na osobę w rodzinie;
  - 664 zł na osobę w rodzinie, w której jest dziecko niepełnosprawne.

  Kwoty zasiłku rodzinnego pozostaną bez zmian i będą wynosić:
  - 77 zł na dziecko do 5 lat,
  - 106 zł na dziecko w wieku od 5 do 18 lat,
  - 115 zł na dziecko w wieku od 18 do 24 lat.

  Zasiłek rodzinny może zostać powiększony o dodatki z tytułu:
  - urodzenia dziecka - obecnie to 1000 zł wypłacane jednorazowo;
  - opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego: 400 zł miesięcznie;
  - samotnego wychowywania dziecka (170 zł, w przypadku dziecka niepełnosprawnego - 250 zł miesięcznie);
  - kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego (do 5. roku życia - 60 zł, powyżej 5. roku życia - 80 zł miesięcznie);
  - rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł raz na rok);
  - podjęcia przez dziecko nauki w szkole na wydatki związane z zamieszkaniem w miejscowości, w której jest szkoła - 90 zł miesięcznie;
  - na wydatki związane z dojazdem do miejscowości, w której jest szkoła - 50 zł miesięcznie;
  - wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (80 zł miesięcznie).

  Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł, świadczenie pielęgnacyjne 520 zł, a jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe - 1000 zł.

  Wnioski o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy 2014/2015, których wypłata będzie dotyczyła okresu od 1 listopada 2014r. do 31 października 2015r. będą przyjmowane od dnia 1 września 2014r. Wnioski należy składać w siedzibie MGOPS pok. nr 4.

  Prosimy osoby zainteresowane o wcześniejsze składanie wniosków o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2014/2015.  Przeciwdziałanie negatywnym skutkom zbliżającej się zimy.

  2014-09-25

  Z nadejściem zimy pojawiają się zimowe problemy, z którymi muszą zmierzyć się mieszkańcy naszej gminy. Posiadamy doświadczenie, jednak nigdy do końca nie jesteśmy przewidzieć jakie anomalia pogodowe będą w dany okresie zimowym i jakie czekają nas zagrożenia dlatego też świadomi faktu musimy być wyczuleni na pomoc dla drugiego człowieka udzielając sobie wzajemnej informacji by skutecznie i szybko zadziałać.

  W związku z tym prosimy wszelkie niepokojące informacje zgłaszać do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej osobiście lub telefonicznie.

  Wykaz instytucji udzielającej pomocy i informacji:
  Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., ul. Rynek nr 13 , tel. 65 57 16 112,
  Posterunek Policji w Borku Wlkp. ul. Lisia Droga 1,Tel. 65 57 58 330

  REJESTR PLACÓWEK UDZIELAJĄCYCH WSPARCIA OSOBOM BEZDOMNYM NA TERENIE WOJ. WIELKOPOLSKIEGO TJ :
  - Ośrodki wsparcia doraźnego dla bezdomnych
  - Schroniska i noclegownie

  Strona internetowa z wykazem placówek:
  www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/bezdomnosc/wykaz-placowek-zapewniajacych-wsparcie-osobom-bezdomnym/wojewodztwo-wielkopolskie/
  lub
  www.borek.ops.org.pl

 • więcej ...
   Procedura umieszczenia osoby w noclegowni lub schronisku dla osób bezdomnych.

   W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o pomocy społecznej do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy „udzielanie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym”.
   W związku z powyższym każda osoba, która została pozbawiona lokalu mieszkalnego może otrzymać schronienie w noclegowni. W noclegowni otrzyma bezpłatną pomoc w postaci posiłku, ubrania, a także noclegu. Po otrzymaniu informacji z noclegowni, pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej sprawdza sytuację osoby bezdomnej, a następnie przeprowadza wywiad środowiskowy, będący podstawą dalszego pobytu na koszt gminy lub na koszt osoby, w przypadku gdy jej dochód przekracza kryterium ustalonego w przepisach ustawy o pomocy społecznej.

   Kryterium ustawowe dla osoby samotnej: 542 zł. netto miesięcznie.
   Kryterium ustawowe na osobę w rodzinie: 456 zł. netto miesięcznie. • CO TO JEST PRZEMOC

  2014-09-10

  Przemoc w rodzinie to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody.

  Przemoc w rodzinie jest przestępstwem! (art. 207 §1 k.k.)

 • więcej ...
   Rodzaje przemocy w rodzinie.

   Przemoc fizyczna jest to wszelkiego rodzaju bezpośrednie działanie z użyciem siły, którego rezultatem jest nieprzypadkowe zranienie np. popychanie, obezwładnianie, policzkowanie ,szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami, oblewanie wrzątkiem lub substancjami żrącymi, użycie broni, itp.

   Przemoc psychiczna jest to działanie prowadzące do zniszczenia pozytywnego obrazu własnej osoby np.: wyśmiewanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzenie, narzucanie własnych poglądów, ciągłe krytykowanie, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów, stosowanie gróźb, szantażowanie.
   Przemoc seksualna jest to wymuszanie różnego rodzaju niechcianych zachowań w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy np. nieakceptowane pieszczoty, praktyki seksualne, seks z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia, krytykowanie zachowań seksualnych.

   Przemoc ekonomiczna jest to działanie mające na celu całkowite uzależnienie finansowe ofiary od sprawcy np. odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwienie podjęcia pracy, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny, okradanie, zaciąganie kredytów i zmuszanie do zaciągania pożyczek wbrew woli współmałżonka
   Jeżeli w Twoim domu zdarza się, że ktoś:

   o poniża, krytykuje, wyśmiewa?
   o wyzywa i obrzuca obelgami?
   o popycha Cię, szarpie, uderza, policzkuje?
   o grozi, że Cię zabije, skrzywdzi lub zabierze dzieci?
   o krytykuje Twoją rodzinę i znajomych oraz próbuje ograniczać Twoje kontakty z nimi?
   o zabiera pieniądze i karze Ci o nie prosić?
   o niszczy Twoje rzeczy?
   o zmusza Cię do robienia rzeczy, które są poniżające i nieprzyjemne?
   o wmawia, że to Ty ponosisz winę za złe traktowanie?
   Jeżeli nawet jedno z tych pytań brzmi TAK, istnieje prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy w rodzinie.

   ZAPAMIĘTAJ !
   ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY W BORKU WLKP. POMAGA.
   Kontakt Tel. 65 5716 112
   w dniach : w poniedziałki : 8:00 - 16:00 - od wtorku do piątku: 7:00 - 15:00

 • Dołączone pliki:


  1) CO TO JEST PRZEMOC  PRACE SPOŁECZNIE UŻYTECZNE

  2014-06-25

  Czym są prace społecznie użyteczne?

  Prace społecznie użyteczne to instrument rynku pracy skierowany do osób bezrobotnych. Organizowane są one przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej. Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego między starostą a gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne będą wykonywane. Powiatowy urząd pracy refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu.

 • więcej ...
   Kto może zostać skierowany na prace społecznie użyteczne?

   Na prace społecznie użyteczne możesz zostać skierowany, jeśli jesteś osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, a jednocześnie korzystasz ze świadczeń pomocy społecznej albo uczestniczysz w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego.

   Jak długo mogą trwać prace społecznie użyteczne?

   • Prace te mogą być wykonywane w wymiarze do 10 godzin tygodniowo.
   Dlaczego warto skorzystać z prac społecznie użytecznych?
   • Korzystając z prac społecznie użytecznych, będziesz mógł zdobyć nowe doświadczenia zawodowe. Będziesz także otrzymywać świadczenie w określonej wysokości, która podlega waloryzacji ..

   Przydatne informacje

   • W trakcie wykonywania prac społecznie użytecznych nadal będziesz posiadać status osoby bezrobotnej.

   Informacja w zakresie prac społecznie użytecznych w naszej gminie.

   W związku z zawartym porozumieniem pomiędzy gminą Borek Wlkp. a Starostą Gostyńskim zostało skierowanych 8 osób bezrobotnych na okres od 5 maja br. do 29 sierpnia br. Osoby wykonują prace w miejscu zamieszkania .
   Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia obsługę organizacyjną przy współpracy sołtysów miejscowości w której są wykonywane prace.

   Prace społecznie użyteczne w naszej gminie są wykonywane corocznie od kilku lat i cieszą się zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych. • DODATEK ENERGETYCZNY

  2014-06-25

  Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że od stycznia 2014r. osobom korzystającym z dodatków mieszkaniowych przysługuje nowe świadczenie - dodatek energetyczny.

  Wniosek o zryczałtowany dodatek energetyczny należy złożyć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. w pokoju nr 4. w godzinach od 7.00 do 11.00 , w poniedziałki od 8.00 do 12.00 w miesiącu następującym po miesiącu w którym złożono wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

  Przykład : wniosek o dodatek mieszkaniowy składamy w m-cu lipcu br. to wniosek o przyznanie dodatku energetycznego należy złożyć w m-cu sierpniu br.

  Druki wniosku są dostępne (pok.4) oraz do pobrania z naszej strony internetowe.  INFORMACJA DLA BEZROBOTNYCH

  2014-06-25

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że jeżeli jesteś zainteresowany ofertami pracy to możesz się z nimi zapoznać korzystając z wywieszonych ofert, które znajdują się na tablicy ogłoszeń w budynku ośrodka.
  Godz. urzędowania w poniedziałki od 8 - 16, od wtorku do piątku od 7 - 15.  INFORMACJA DLA OSÓB KTÓRE WSTĘPUJĘ O USTALENIE STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

  2014-06-25

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że jeżeli jesteś zainteresowany ustaleniem stopnia niepełnosprawności to możesz pobrać stosowne druki w siedzibie tut. ośrodka pokój nr 2 i nie musisz się martwić nawet o pomoc przy wypełnianiu druków bo pomoże w tym pracownik socjalny ośrodka.
  Godz. urzędowania w poniedziałki od 8 - 16, od wtorku do piątku od 7 - 15.  STYPENDIA SZKOLNE

  2014-06-25

  Podobnie jak dotychczas, uczniowie z rodzin o niskich dochodach będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2014/2015. (dochód na osobę w rodzinie w rodzinie nie może przekraczać 456 zł). Zasady obliczania dochodu regulują przepisy ustawy o pomocy społecznej.

  Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, zameldowany na terenie gminy Borek Wlkp. dla całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą oraz pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.

  Obowiązkiem wnioskodawcy będzie udokumentowanie osiąganych dochodów przez wszystkich członków rodziny, również tych osób, które otrzymują stypendium ze środków publicznych.
  Należy przedkładać zaświadczenia o uzyskanych dochodach:
  - za miesiąc sierpień br., jeżeli wniosek będzie składany w wrześniu 2014 r.

  Wnioski można pobierać od września br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Borku Wlkp., oraz ze strony internetowej www.borek.ops.org.pl

  Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej Borku Wlkp., ul. Rynek nr 13 pokój nr 4 w terminie;
  1) do dnia 15 września 2014 r. – uczniowie szkół wszelkiego typu,
  2) do dnia 15 października 2014 r. – słuchacze kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych.

  W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie powyższego terminu.  Informacja o możliwości złożenia wniosku o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna

  2014-05-16

  MGOPS w Borku Wlkp. informuje, że od dnia 15.05.2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U z 2014 poz. 567), która określa warunki nabywania oraz zasady ustalania i wypłacania zasiłków dla opiekunów osobom, które utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013r. w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548 oraz z 2013 r. poz. 1557) z dniem 1 lipca 2013 r. Zgodnie z art. 8 cytowanej ustawy informujemy, o możliwości złożenia wniosku o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna.

  Wnioski można składać w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 15.09.2014r.

  Jeżeli w okresie, o którym mowa wyżej, toczy się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osobie, nad którą jest sprawowana opieka, wniosek może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wydania tego orzeczenia.

  Dołączone pliki:


  1) WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU DLA OPIEKUNA  WYSOKOŚĆ DODATKU ENERGETYCZNEGO OD 1- GO MAJA BR.

  2014-05-08

  WYSOKOŚĆ DODATKU ENERGETYCZNEGO OD 1- GO MAJA BR. POZOSTAJE BEZ ZMIAN.
  TEKST OBWIESZCZENIA ZAMIESZCZONY: MENU – PRAWO >> DODATKI MIESZKANIOWE.

  Wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od dnia 1 maja 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2015 r. dla gospodarstwa domowego:
  1) prowadzonego przez osobę samotną – wynosi 11,36 zł/miesiąc;
  2) składającego się z 2 do 4 osób – wynosi 15,77 zł/miesiąc;
  3) składającego się z co najmniej 5 osób – wynosi 18,93 zł/miesiąc.  Informacja o opublikowaniu ustaw

  2014-05-08

  Informujemy o opublikowaniu ustaw:
  - Ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych - Dz.U. z 30 kwietnia 2014r. pozycja 559 - wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014r.
  - Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów - Dz.U. z 30 kwietnia 2014r. pozycja 567 - wchodzi w życie z dniem 15 maja 2014r.

  Dołączone pliki:


  1) Ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych - Dz.U. z 30 kwietnia 2014r. pozycja 559 - wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014r.
  2) Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów - Dz.U. z 30 kwietnia 2014r. pozycja 567 - wchodzi w życie z dniem 15 maja 2014r.  NABÓR UCZESTNIKÓW DO PROGRAMU KOREKCYJNO – EDUKACYJNEGO DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE

  2014-05-05

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu informuje, że w okresie od września do grudnia 2014 r. realizowany będzie program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie. Rekrutacja do Programu prowadzona jest od 1.05.2014 r. do 31.08.2014 r.

 • więcej ...
   PCPR w Gostyniu prowadzi, tak jak w latach poprzednich, program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych "PARTNER". Program ten stanowi ważny element powiatowego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i jest, obok terapii indywidualnej, jedną z form pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie w powiecie gostyńskim.
   Program uzyskał dofinansowanie Wojewody Wielkopolskiego.

   Zajęcia odbywają się w siedzibie PCPR w Gostyniu (ul. Nowe Wrota 7)
   w poniedziałkowe popołudnia. Program realizowany jest w oparciu o przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Spotkania mają charakter warsztatowy i są adresowane do pełnoletnich osób stosujących przemoc wobec partnerek i dzieci lub nieradzących sobie z kontrolowaniem i opanowywaniem własnych negatywnych emocji. Kandydaci do udziału w Programie muszą być pełnoletni, zdrowi psychicznie oraz zachowywać abstynencję od alkoholu i innych środków odurzających. Do Programu kwalifikowane są:
   - osoby, które same zgłoszą się do uczestnictwa w Programie lub zostaną skierowane przez przedstawicieli służb i instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
   - osoby skazane za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w Programie korekcyjno - edukacyjnym;
   - osoby stosujące przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków.
   Warunkiem przyjęcia do Programu jest przyznanie się osoby do stosowania przemocy domowej.
   Zajęcia prowadzone są w przez parę trenerską: kobietę i mężczyznę - w małej maksymalnie 15-osobowej grupie warsztatowej. Obejmują dwie sesje indywidualne: motywującą i podsumowującą udział w Programie oraz piętnaście czterogodzinnych sesji grupowych. W razie potrzeby prowadzone są w trakcie programu dodatkowe sesje indywidualne.

   Głównym celem programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych jest powstrzymanie zachowań agresywnych u jego uczestników, rozumianych jako działanie intencjonalne. Celem jest też uświadomienie uczestnikom negatywnych norm i wzorców kulturowych wykorzystywanych do wspierania postaw dominacji i zachowań kontrolujących sprawcy wobec ofiary kształtowanie postawy partnerstwa i szacunku wobec kobiet, oraz odpowiedzialności za popełnione czyny, a także rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie. Przyjmuje się założenie, iż sprawca jest odpowiedzialny za czyny, których dokonuje i musi tę odpowiedzialność zaakceptować. Uczestnicy uczą się też nowych umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy. Służą temu miniwykłady oraz ćwiczenia poświęcone między innymi zachowaniom asertywnym, nowym sposobom rozwiązywania problemów, zasadom sprawiedliwej kłótni oraz nauce umiejętności prawidłowej komunikacji. Uczestnicy przechodzą elementy treningu umiejętności aktywnego słuchania i zastępowania agresji tak, by można było kontynuować rozmowę w sposób nieraniący ani fizycznie, ani psychicznie drugiej osoby. Poznają podstawowe zasady negocjacji i właściwego rozwiązywania sporów.
   Dodatkowym elementem jest uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.

   Z A P I S Y:
   Osobiście lub telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -15.00
   (w poniedziałki i środy do 16.00) w PCPR w Gostyniu, ul. Nowe Wrota 7, tel. 572 75 28.
   Zapisy przyjmują p. Agnieszka Jackowiak i p. Mirosław Sobkowiak • INFORMACJA

  2014-04-27

  MIEJSKO- GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WLKP.
  DNIA 02.05.2014R. (PIĄTEK) BĘDZIE NIECZYNNY.  INFORMACJA O WYNIKU NABORU W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W BORKU WIELKOPOLSKIM NA STANOWISKO: ASYSTENT RODZINY

  2014-04-03

  Informuję, że w wyniku zakończenia naboru na wymienione stanowisko została wybrana Pani Magdalena Paczyńska

 • więcej ...
   Uzasadnienie dokonanego wyboru:
   Pani Magdalena Paczyńska spełnia kryteria określone w ogłoszeniu o naborze na stanowisko –„Asystent rodziny”
   Na podstawie dokumentów i rozmowy kwalifikacyjnej Komisja Rekrutacyjna oceniła kandydatkę pozytywnie i zakwalifikowała do zatrudnienia w tutejszym ośrodku na wymienionym stanowisku.
   Borek Wielkopolski, dnia 03.04.2014r.

   Kierownik MGOPS w Borku Wlkp.
   Dorota Dutkowiak • Nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  2014-03-07

  Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ogłasza nabór na stanowisko asystenta rodziny.

  Dołączone pliki:


  1) Nabór na stanowisko asystenta rodziny.
  2) Kwestionariusz osobowy  Przekaż 1% podatku

  2014-01-28

  Przekaż 1% podatku dla Roberta lub Patryka. W załączeniu ulotki informacyjne.

  Dołączone pliki:


  1) 1% dla Roberta
  2) 1% dla Patryka  Centrum Rehabilitacji w Górznie

  2014-01-10

  W załączeniu informacja o możliwości leczenia dzieci i młodzieży w Centrum Rehabilitacji w Górznie

  Dołączone pliki:


  1) Informacja
  2) Terminy  KOMUNIKAT

  2013-12-29

  Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że osoby uprawnione do dodatku mieszkaniowego mogą składać wnioski o przyznanie dodatku energetycznego.

  Wzór wniosku dostępny w załączeniu oraz w menu [Druki]

  Dołączone pliki:


  1) Wniosek o ustalenie prawa do dodatku energetycznego.  Profilaktyka zatruć metanolem - działania informacyjno-edukacyjne

  2013-12-27

  Główny Inspektor Sanitarny i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

  OSTRZEGAJĄ

  przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi i zwraca się z prośbą o informowanie użytkowników alkoholu o konsekwencjach picia alkoholu pochodzącego z nieznanego źródła.


  4-15 ml (½ kieliszka do wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy
  30 ml (ok. 1 kieliszek wódki) alkoholu metylowego to dawka śmiertelna

  Gdzie najczęściej występuje metanol:
  - w alkoholu niewiadomego pochodzenia (np. zakupionym na bazarach)
  - w płynach do spryskiwaczy
  - w denaturacie
  - w odmrażaczach do szyb
  - w rozpuszczalnikach

  Objawy zatrucia alkoholem metylowym:
  - pierwsze objawy po wypiciu alkoholu metylowego są takie same jak po wypiciu alkoholu
  spożywczego (etylowego)
  - następnie pojawiają się:
  - bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty
  - silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone
  bicie serca
  - senność, śpiączka i głębokie zaburzenia świadomości (utrata przytomności,
  bez możliwości dobudzenia zatrutego)

  Pierwsza pomoc:
  - wezwać pogotowie ratunkowe
  - jeśli zatruty jest przytomny:
  - wywołać u niego wymioty
  - podać do picia ½ szklanki bezpiecznego 40% alkoholu etylowego (wódki)
  - jeśli nie ma wódki, to podać łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do
  pieczenia rozpuszczonych w ½ szklanki wody

  W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy
  niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pomoc
  TEL: 999, 997 lub 112

  Dołączone pliki:


  1) Plakat
  2) Ulotka  Zakończono ostatni etap realizacji projektu „Uśpiony potencjał”

  2013-12-20

  „Uśpiony potencjał” to tytuł projektu, który realizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy w Borku Wlkp. w Borku Wlkp. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna kobiet z gminy Borek Wlkp. poprzez zastosowanie instrumentów aktywnej integracji. W ramach projektu zatrudniony jest asystent rodziny, który współpracuje z rodzinami. W ostatnim czasie odbyły się zaplanowane kursy zawodowe. Kursy zawodowe o tematyce „Profesjonalne sprzątanie i gotowanie” w okresie od 2 grudnia 2013 roku do 12 grudnia 2013 roku i 16 grudnia 2013 roku w teorii i praktyce odbyły się w siedzibie Miejsko- Gminnego ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Na zakończenie odbędzie się uroczyste zakończenie projektu.  KOMUNIKAT

  2013-12-17

  Dnia 24.12.2013r. Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. będzie czynny do godz. 11.00.  INFORMACJA

  2013-12-13

  Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Borku Wlkp. informuję , że od osoby prywatnej jest możliwość zakupienia nowego materacu przeciwodleżynowego - cena do uzgodnienia.
  Kontakt pod numerem 782 165 602  WIGILIA - dzielimy się opłatkiem.

  2013-12-12

  Święto Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny okres w roku dlatego Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. organizuje corocznie Wieczerzę Wigilijną.
  Do podstawowych zwyczajów wigilijnych należy oczywiście rozpoczynająca się wieczerza wigilijna od jasełki, modlitwy, czytaniem Ewangelii, dzieleniem się opłatkiem, składaniem sobie życzeń, wspólne śpiewanie kolęd. Opłatkiem z osobami uczestniczącymi dzielą się władze samorządowe, proboszcz Parafii w Borku Wlkp., siostra służebniczka, sponsorzy, pracownicy tut. ośrodka.
  W obecnym roku spotkanie wigilijne dla osób samotnych i samotnie mieszkających z terenu gminy Borek Wlkp. odbędzie się 17 grudnia o godz.12- tej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. Osoby, które mogą uczestniczyć w wieczerzy wigilijnej otrzymają zaproszenia.  MIESZKAŃCY NASZEJ GMINY CHCĄ POMAGAĆ.

  2013-12-12

  Kierownik wraz z pracownikami socjalnymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które wyrażały chęć niesienia pomocy potrzebującym.
  Przez cały rok 2013 mieszkańcy naszej gminy z własnej inicjatywy oferowali różnego rodzaju sprzęty, meble, wózki dziecięce, odzież, obuwie, itp. Nasza instytucja typowała rodziny, które skorzystały z oferowanej pomocy. Nadmieniamy, że w siedzibie tut. ośrodka dostępna jest odzież szczególnie dziecięca z której możną skorzystać rodziny w potrzebie. Podziękowania kieruję również do osób które indywidualnie starają się pomagać potrzebującym.  Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy w rodzinie

  2013-12-12

  Zgłoś się do:

  • ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
  Borek Wlkp. ul. Rynek 13
  Tel. 65 5716 112

  • Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
  Borek Wlkp. ul. Rynek 13
  Tel. 65 5716 112

  • Posterunek Policji
  Borek Wlkp. ul. Droga Lisia 1
  Tel. 65 5758330

  • Pracownika służby zdrowia lub Oświaty  21 listopada ustawowo Dniem Pracownika Socjalnego.

  2013-11-21

  „Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.”
  Jan Paweł II


  Każdego roku koniec listopada jest czasem, kiedy pracownicy socjalni, zazwyczaj przebywający w cieniu innych wydarzeń, obchodzą swoje święto. Zawód ten choć niedoceniany, odgrywa istotne znaczenie dla osób, które potrzebują wsparcia w każdej dziedzinie życia. Wymaga cierpliwości, ale przede wszystkim wrażliwości, jednocześnie odporności, wiedzy i doświadczenia, a także wyrozumiałości i wielkiej empatii, bez której nie można wykonywać tego szczególnego zawodu.

 • więcej ...
   Dzień 21 listopada został ustawowo wyznaczony jako Dzień Pracownika Socjalnego. W obecnym roku powiatowa uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbyła się dnia 22 listopada w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Program uroczystości przedstawiał się następująco; otwarcie uroczystości, koncert chóru Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, wystąpienie zaproszonych gości, wręczenie nagród i wyróżnień zasłużonym pracownikom pomocy społecznej gmin i powiatu, rozstrzygnięcie i prezentacja XIII Powiatowego Konkursu plastycznego ”Jesteśmy wśród Was” , zakończone kawą. W części programowej wyróżnienia zasłużonym pracownikom pomocy społecznej z Gminy Borek Wlkp. Pani Elżbieta Pawlak - Sekretarz Gminy odczytała podziękowania w imieniu Pana Burmistrza oraz wręczyła dyplomy, kwiaty i upominki. Ponadto w imieniu własnym i Przewodniczącego Rady Miejskiej złożyła życzenia.
   Kadra tutejszego ośrodka składa podziękowania życzenia. • POMÓŻMY PRZETRWAĆ ZIMĘ…

  2013-10-10

  Zbliżający się okres zimowy, a zwłaszcza utrzymujące się niskie temperatury i obfite opady śniegu stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia osób bezdomnych, samotnych (starszych i niepełnosprawnych) oraz nadużywających alkoholu. Należy więc podjąć wszelkie działania dla ochrony tych osób w celu zapobiegania zamarznięciom.

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. zwraca się do mieszkańców Gminy Borek Wlkp. z apelem, aby nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących i zgłaszali wszystkie przypadki pracownikom socjalnym osobiście w siedzibie ośrodka lub telefonicznie pod numerem (655716112), jak również pracownikom innych instytucji zobligowanych do udzielenia pomocy.

  Wyrażamy przekonanie, że społeczna wrażliwość mieszkańców naszej Gminy pozwoli na działania profilaktyczne i osłonowe, jako przejaw troski o najsłabszych i pozwoli uniknąć nieszczęśliwych następstw zimy.  POTRZEBNE ŁÓŻKO PIĘTROWE

  2013-10-09

  Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. zwraca się z prośbą do osób, które znajdują się w posiadaniu łóżka piętrowego i chcą je nieodpłatnie przekazać rodzinie potrzebującej. Kontakt w tej sprawie z tut. Ośrodkiem: nr tel. 65 5716 112 lub 665020910.  Przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych

  2013-09-24

  Informujemy, że zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2013 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2012 r., przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wynosił w 2012 roku 2431 zł.  Termin składania wniosków

  2013-07-26

  Świadczenia rodzinne

  Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2013/2014 będą przyjmowane od dnia 1 września.

  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada.

  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia.  Fundusz alimentacyjny

  Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia.

  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.

  W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.  Stypendium szkolne (pomoc materialna dla uczniów).

  Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego w roku szkolnym 2013/2014 będzie można składać w okresie od 1 września 2013r. do 15 września 2013r.

  Warunkiem udzielenia pomocy materialnej dla ucznia jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi 456 zł na osobę. Dochód rodziny wylicza się w oparciu o zasady określone w ustawie o pomocy społecznej.  PROTOKÓŁ

  2013-07-15

  wyboru oferty według zasady konkurencyjności dla postępowania na realizację zamówienia: w ramach projektu pn. „Uśpiony potencjał” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2007-2013.

 • więcej ...
   Przedmiotem niniejszego zamówienia jest:
   • zorganizowanie siedmiodniowego wyjazdu szkoleniowo - integracyjnego do hotelu lub innego ośrodka wypoczynkowego w miejscowości Skorzęcin lub miejscowości Powidz. Termin miesiąc sierpień 2013r. Liczba uczestników 31 osoby
   • zapewnienie transportu uczestnikom do miejsca szkolenia i z powrotem;
   • pokrycie wszelkich kosztów biletów, opłat parkingowych i drogowych;
   • zapewnienie uczestnikom noclegu (6 nocy x 31 osoby) wraz z pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja, serwis kawowy w kwocie minimum 25 zł na osobę);
   • zapewnienie dla każdego uczestnika szkolenia materiałów szkoleniowych obejmujące zagadnienia poruszane w trakcie kursu,
   • pokrycie kosztów ubezpieczenia NNW w trakcie całego wyjazdu;
   • organizacja czasu wolnego zapewnienie – w tym zapewnienie atrakcji dla dzieci
   • przeprowadzone kursy/warsztaty rozwoju osobistego, które przyczynić się mają do poprawy umiejętności osobistych i zawodowych.

 • Dołączone pliki:


  1) PROTOKÓŁ - pełna treść  ZAPYTANIE OFERTOWE 2013

  2013-07-02

  Zapytanie ofertowe na realizację poniższego zamówienia w ramach projektu pn. „Uśpiony potencjał” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2007-2013.

 • więcej ...
   Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. zaprasza Wykonawców do przygotowania zamówienia, którego przedmiotem jest zorganizowanie siedmiodniowego wyjazdu szkoleniowo – integracyjnego do hotelu nad jeziorem w Skorzęcinie lub Powidzem, w którym weźmie udział 10 osób dorosłych wraz z 19 dziećmi oraz 1 opiekun i asystent rodzinny. Podczas wyjazdu zostaną przeprowadzone kursy/warsztaty rozwoju osobistego, które przyczynić się mają do poprawy umiejętności osobistych i zawodowych.

 • Dołączone pliki:


  1) Zapytanie ofertowe - pełna treść
  2) Załącznik nr 1 do zapytania ofertowego  Ogłoszenie

  2013-07-01

  Dnia 02.07.2013 r. Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. będzie czynny do godz. 13.00.  Dodatkowe świadczenie

  2013-04-22

  M-G Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że zostało podpisane Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz. U. z dnia 29 marca 2013 r., poz. 413). Rozporządzenie przewiduje, że osoby spełniające aktualne warunki art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), tj. warunki określone w brzmieniu ww. przepisu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., mające w kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie lub grudniu 2013 r. ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie.  Zaproszenie

  2013-04-15

  Jeśli jesteś zainteresowany możliwością skorzystania z bezzwrotnej dotacji na założenie spółdzielni socjalnej przyjdź na szkolenie informacyjno-rekrutacyjne, które odbędzie się 16-17 maja 2013 r. w godz. od 8.00 do 15.00 Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu, ul. Wrocławska 250

  Rekrutacja potrwa od 2 do 30 kwietnia 2013 r.

 • więcej ...
   Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić kartę zgłoszeniową dostępną w siedzibie PUP, OPS lub na stronie internetowej projektu www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl oraz złożyć osobiście, przesłać pocztą, faksem, mailem na adres Biura Projektu.

   Zapraszamy wszystkie osoby posiadające status osoby bezrobotnej z powiatu gostyńskiego.

   Podczas szkoleń zostaną przedstawione informacje nt. zasad funkcjonowania spółdzielni, szczegóły dotyczące rekrutacji oraz zakres wsparcia oferowanego powstającym spółdzielniom socjalnym w ramach projektu Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.


   Biuro Projektu – kontakt:
   Natalia Nowak
   Centrum PISOP
   Pl. J. Metziga 26/6
   tel./fax: 65 520 78 86
   e-mail: natalia.nowak@pisop.org.pl

   www.ekonomiaspoleczna.pisop.pl

 • Dołączone pliki:


  1) Zaproszenie na szkolenia  ZAKOŃCZYŁO SIĘ SZKOLENIE RODZICÓW ZASTĘPCZYCH - POTRZEBNI SĄ KOLEJNI!

  2013-04-08

  Zakończyło się kolejne szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych. Uczestniczyło w nim 11 rodziców, którzy przez kilka miesięcy, pilnie uczęszczając na zajęcia, podnosili swoje kompetencje rodzicielskie i poszerzali wiedzę o wychowywaniu dzieci dramatycznie doświadczonych przez życie. Szkolenie zorganizowało i przeprowadziło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu – Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w oparciu o program: „Szansa w Rodzinie”. Obecnie trwa proces oceny i kwalifikacji uczestników szkolenia.

 • więcej ...
   Jednak dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach, jest ciągle bardzo dużo. Oczekują one na rodziny, które chciałyby je przyjąć i obdarować ciepłem rodzinnym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi stały nabór kandydatów na rodziców zastępczych, którzy gotowi są podjąć opiekę nad pokrzywdzonymi przez los dziećmi. Osoby, które wyrażą chęć pomocy dzieciom, wezmą udziału w profesjonalnym szkoleniu prowadzonym przez trenerów rodzin zastępczych, podczas którego zdobędą wiedzę i umiejętności do pracy z dziećmi, uzyskają informacje o prawnych regulacjach dotyczących pieczy zastępczej, pogłębią wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii dziecka, zwiększą umiejętności opiekuńcze i wychowawcze oraz umiejętności rozwiązywania trudnych i konfliktowych sytuacji.
   Rodzina zastępcza to czasowa forma pomocy dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych powodów nie są w stanie zapewnić należytej opieki. Aby zostać rodzicem zastępczym trzeba chcieć pracować z dziećmi, pomagać im, być otwartym na ich potrzeby, a przede wszystkim trzeba rozumieć dziecko. Dodatkowo należy spełniać określone przepisami warunki.

   Ważne: Kandydaci na rodziców muszą pamiętać, że rodzina zastępcza to nie adopcja; opieka zastępcza sprawowana jest czasowo, gdyż dziecko z rodziny zastępczej może wrócić do swojej rodziny, zostać adoptowane lub się usamodzielnić. Dzieci w opiece zastępczej mają specjalne potrzeby, które trzeba umieć rozpoznawać; większość z tych z dzieci wymaga większej niż przeciętne dziecko uwagi i uczucia, wymaga zatem więcej zrozumienia i cierpliwości. Dzieci kierowane do pieczy zastępczej doświadczyły traumy rozstania z rodzicami i wielu innych trudności, dlatego troska o cudze dzieci nie jest tym samym, co troska o dziecko własne, gdyż jest dużo trudniejsza. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: dzieci w pieczy zastępczej potrzebują także utrzymywania więzi z rodziną biologiczną.

   Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy PCPR
   w Gostyniu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: p. Alicja Data i Natalia Hajnsz (ul. Nowe Wrota 7, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w poniedziałki od 8.00 do 16.00, w środy od 8.00 do 18.00, we wtorki, czwartki i piątki od 700 do 1500.
   Informacje znajdziesz też na stronie PCPR w Gostyniu: gostyn-pcpr.info w zakładce Rodzinna piecza zastępcza.
   DZIECIŃSTWO TRWA KRÓTKO, DZIECKO NIE MOŻE CZEKAĆ.
   ZNAJDŹ W SWOIM DOMU I SERCU MIEJSCE DLA DZIECI POZBAWIONYCH CIEPŁA I OPIEKI WŁASNYCH RODZICÓW.
   POMÓŻ STWORZYĆ IM NORMALNE DZIECIŃSTWO.

 • Dołączona galeria:
  "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem"

  2013-02-07

  Uprzejmie informujemy, że wzorem lat ubiegłych Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach 25 luty - 2 marzec 2013 r. "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

  Dołączone pliki:


  1) Informacja ws. Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  Nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne

  2013-01-03

  W dniu 3 stycznia 2013 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Rozporządzenie wprowadza w szczególności wzór wniosku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka oraz wzór wniosku o ustalenie prawa do nowego świadczenia opiekuńczego – specjalnego zasiłku opiekuńczego. Wszystkie nowe druki i aktualne informacje o świadczeniach rodzinnych znajdą się na naszej stronie w najbliższych dniach.

  Dołączone pliki:


  1) Nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne  Zmiany od 1 stycznia 2013 - prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka

  2013-01-02

  Od 1 stycznia 2013 r. prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), będzie uzależnione od kryterium dochodowego, które będzie wynosić 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Powyższe zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, która w dniu 15 listopada 2012 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1255).

  Dołączone pliki:


  1) Zmiany od 1 stycznia 2013 - prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka  POMÓŻMY PRZETRWAĆ ZIMĘ…

  2012-12-04

  Okres zimy, a zwłaszcza utrzymujące się niskie temperatury i obfite opady śniegu stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia osób bezdomnych, samotnych (starszych i niepełnosprawnych) oraz nadużywających alkoholu. Należy więc podjąć wszelkie działania dla ochrony tych osób w celu zapobiegania zamarznięciom.

 • więcej ...
   Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. zwraca się do mieszkańców Gminy Borek Wlkp. z apelem, aby nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących i zgłaszali wszystkie przypadki pracownikom socjalnym osobiście w siedzibie ośrodka lub telefonicznie pod numerem telefonu (65 5716112), jak również pracownikom innych instytucji zobligowanych do udzielenia pomocy.
   Wyrażamy przekonanie, że społeczna wrażliwość mieszkańców naszej Gminy pozwoli na działania profilaktyczne, jako przejaw troski o najsłabszych i pozwoli uniknąć nieszczęśliwych następstw zimy. • 21 LISTPAD 2012R. DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

  2012-12-04

  „Każda radość, którą niesiemy innym zawsze do nas powróci.”
  To motto na obchodach Dnia Pracownika Socjalnego w Borku Wlkp.

  Należałoby podkreślić, że praca pracowników socjalnych jest trudna, odpowiedzialna, wymagająca ofiarności, zaangażowania i profesjonalizmu. Dzień 21 listopada ustanowiony jest Dniem Pracownika Socjalnego. W obecnym roku Powiatowa uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbyła się w sali Miejskiego Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. Patronat nad tą uroczystością przejął Starosta Gostyński Andrzej Pospieszyński. Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną, a mianowicie koncert Pawła Kasperkowiaka( mieszkaniec naszej gminy) – ucznia Szkoły Talentów w Poznaniu; laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Magina w Paryżu. Po części artystycznej były wystąpienia gości zaproszonych. Burmistrz Borku Wlkp. Marian Jańczak na samym wstępie powitał wszystkich zaproszonych gości oraz podziękował za trudną pracę osób pracujących na rzecz drugiego człowieka jednocześnie składając życzenia wszystkim pracownikom socjalnym cytując w/w motto. Wicestarosta Janusz Sikora w swoim wystąpieniu również podziękował pracownikom za ich pracę oraz złożył życzenia.

 • więcej ...
   Wręczono wyróżnienia pracownikom pomocy społecznej gmin i powiatu gostyńskiego. Po części oficjalnej rozstrzygnięto XII Powiatowy Konkurs Plastyczny „Jesteśmy wśród Was”. W czasie spotkania można było wymienić się swoimi doświadczeniami pomiędzy pracownikami powiatu oraz zapoznać się z wystawą prac z konkursu, a także z wystawą Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie. Wystawa zrobiła duże wrażenie. Organizatorami powiatowego święta byli Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., Stowarzyszenie „Dziecko”, Urząd Miejski w Borku Wlkp., Dom Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Borku Wlkp. i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. • Komunikat w sprawie przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2011 r.

  2012-09-24

  Uprzejmie informujemy, że 21 września 2012 roku ukazało się obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2011 r. Zgodnie z treścią obwieszczenia dochód w 2011 r. wyniósł 2713 zł, tj. 226,08 zł miesięcznie.  PROGRAM PEAD - uprawnienia do korzystania z żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej.

  2012-09-24

  W związku z przeprowadzona weryfikacja kryteriów dochodowych oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 poz.823) z dniem 1 października 2012r. ulegają zmianie kryteria dochodowe, które będą wynosiły: dla osoby samotnie gospodarującej - 542,- zł oraz osoby w rodzinie – 456,- zł. Powyższa weryfikacja spowoduje także zmianę kryterium wyboru beneficjenta uprawniającego do uzyskania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej w ramach unijnego Programu PEAD.
  Wobec powyższego od 1 października 2012r. kryteria dochodowe uprawniające do udzielenia pomocy wynosić będą 150% kwoty kryterium dochodowego, tj. 813,- zł, dla osoby samotnie gospodarującej, 684,- zł dla osoby w rodzinie. Pozostałe zasady przyznawania pomocy w ramach Programu PEAD pozostają bez zmian.  WAKACJE W JAROSŁAWCU.

  2012-09-10

  Gmina Borek Wlkp. otrzymała 5 darmowych miejsc na kolonie dla dzieci z rodzin wymagających wsparcia. Organizatorem było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju EUREKA we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Wypoczynek został sfinansowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu (w ramach konkursu grantowego). Dzieci z naszej gminy wypoczywały w Jarosławcu nad Bałtykiem w okresie od 8 sierpnia do 21 sierpnia br. Ośrodek Pomocy Społecznej wytypował dzieci na wypoczynek letni uwzględniając między innymi niski dochód i mniejsze szanse na wypoczynek letni. Tutejszy ośrodek zorganizował dowóz i odbiór dzieci do miejsca zbiórki tj. do miejscowości Gostyń.  „Przemoc niekiedy pozwala rozprawić się szybko z jakimiś przeszkodami, ale nie jest zdolna czegokolwiek stworzyć." (Albert Einstein)

  2012-09-10

  Reaguj na zło!
  Pomyśl, że to możesz być Ty!

  Jeśli doznajesz przemocy lub w Twoim otoczeniu znajduje się rodzina lub osoba, której sytuacja życiowa zaniepokoiła Ciebie i uważasz, że członkowie tej rodziny potrzebują Naszej pomocy, zgłoś się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., który zapewnia obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego.
  Kontakt:
  Godz. otwarcia ośrodka
  w pon.:8:00 - 16:00
  od wt. do pt.: 7:00 - 15:00
  Tel. 65 57 16 112

  PODZIEL się tym, co masz!
  Jeżeli posiadasz zbędny sprzęt gospodarstwa domowego (lodówka, pralka) oraz odzież dziecięcą lub młodzieżową to skontaktuj się z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. pod numerem tel. 65/5716112 w godzinach urzędowania. Otrzymany sprzęt lub odzież zostanie przekazany bezpłatnie potrzebującym.
  Z góry dziękujemy.  „UŚPIONY POTENCJAŁ”

  2012-09-10

  Uśpiony potencjał to tytuł projektu, który realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. Wniosek o dofinansowanie projektu systemowego Program Operacyjny Kapitał Ludzki został złożony do Wielkopolskiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Wniosek przeszedł pozytywna ocenę merytoryczną i został zatwierdzony do realizacji. Celem projektu jest aktywizacja społeczna i zawodowa 10 kobiet z gminy Borek Wlkp. poprzez zastosowanie instrumentów aktywnej integracji . Projekt jest realizowany od miesiąca lipca do grudnia br. Łączna kwota projektu systemowego wynosi 79.936,02 zł, w tym dofinansowanie projektu poprzez wkład własny gminy stanowi kwotę 9. 377,96 zł. W projekcie zaplanowano między innymi obóz integracyjno- szkoleniowy, w którym uczestniczyło 10 matek z 23 dziećmi, kursy szkoleniowo zawodowe, dworactwo indywidualne. Przewidziano również zatrudnienie asystenta rodziny, który będzie pracował z rodzinami miesięcznie ilości 80 godzin.  Nowe kwoty kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń rodzinnych od dnia 1 listopada 2012 r.

  2012-08-28

  Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że od 1 listopada 2012 roku wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę do ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych. Rozporządzenie z dnia 10 sierpnia 2012 roku ustala podniesione kwoty kryteriów dochodowych oraz kwoty zasiłków rodzinnych.

 • więcej ...
   Kryteria dochodowe od 01.11.2012r. wynoszą:
   - 539,00 zł na osobę
   - 623,00 zł na osobę – w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

   Od dnia 01.11.2012 r. wysokość zasiłku rodzinnego wynosić będzie miesięcznie:
   - 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
   - 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
   - 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

 • Dołączone pliki:


  1) Rozporządzenie  Wnioski - stypendium szkolne

  2012-08-22

  Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że są do pobrania wnioski o przyznanie stypendium szkolnego (świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym) w roku szkolnym 2012/2013.

  Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w okresie od 01 września 2012r. do 15 września 2012r.  Wnioski – świadczenia rodzinne

  2012-08-22

  Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że są do pobrania wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2012/2013.

  Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych powyższy wniosek należy złożyć w okresie od 01 września 2012r. do 30 listopada 2012r.

  Prosimy o jak najwcześniejsze składanie wniosków.  "AKTYWNY SAMORZĄD" pomoże niepełnosprawnym

  2012-08-21

  Powiat Gostyński przystąpił do programu „Aktywny samorząd”. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie do likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz ich dostęp do edukacji. Działania przewidziane w programie uzupełniają plany i działania ujęte w powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz w programie działań na rzecz osób niepełnosprawnych w Powiecie Gostyńskim.

 • więcej ...
   Realizatorem programu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu (ul. Nowe Wrota 7, tel. 65 572 75 28). Pomoc jest udzielana ze środków PFRON.
   W ramach programu osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Gostyńskiego mogą się ubiegać o dofinansowanie na:
   – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu;
   – pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego;
   – pomoc w zakupie urządzeń lektorskich;
   – pomoc w zakupie urządzeń brajlowskich;
   – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania lub urządzeń lektorskich albo brajlowskich;
   – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
   – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
   – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kat B;
   – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu.

   Więcej informacji oraz wnioski są dostępne w Dziale Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PCPR w Gostyniu oraz Punkcie Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, działającym przy PCPR w Gostyniu. Można je też znaleźć na stronie internetowej www.pcpr-gostyn.info (zakładki: Ogłoszenia i aktualności oraz Pobieranie druków i wniosków/Aktywny Aktywny Samorząd).
   Termin składania wniosków - do 30 września 2012 r.
   Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu serdecznie zaprasza do skorzystania z dofinansowań. • Nowe kryteria w pomocy społecznej od 1 października 2012r.

  2012-07-20

  Dnia 17 lipca 2012 r. opublikowano Rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z dnia 17 lipca 2012 r.).

 • więcej ...
   Rozporządzenie wprowadza nowe zweryfikowane kwoty kryteriów dochodowych oraz świadczeń pieniężnych w pomocy społecznej, w tym m.in.:
   • kryteria dochodowe:
   - dla osoby samotnie gospodarującej - w wysokości 542 zł,
   - dla osoby w rodzinie - w wysokości 456 zł;
   • kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej
   - maksymalną kwotę zasiłku stałego - w wysokości 529 zł,
   - kwotę dochodu z 1 ha przeliczeniowego - w wysokości 250 zł.

   Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2012 r.

 • Dołączone pliki:


  1) Rozporządzenie (Dz.U.z 2012r. poz. 823)  ZAPYTANIE OFERTOWE nr 1/2012

  2012-07-13

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. w ramach realizacji projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POKL ogłasza zapytanie ofertowe dotyczące świadczenia usług dla projektu pod nazwą: „Uśpiony potencjał”. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VII Promocja integracji społecznej; Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej”

  Dołączone pliki:


  1) ZAPYTANIE OFERTOWE nr 1/2012
  2) Formularz ofertowy  Komunikat w sprawie rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne w okresie od lipca do grudnia 2012 r.

  2012-06-29

  Rada Ministrów w dniu 25 czerwca 2012 r. przyjęła uchwałę Nr 104/2012 w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne (Dz. U. z dnia 28 czerwca 2012 r., poz. 732). Uchwała i rozporządzenie przewidują, że niektóre osoby, tj. matka, ojciec lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny dziecka, to osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o jego przysposobienie), mające w lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie lub grudniu 2012 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) - niezależnie od wieku dziecka, otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 100 zł miesięcznie.

 • więcej ...
   Pomoc będzie przyznawana z urzędu. Inne niż wyżej wymienione osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, nie są objęte rządowym programem wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia, pomoc będzie wypłacana w przyjętym w danej gminie terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Osoby uprawnione do pomocy nie muszą składać wniosków o jej przyznanie, gdyż będzie ona przyznawana i wypłacana z urzędu.

 • Dołączone pliki:


  1) Rozporządzenie  Przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy na podstawie rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne

  2012-06-12

  Termin do składania wniosków o przyznanie pomocy na podstawie rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne w okresie od kwietnia do czerwca 2012 r., został przedłużony do dnia do 30 czerwca 2012 r.  Rządowy program wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

  2012-05-21

  Rada Ministrów 9 maja 2012 r. przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne (Dz. U. z dnia 18 maja 2012 r., poz. 551).

 • więcej ...
   Uchwała i rozporządzenie przewidują, że niektóre osoby, tj. matka, ojciec lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny dziecka, to osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o jego przysposobienie), mające w kwietniu, maju lub czerwcu 2012 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) - niezależnie od wieku dziecka, otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 100 zł miesięcznie. Pomoc będzie przyznawana na wniosek ww. osób. Inne niż wyżej wymienione osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, nie są objęte rządowym programem wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Osoba mająca ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego musi złożyć wniosek o przyznanie pomocy. Wniosek powinien zostać złożony w terminie do 31 maja 2012 r. Osoby, którym świadczenie pielęgnacyjne za miesiąc kwiecień, maj, czerwiec 2012 r. będzie przyznane po 31 maja 2012 r., wniosek o przyznanie pomocy powinny złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego stała się ostateczna. Wnioski złożone po upływie ww. terminów zostaną pozostawione bez rozpoznania. Jest to pomoc w kwocie 100 zł miesięcznie i zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady Ministrów, przysługuje osobom mającym ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego za miesiąc kwiecień, maj lub czerwiec 2012 r.

 • Dołączone pliki:


  1) Wniosek
  2) Rozporządzenie  UPOMINKI

  2012-04-05

  Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół w Borku Wlkp. zorganizował zbiórkę środków czystości, które zostały przekazane przez pracowników socjalnych dla rodzin potrzebujących. Ponadto młodzież ta przygotowała ręcznie wykonane wspaniałe jajka wielkanocne, które w formie upominku zostały wręczone przez pracowników socjalnych w czasie odwiedzin w środowisku osobom samotnym powyżej 80 roku życia. Kierownik wraz z pracownikami tutejszego ośrodka, składa serdeczne podziękowanie dyrekcji, nauczycielom oraz młodzieży szkolnej za pomoc na rzecz drugiego człowieka.  Rządowy program wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne

  2012-01-20

  Z dniem 1 stycznia 2012 weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Prawo do pomocy, o której mowa w powyższym Rozporządzeniu przysługuje: matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka mającym ustalone za miesiąc styczeń, luty lub marzec 2012r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przyznane na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.). Pomoc przysługuje w wysokości 100 zł miesięcznie niezależnie od dochodu. Pomocy tej udziela się na wniosek, który składa się w terminie do dnia 31 stycznia 2012 r., a w przypadku gdy świadczenie pielęgnacyjne przyznano po tym dniu, w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego stała się ostateczna. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

  Dołączone pliki:


  1) Wniosek  KOMUNIKAT

  2011-10-13

  Rada Ministrów w dniu 27 września 2011 r. przyjęła uchwałę ustanawiającą rządowy program wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Uchwała przewiduje, że osoby mające w listopadzie lub grudniu 2011 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 100 zł miesięcznie. Pomoc będzie przyznawana na wniosek ww. osób. W dniu 4 października 2011 r., Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji, wskazanego wyżej, rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Zgodnie z przepisami rozporządzenia, pomoc będzie wypłacana w przyjętym w danej gminie terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego w listopadzie i grudniu 2011 r. Będzie ją przyznawał i wypłacał organ właściwy realizujący w danej gminie świadczenia rodzinne (tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta lub upoważniony kierownik/pracownik ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy). Osoba mająca ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego musi złożyć do ww. organów wniosek o przyznanie pomocy (nie został określony wzór takiego wniosku co oznacza, że jego forma jest dowolna). Wniosek powinien zostać złożony w terminie do 31 października 2011 r. Osoby, którym świadczenie pielęgnacyjne za miesiąc listopad lub grudzień 2011 r. będzie przyznane po 31 października 2011 r., wniosek o przyznanie pomocy powinny złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego stała się ostateczna. Wnioski złożone po upływie ww. terminów zostaną pozostawione bez rozpoznania. Pomoc będzie realizowana ze środków budżetu państwa. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia (Dz.U. z 2011r. Nr 212 poz. 1262 Data publikacji: 7 października 2011r.)

  Dołączone pliki:


  1) Wniosek do pobrania
  2) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 pazdziernika 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rzadowego programu wspierania osób pobierajacych swiadczenie pielegnacyjne  Komunikat w sprawie zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

  2011-10-10

  W dniu 29 września 2011 r. została ogłoszona ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 205, poz. 1212). Zgodnie z art. 5 ww. ustawy, wejdzie ona w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. z wyjątkiem art. 1 pkt 6, (w artykule tym zawarte są zmiany art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych regulującego zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego), który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tj. 14 października 2011 r.

  Dołączone pliki:


  1) Tekst ustawy z dnia 19.VIII.2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów  APEL DO MIESZKAŃCÓW

  2011-10-07

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że w związku z nadchodzącą zimą i możliwością wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych, które szczególnie dotykają osoby bezdomne, niepełnosprawne, samotne i będące w złej sytuacji materialnej ośrodek nasz będzie podejmował kompleksowe działania, celem zapobieżenia skutkom tego trudnego okresu. (...) czytaj całość w zał. Nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) APEL DO MIESZKAŃCÓW  Świadczenia rodzinne – wnioski na nowy okres zasiłkowy

  2011-08-19

  Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy są przyjmowane od dnia 1 września. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia.  Fundusz alimentacyjny – wnioski na nowy okres świadczeniowy

  2011-08-19

  Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.  Stypendia szkolne – wnioski od 1 września

  2011-08-19

  Wnioski w sprawie przyznania stypendium szkolnego przyjmowane będą od dnia 1 września 2011r. do dnia 15 września 2011r., a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - od dnia 1 września 2011r. do dnia 15 października 2011r.  Komunikat przypominający o zmianach od 1 stycznia 2012 r. zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka

  2011-07-28

  Od 1 stycznia 2012 r., prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, ponownie uzależnione będzie od przedstawienia przez osobę ubiegającą się zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (przepisy ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców nie przewidują możliwości zastąpienia ww. zaświadczenia oświadczeniem). Wzór powyższego zaświadczenia określony jest we wchodzącym w życie 1 stycznia 2012 r. rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. z 2010 r., Nr 183, poz. 1234). Podstawa prawna: -art. 9 i art. 15 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), - art. 3 ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301).  ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY

  2011-06-03

  W dniu 26 maja br. Rada Miejska Borku Wlkp. uchwaliła tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania. Członków Zespołu Interdyscyplinarny powołuje i odwołuje Burmistrz Borku Wlkp. ustalając skład osobowy w formie zarządzenia. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych a także mogą wchodzić kuratorzy sądowi jak również prokuratorzy oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy. Obsługę organizacyjno-techniczną zespołu zapewnia ośrodek pomocy społecznej. Posiedzenia zespołu interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. (...) czytaj całość w załączniku nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY - artykuł PDF - pełna treść  Potrzebujesz rolator? Przyjdź do PCPR w Gostyniu.

  2011-05-16

  Rolatory (balkoniki na kółkach wyposażone w hamulce, półki i koszyczki na torby – ułatwiające poruszanie osobom starszym lub niepełnosprawnym) można otrzymać bezpłatnie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i w Stowarzyszeniu „Dziecko”. Jest to dar z Holandii. Przywiózł je do Polski Martin de Bruijn. Szefuje on holenderskiej organizacji Kinderhuis Bodzewo, pomagającej Domowi Dziecka w Bodzewie. Tym razem Martin przywiózł dary dla niepełnosprawnych podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Są to dwa wózki inwalidzkie jeden dla osoby ze sprawnymi kończynami górnymi, a jeden dla osoby z niedowładem kończyn górnych i dolnych. Martin de Bruijn podarował też 30 rolatorów. Część z przekazanego sprzętu trafi do potrzebujących w ramach PCPR-owskiego Banku Pomocy Rzeczowej (tel. 65 572 75 28, Gostyń, ul. Nowe Wrota 7), a część zasili zasoby Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego działającej przy PCPR. Rolatory można też otrzymać w Punkcie Porad dla Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin Stowarzyszenia „Dziecko” (tel. 725 167 236, Gostyń, ul. Parkowa 1a – czynny w każdy wtorek od 16 do 17.30 ) - do momentu wyczerpania sprzętu. Przyjacielowi Domu Dziecka w Bodzewie i PCPR w Gostyniu, Martinowi de Bruijn należą się serdeczne podziękowania. Przypomnieć należy, że Holender za swoją wieloletnią pomoc został w 2009 r. uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”.

  Dołączona galeria:
  POMOC SPOŁECZNA - NOWE AKTY PRAWNE

  2011-05-05

  W Dzienniku Ustaw z 2011-04-18 nr 81 pod poz. 440 opublikowano ustawę z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa wchodzi w życie z dniem 3 maja 2011r. z wyjątkiem art. 4, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 31 grudnia 2010 r., art. 1 pkt 22 i 27 oraz art. 3, które wchodzą w życie z dniem 1 października 2012 r., art. 1 pkt 26, który wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2013 r. oraz art. 1 pkt 18, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. W tym samym Dzienniku Ustaw pod poz. 448 ukazało się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia tj. 18 kwietnia 2011r. Z powyższymi zmianami można zapoznać się na naszej stronie w menu [akty prawne] >> [pomoc społeczna]  PODZIĘKOWANIA

  2011-04-21

  Klub wolontariatu Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wlkp. przeprowadził zbiórkę środków czystości, które zostały przekazane przez pracowników socjalnych dla rodzin wytypowanych przez tutejszy ośrodek. Ponadto uczniowie klubu wolontariatu wykonali pisanki wielkanocne dołączając życzenia świąteczne, które z okazji Świat Wielkanocnych również zostały dostarczone przez pracowników socjalnych dla osób samotnych powyżej 80 roku życia oraz dla osób mających świadczone usługi opiekuńcze.

  Dołączone pliki:


  1) Podziękowanie dla Klubu Wolontariatu przy Zespole Szkół w Borku Wlkp.
  2) Podziękowanie dla Klubu Wolontariatu przy Zespole Szkół w Borku Wlkp.  NOWE ROZPORZĄDZENIE

  2011-02-10

  Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że ukazało się nowe Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 stycznia 2011r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. z 2011r., Nr 27, poz. 138). Treść aktu można pobrać z naszej strony z menu [Prawo] >> Pomoc Społeczna.  WIECZERZA WIGILIJNA DLA OSÓB SAMOTNYCH I SAMOTNIE MIESZKAJĄCYCH Z TERENU GMINY BOREK WLKP.

  2010-12-31

  „Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny” (Papież Jan Paweł II)

  Najważniejszym wydarzeniem Wieczerzy Wigilijnej, jest dzielenie się opłatkiem. Wigilia to szczególny dzień w roku. Dzień, w którym zapomina się o złych chwilach. Dzień wybaczania. Dzień, w którym nie powinno zabraknąć życzliwości dla nikogo. Oby takich dni było w całym roku jak najwięcej. W obecnym roku „Wieczerza Wigilijna” organizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. odbyła się dnia 20 grudnia, o godz. 12-tej w restauracji „Impresja”. Burmistrz Marian Jańczak złożył oficjalne życzenia wszystkim uczestnikom. Nie zabrakło akcentów religijnych i artystycznych. Przygotowany opłatek poświęcił i zmówił modlitwę Proboszcz Parafii z Borku Wlkp. Roman Grocholski. (...) Czytaj całość w załączniku nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) WIECZERZA WIGILIJNA DLA OSÓB SAMOTNYCH I SAMOTNIE MIESZKAJĄCYCH - ARTYKUŁ PDF  Dzień Pracownika Socjalnego

  2010-12-02

  21 listopada to Dzień Pracownika Socjalnego. Wprowadziła go ustawa o pomocy społecznej. Dla wielu pracowników socjalnych jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu zawodowym , bo jest to praca na rzecz drugiego człowieka. Uroczystość powiatowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odbyła się w sali widowiskowej kina „Pod Kopułą „ w Gostyniu w dniu 18 listopada br. Organizatorami tej uroczystości był: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu , Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Urząd Miejski w Gostyniu, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Stowarzyszenie „Dziecko”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. (...) czytaj całość w załączniku nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) Dzień Pracownika Socjalnego - artykuł PDF  DRODZY MIESZKAŃCY!

  2010-11-16

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że w związku z zbliżającym się okresem zimowym i możliwością wystąpienia trudnych warunków pogodowych, które szczególnie dotykają osoby bezdomne, niepełnosprawne, samotne i będące w bardzo trudnej sytuacji materialnej ośrodek nasz będzie podejmował kompleksowe działania, celem zapobieżenia dramatycznym skutkom tego trudnego okresu sugerując się poprzednim okresem zimowym. W związku z powyższym planujemy:
  - dla osób i rodzin , które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, nie mogących zaspokoić swoich podstawowych potrzeb wykorzystując własne środki i możliwości udzielać pomocy, w szczególności na zakup odzieży i opału,
  - dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz samotnych wymagających pomocy innych osób, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania świadczyć usługi opiekuńcze,
  - w lokalu ośrodka pomocy społecznej osobom bezdomnym i innym osobom zainteresowanym udzielać informacji na temat bazy danych placówek świadczących pomoc takim osobom,
  - w sytuacjach szczególnych osoby bezdomne, które znajdą się na naszym terenie skorzystają z pomocy w formie ciepłego posiłku i otrzymają odzież.
  Jednocześnie apelujemy do naszej społeczności lokalnej o wrażliwość na trudną sytuację życiową innych osób czy rodzin i w razie zaistnienia niepokojących sytuacji – zgłoszenie ich do tutejszego ośrodka osobiście lub telefonicznie. Powyższa pomoc uwarunkowana jest przepisami ustawy o pomocy społecznej. Kontakt telefoniczny do ośrodka: (65) 57-16-112  WARTO WIEDZIEĆ: ŚWIADCZENIA RODZINNE, FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

  2010-09-09

  Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy trwający od 01 listopada 2010 roku do 31 października 2011 roku przyjmowane są wraz z wymaganymi dokumentami od dnia 01 września 2010r. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 30 września, realizacja świadczeń przysługujących za m-c listopad nastąpi do dnia 30 listopada. Jeżeli w/w dokumenty zostaną złożone w okresie od 01 października do 30 listopada, realizacja świadczeń przysługujących za m-c listopad nastąpi do dnia 31 grudnia 2010 roku. Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia br. W przypadku gdy osoba ubiegająca sie o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października. W przypadku, gdy osoba ubiegająca sie o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada. Z naszej strony internetowej można również pobrać niezbędne formularze. Rodziny korzystające ze świadczeń rodzinnych, w których dzieci rozpoczęły naukę w nowej szkole ponadgimnazjalnej powinny złożyć wnioski do końca września br. o należne im świadczenia. Z uwagi na indywidualność przypadków, szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: (65) 5715977 lub zgłosić się osobiście w siedzibie tutejszego ośrodka ,pokój nr 4.  NIENALEŻNIE POBRANE ŚWIADCZENIA RODZINNE

  2010-09-09

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że w przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych osoba uprawniona do świadczeń rodzinnych jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. z 2006r. Nr 139 poz. 992 z późn. zm.). Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami (art. 30 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Do powyższych zmian zalicza się między innymi: - uzyskanie dochodu - zaprzestanie nauki, - zmiana szkoły - ubycie członka rodziny, - wyjazd członka rodziny zagranicę itd., - nabycie uprawnień do dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez inny organ. Informujemy, że można pobierać tylko jedno świadczenie - zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez tutejszy ośrodek lub dodatek pielęgnacyjny pobierany w innym organie. Zatajenie tych faktów spowoduje, iż wypłacane świadczenia staną się świadczeniami nienależnie pobranymi, a organ zażąda zwrotu tych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami.  INFORMACJA O STYPENDIACH SZKOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2010/11

  2010-09-03

  Podobnie jak dotychczas, uczniowie z rodzin o niskich dochodach (dochód w rodzinie nie może przekraczać 351 zł) będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2010/2011. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, zameldowany na terenie gminy Borek Wlkp. Wnioski można pobierać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Borku Wlkp., Urzędzie Miejskim Borku Wlkp. oraz ze strony internetowej www.borek.ops.org.pl (menu: Druki-> Stypendia). Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej Borku Wlkp., ul. Rynek nr 13 pokój nr 4 w terminie od dnia 1 września 2010 r.:
  1) do dnia 15 września 2010 r. – uczniowie szkół wszelkiego typu,
  2) do dnia 15 października 2010 r. – słuchacze kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych. (...) Czytaj całość - w załączniku nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) INFORMACJA O STYPENDIACH SZKOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2010/11  POMOC DLA BOGATYNI

  2010-08-09

  Osoby, które chcą udzielić wsparcia finansowego dla poszkodowanych podczas powodzi w Bogatyni (woj. dolnośląskie), mogą wpłacać dobrowolne środki finansowe na konto Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni. Szczegóły adresowe i nr konta na stronie UMiG Bogatynia: www.bogatynia.pl  „Niebieska Linia” pomaga ofiarom przemocy

  2010-07-23

  Doświadczasz przemocy domowej i szukasz wsparcia w trudnej sytuacji? Jesteś świadkiem rodzinnego dramatu i chcesz pomóc ofiarom? Wystarczy wybrać numer 0801-12-00-02, by skontaktować się z psychologami i prawnikami. Konsultanci Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” codziennie pomagają w zmianie życia każdemu, kto chce uwolnić się od przemocy. Więcej informacji na stronie www.niebieskalinia.info  Informacja dla osób bezrobotnych

  2010-07-06

  Potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy w miesiącu sierpniu 2010 r. odbywać się będą w dniu: 9.08.2010r. (z prawem do zasiłku) w godzinach od 9.00 do 12.00 w budynku Ośrodka Zdrowia (stary budynek) w Borku Wlkp., ul. Droga Lisia 1. W tym dniu będzie również możliwe uzyskanie zaświadczenia.  INFORMACJA - weryfikacja kwot kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.

  2010-07-06

  Komisja trójstronna podjęła uchwałę o weryfikacji kwot kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. W dniu 24 czerwca 2010 r. Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych podjęła uchwałę w sprawie weryfikacji kwot dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Na mocy przyjętej uchwały, zgodnie z uprawnieniem wynikającym z art. 9 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej Trójstronna Komisji występuje do Rady Ministrów z wnioskiem o zweryfikowanie od 1 października 2010 r. obowiązujących kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń pomocy społecznej do następujących wysokości: 1. dla osoby samotnie gospodarującej - w wysokości nie przekraczającej 546 zł na osobę, 2. dla osoby w rodzinie - w wysokości nie przekraczającej 415 zł na osobę.  Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw

  2010-07-06

  W dniu 10 czerwca 2010r. Sejm, przyjmując część poprawek Senatu, uchwalił ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Ustawa m.in. nakłada na gminy obowiązek tworzenia gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Czytaj całość - załącznik nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw  PODZIĘKOWANIE

  2010-07-06

  W powiecie gostyńskim odbyła się akcja pomocy powodzianom z gminy Krapkowice w województwie opolskim. Organizowali ją Stowarzyszenie POWIAT GOSTYŃ 24, Stowarzyszenie DZIECKO i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Do akcji zbiórki przyłączył się Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., który był jednocześnie miejscem zbiórki dla mieszkańców. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom gminy Borek Wlkp. za pomoc rzeczową dla powodzian, która została przekazana do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu dnia 31.05.2010r. Dziękujemy również mieszkańcom za ofiarowane meble pokojowe, które zostały przekazane rodzinom potrzebującym.  ŚWIADCZENIA RODZINNE

  2010-07-06

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. informuje, że wnioski na świadczenia rodzinne na okres zasiłkowy 2010/ 2011 będą przyjmowane od dnia 1 września 2010r. 30 listopada 2010r., natomiast wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjnego od dnia 1 sierpnia 2010r. do 31 października 2010r.  Uwaga bezrobotni !!!

  2010-07-05

  W celu potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy w miesiącu lipcu 2010 r. odbywać się będą w dniu: 8.07.2010r. (z prawem do zasiłku) w godzinach od 9.00 do 12.00 w budynku Ośrodka Zdrowia (stary budynek) w Borku Wlkp., ul. Droga Lisia 1. W tym dniu będzie również możliwe uzyskanie zaświadczenia.  KOLONIE LETNIE DLA DZIECI

  2010-06-30

  Informujemy, że Kuratorium Oświaty w Poznaniu przyznało 43 miejsca na kolonie letnie dla dzieci z powiatu gostyńskiego, z czego Gmina Borek Wlkp. otrzymała 8 miejsc. Dzieci będą mieszkać w Ośrodku Wczasowo- Kolonijnym Baltic Tourist / miejscowość Dąbki/. Wypoczynek letni przeznaczony jest dla dzieci od 7 do 16 lat z rodzin najuboższych. Pierwszeństwo mają dzieci będące sierotami, z rodzin wielodzietnych, z zaburzeniami somatycznymi potwierdzone zaświadczeniem lekarskim. Wymagany dochód rodziny nie może przekroczyć kwoty 351,-zł. netto na osobę w rodzinie. Turnus odbędzie się w dniach od 17 sierpnia 2010r. do 30 sierpnia 2010r. Listę uczestników wytypuje ośrodek, skompletuje dokumentację oraz zorganizuje transport do wyznaczonego miejsca zbiórki.  NOWOŚĆ: WARSZTATY ROZWOJOWE DLA RODZICÓW

  2010-06-30

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu jako jeden z partnerów Stowarzyszenia "Dziecko" - organizatora "Warsztatów grupowych dla rodziców: wzmacnianie kompetencji rodzicielskich" zwróciło się z prośbą o wskazanie rodzin, bądź osób samotnie wychowujących dzieci do wzięcia udziału w projekcie. Program zajęć obejmował między innymi rozwijanie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych, konstruktywne sposoby rozwiązywania konfliktów, sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwijanie i wzmacnianie umiejętności społecznych, motywowanie do rozwoju czy zmiany funkcjonowania. Zajęcia obejmowały 50 godzin lekcyjnych (w tym: część wykładowa, warsztatowa i zajęcia praktyczne). Realizacja projektu od maja br. do czerwca br. Zajęcia były bezpłatne i odbywały się Szkole Podstawowej w Borku Wlkp. W zajęciach mogli uczestniczyć oboje rodzice. Tutejszy ośrodek zgłosił grupę chętnych rodziców, którzy uczestniczyli w zajęciach. Zadowoleni rodzice otrzymali certyfikat ukończenia warsztatów. Wiedzy i umiejętności nigdy za wiele, zwłaszcza, że jest to inwestycja w życie własnej rodziny i dlatego gratulujemy decyzji osobom, które wyraziły gotowość uczestnictwa.  Przyłącz się i Ty! Akcja pomocy powodzianom z gminy Krapkowice (woj. opolskie) termin do 30 maja br.

  2010-05-25

  Zbiórka środków czystości, wody pitnej, konserw długoterminowych. Zbiórka potrwa do 28 maja br. od godziny 7.00 do 15.00 w punkcie :M-G Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. ul. Rynek 13. Zbiórka środków czystości, wody pitnej i konserw długoterminowych. Do akcji zbiórki przyłączyły się powiat i wszystkie gminy, wyznaczone zostały miejsca zbiórki dla mieszkańców. Czytaj całość - w załączniku nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) Akcja pomocy powodzianom z gminy Krapkowice - czytaj całość ...  Informacja w sprawie zmiany najniższej emerytury.

  2010-03-31

  Jednym z czynników, który uwzględnia się przy wydawaniu decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego jest kwota najniższej emerytury obowiązującej w dniu złożenia wniosku, ogłaszanej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 01.03.2010r. najniższa emerytura wynosi 706,29 zł. Dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (tj. 1236,01 zł) oraz 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym (tj. 882,86 zł). Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.  Wyjaśnienie w sprawie składania poprawnych zaświadczeń z Powiatowego Urzędu Pracy.

  2010-03-31

  Osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotne bez prawa do zasiłku do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego powinny dołączyć zaświadczenia potwierdzające zarejestrowanie jako osoby bezrobotne za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku z uwzględnieniem wysokości odprowadzonej składki zdrowotnej.  INFORMACJA DLA BEZROBOTNYCH

  2010-03-12

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Gostyniu informuje, że o oferty pracy oraz terminy wyznaczonych wizyt bezrobotnych w danym miesiącu są wywieszane na tablicy ogłoszeń w budynku ośrodka. Godz. urzędowania w poniedziałki od 8 - 16, od wtorku do piątku od 7 - 15.  Apel do mieszkańców miasta i gminy w Borku Wlkp.

  2010-01-08

  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., w związku z trwającym okresem zimowym zwraca się z prośbą do mieszkańców i lokalnych instytucji Borku Wlkp. o zgłoszenie do Ośrodka wszelkich informacji o osobach i rodzinach przebywających w warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu, w tym informacji na temat osób bezdomnych przebywających w pustostanach, altankach. Informację prosimy kierować do tutejszego Ośrodka ,ul Rynek nr 13 w godzinach urzędowania tj. od poniedziałku do piątku osobiście lub telefonicznie - Nr telefonu (065) 5716-112. Informujemy, iż wykaz placówek działających na rzecz bezdomnych na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się w zakładce naszej strony – ważne adresy. Za okazaną pomoc bardzo dziękujemy.  Zmiana zasad ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

  2010-01-04

  Od 1 stycznia 2010 r. ulegną zmianie przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczące zasad ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Najważniejsze zmiany to zniesienie kryterium dochodowego przy ubieganiu się o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego oraz zmiana okresu, na jaki może zostać przyznane to świadczenie. Czytaj całość w załączniku nr 1.

  Dołączone pliki:


  1) Zmiana zasad ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - czytaj całość ...
     Powrót do bieżących publikacji (1-17 z 249)


        Świadczenia

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

  

Świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus)

  

Dobry start (300 dla ucznia)

  

Jednorazowe świadczenie (Za życiem)

  

Fundusz alimentacyjny

  

Dodatki mieszkaniowe
i dodatek energetyczny

  

Stypendia

  

Wydawanie Karty Dużej Rodziny

  

Wydawanie Wielkopolskiej Karty Rodziny
 
        Druki

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

  

Świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus)

  

Dobry start (300 dla ucznia)

  

Jednorazowe świadczenie (Za życiem)

  

Fundusz alimentacyjny

  

Dodatki mieszkaniowe
i dodatek energetyczny

  

Stypendia

  

Karta Dużej Rodziny

  

Wielkopolska Karta Rodziny
 
        Wymagane dokumenty

  

Pomoc Społeczna

  

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

  

Świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 plus)

  

Dobry start (300 dla ucznia)

  

Jednorazowe świadczenie (Za życiem)

  

Fundusz alimentacyjny

  

Dodatki mieszkaniowe
i dodatek energetyczny

  

Stypendia

  

Karta Dużej Rodziny
 

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. 63-810 Borek Wielkopolski, ul. Droga Lisia 1, tel./faks: (65)571-61-12

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji